משטרת אזולאי

מאת מוטי היינריך | פורסם באתר "קו ישר" 3 בפברואר 2011


שליטת המדינה במערכת החוק, המשטרה והמשפט היא אחד מתפקידיה המעטים של המדינה גם במשטר קפיטליסטי חופשי שדוגל בצמצום המעורבות הממשלתית בתחומים האחרים. יחד עם לא נראה שמשטרת ישראל מתכוונת לספק את השירות הנדרש –
דו"ח מבקר המדינה שפורסם ב- 2006 מגלה שלמעלה משליש מתיקי החקירה שנפתחו נגנזו ללא חקירה. במרבית התיקים לא פורטו אפילו נימוקים לגניזה.
 
לאחרונה נאלצתי להסביר לילדה תל אביבית בת 13 שמיררה בבכי על אופניה שנגנבו כי אין סיכוי שהאופניים יימצאו וכי אין תועלת בפניה למשטרה. כאשר נשאלתי "אז בשביל מה צריך משטרה?" התקשיתי להחליט מהיכן להתחיל בהסבר המייגע. ויתרתי, השבתי – "ככה זה". שיעור ראשון באזרחות מעשית. עבירות רכוש "קטנות" הן מכת מדינה. אין מספרים אמינים כי רוב העבירות כנראה לא מדווחות למשטרה – "ככה זה". אם הנפגע מגיש תלונה למשטרה, הסיבה יכולה להיות תחושת העוול והדחף "לעשות משהו", או פשוט כדי לקבל "פתק" לחברת הביטוח. ניסיוני האישי עשיר: במשך כ- 20 שנה התנסינו ב-11 פריצות לבית ולמשרד! הפריצות הניבו גניבה של מחשבים, מכשירי פקסימיליה (בעבר), מפתחות לרכב (וגם את הרכב…), כלי עבודה חשמליים וכדומה. כל אחד מאתנו שמע בוודאי סיפורים לרוב, גם אם התמזל מזלו ולא חווה זאת אישית.


כלבוטק – המדד האמיתי לפשעים ש"יש בהם עניין לציבור"

משטרת ישראל גונזת תיקים רבים מידי בנימוק של "חוסר עניין ציבורי". תוכנית התחקירים " כלבוטק" היא תוכנית טלוויזיה מסחרית שנאבקת על מקומה בנתח הרייטינג – מלחמה מתמשכת על תשומת ליבו של הצופה בבית. רפי גינת וצוות ההפקה חייבים להעלות נושאים שמעניינים ציבור רחב; הרכב התחקירים בתוכנית מגלה לנו כי גניבות "קטנות" הן אכן בעיה, ולכן הן זוכות לתשומת לב בכלבוטק – בדיוק הפוך ליחסה של המשטרה לנושא. נזכרתי באחת התוכניות שעסקה בגנבי אופנים – אחד מנושאי הפשע הרבים שהמשטרה ובתי המשפט נכשלים בהתמודדות איתם – ספק אם בכלל ניסו להתמודד.

גניבת אופנים היא פשע אמיתי – פגיעה אלימה בזכות הקניין, שוד של רכוש שנקנה תמורת עמל של אדם עובד. השתמשתי במונח "פשע אמיתי" כדי להבדילו מעבירות של "פשעים" ללא קורבן – פעולה בהסכמה וללא כפיה בין שני צדדים שאינה גורמת נזק לצד שלישי כמו רוב עברייני השימוש בסמים, או המשתתפים בהימורים לא חוקיים. מיותר לציין שהמשטרה ומערכת המשפט נכשלים בהתמודדות גם עם "פושעים" אלה, למרות שהאידיאולוגיה הרווחת רואה בהם פושעים כבדים.


משטרת כלבוטק

מפיקי כלבוטק הניחו מספר זוגות אופניים במצב טוב במקומות שונים בתל אביב, קשורים היטב בשרשרת ובמנעול. מצלמות וידיאו סמויות עקבו אחרי האופניים. המלכודת הצליחה והמצלמה עקבה אחרי שלושה שודדי אופניים מקצועיים, כולם הגיעו "לעבודה" כשהם מצוידים בכלים לחיתוך שרשראות. נתיב האופניים הגנובים הוביל אל הסיטונאים ואל המחסנאים ומשווקי הסחורה הגנובה. מערכת כלבוטק הזמינה את משטרת ישראל אל קו הגמר.

