האם איין ראנד רלוונטית?

מאת ירון ברוק | 16 במרץ 2009 פורסם לראשונה ב-WSJ וכן באתר NEWS1 (כנסו לתגובות)

Dr Yaron Brookאיין ראנד נפטרה לפני יותר מרבע מאה, ושמה עדיין עולה באופן קבוע בדיונים העוסקים בתהפוכות הכלכליות הנוכחיות. אנשי תקשורת מובילים כראש לימבו וריק סטנלי מדרבנים את מאזיניהם לקרוא את ספריה, ויצירת המופת שלה , "מרד הנפילים", נמכרת בקצב מהיר יותר כיום מאשר בכל זמן אחר במהלך 51 השנים שחלפו מאז יצא לאור.

יש סיבה לכך. ב"מרד הנפילים", מספרת ראנד את סיפור הכלכלה האמריקאית המתמוטטת תחת כובד משקלם של התערבויות ותקנות ממשלתיות מכבידות. בו בעת, וושינגטון מאשימה את השוק החופשי ותאוות הבצע, ומגיבה בעוד פיקוחים שרק מעמיקים את המשבר. נשמע מוכר?

הטבע הנבואי המצמרר של הספר אינו מקרי. "אם הנכם מבינים את הפילוסופיה השלטת בחברה," כתבה ראנד במקום אחר בספר "קפיטליזם האידיאל הלא ידוע". "תוכלו לחזות את מהלכה". משברים כלכליים ומחטפי כוח ממשלתי בלתי מרוסנים אינם קורים מעצמם; הם התוצר של הרעיונות הפילוסופים השוררים בחברה – ובמיוחד רעיונותיה המוסריים.

מדוע אנו מקבלים את העלויות ההרסניות לתקציב של מדינת הרווחה? משום שזה הוא היישום של הרעיון המוסרי של הקרבה עצמית למען הנזקק. מדוע כה מעטים מוחים נגד ההכבדות של הרגולציות האינסופיות המוטלות על אנשי העסקים? משום שאנשי עסקים מבקשים את האינטרס העצמי, מעשה, אשר מחנכינו הורו לנו כי הוא מסוכן ובלתי מוסרי. מדוע יוצאת הממשלה למסע צלב על מנת לעודד "דיור בר השגה", שמשמעותו כפיית בנקים להלוות כספים לרוכשי בתים שאינם עומדים בדרישות? משום שאנו מאמינים כי אנשים צריכים להיות בעלי בתים, גם אם הם אינם מסוגלים לשלם עבורם. המסר הוא אותו מסר: "אנוכיות היא רעה; הקרבה למען צרכי האחרים הינה טובה". אולם ראנד אמרה כי המסר הזה מוטעה – אנוכיות, לא רק שאיננה רעה, היא מעלה. בכך היא לא התכוונה לנצל אחרים בסגנון בארני מיידוף. אנוכיות – כלומר התמקדות באינטרס העצמי האמיתי וארוך הטווח שלך – היא כתבה, דורשת מן האדם לחשוב, לייצר, ולשגשג על ידי מסחר מרצון עם אחרים למען תועלת הדדית.

ראנד גם ציינה כי רק תורת מוסר של אנוכיות רציונאלית יכולה להצדיק את שאיפת הרווח המהווה בסיס לקפיטליזם – כל עוד מוכתמת האנוכיות בחשד מוסרי, ימשיך מניע הרווח לשאת בהאשמות עבור כל מחלה חברתית ואסון כלכלי אפשריים (או דמיוניים). פשוט הביטו כיצד המשבר הנוכחי שלנו מיוחס לשוק החופשי במקום להתערבות הממשלתית – וכיצד כרוכים הפתרונות המוצעים באופן בלתי נמנע עוד מעורבות ממשלתית על מנת לבלום את המאמץ להשגת האינטרס העצמי.

ראנד הציע לנו דרך מוצא – להילחם למען מוסריות של אינטרס-עצמי רציונאלי ועבור קפיטליזם, השיטה המבטאת אותה. וזה הוא המקור לרלוונטיות שלה היום.

***

ד"ר ברוק הינו הנשיא של מכון איין ראנד בארה"ב. המאמר פורסם במדור הדעות של הוול סטריט ג'ורנל

הוספת תגובה