מדוע משטרת ישראל אינה מסוגלת לטפל בגנבי אופניים, גנבי מכוניות, שודדי ציוד חקלאי ממושבים… והרשימה ארוכה? מדוע המשטרה עם מפכ"ל, עם מחוזות, אגפים, תחנות ומדורים, מודיעין, ימ"מ ויס"מ וכל מיני – אינה מסוגלת להגות ולבצע את מה שתוכנית טלוויזיה אחת מגישה מידי שבוע?

דו"ח מבקר המדינה שפורסם ב- 2006 מגלה שלמעלה משליש מתיקי החקירה שנפתחו נגנזו ללא חקירה. במרבית התיקים לא פורטו אפילו נימוקים לגניזה. דובר מהמשטרה אמר שלמשטרה מגיעים מידי שנה כחצי מיליון תלונות והיא מעסיקה כ-1,800 חוקרים.

מזיכרוני אני דולה כתבת תחקיר שנערכה בשנות השבעים או השמונים על ידי תחקירן של ידיעות אחרונות – ברוך נאדל. העיתונאי ישב יום יום, במשך שבוע, בבית קפה מול תחנת המשטרה ברח' דיזנגוף בתל אביב. במשך שעות ארוכות הוא תיעד את תנועתן של מכוניות הבילוש של " המדור המרכזי". הרישום היה פשוט: כמה זמן המכוניות חונות בחניה מתוך הנחה שכל נסיעה בהן היא נסיעה "מבצעית". אני לא זוכר את המסקנות המדויקות, אבל למרבית התדהמה הסתבר שלפחות 80 אחוז משעות היממה המכוניות חונות והבלשים המהוללים יושבים במשרדם הממוזג…

אני מנחש, על פי נתונים עקיפים מחיפוש בגוגל, שתקציב שנתי של תוכנית כמו כלבוטק הוא בסדרי גודל של כ-10 מיליון שקל לשנה. כלומר, כעלות שנתית של תחנת משטרה אחת או שתיים. יש להביא בחשבון שעיקר התקציב בתוכנית אינו מוקדש לעצם החקירה, אלא להסבת החקירה למופע טלוויזיוני. מספר תיקי החקירה שמטופלים על ידי כלבוטק גדול בהרבה ממספר התוכניות שמועלות לבסוף לשידור. לשלב הסופי של חשיפה לציבור מגיעים רק נושאים שהמפיקים מניחים שיש בהם עניין רב, שהם מצולמים היטב ורמת הביסוס העובדתי בהן גבוהה. נראה שהספק החקירה של כלבוטק עולה לאין שיעור זה של המשטרה בהתאמה לכוח האדם ולתקציב. אני משער שאילו עמדו לרשותנו נתונים השוואתיים מלאים – הציבור היה מופתע מהיעילות והתפוקה של "משטרת כלבוטק" לעומת "משטרת אזולאי".

החשיפות של תכנית כלבוטק ראויות להארכה גם על רקע סביבת "העבודה המשטרתית" הקשה יותר בכלבוטק (להבדיל מהעבודה המושקעת באירוע כמופע טלוויזיה): תכנית כלבוטק חשופה לסיכונים שחוקר משטרה אפילו לא מתייחס אליהם. מפיקי התוכנית ועובדיה הם אזרחים מהשורה ולכן הם חשופים לתביעות בגין הוצאת לשון הרע, ניתן בקלות להגיש נגדם תלונה במשטרה ותביעות פיצויים אזרחיות על נזקים – מגבלות אלו "לא מזיזות" לחוקרי משטרה. עובד כלבוטק מועסק על ידי חברה פרטית והמנהל יכול לפטר אותו רק משום שאינו תורם די להפקה. נסו לפטר חוקר משטרה או עובד אחר שם…

ביסוס חקירות המשטרה על מיקור חוץ של חברות חקירה פרטיות

שליטת המדינה במערכת החוק, המשטרה והמשפט היא אחד מתפקידיה המעטים של המדינה גם במשטר קפיטליסטי חופשי שדוגל בצמצום המעורבות הממשלתית בתחומים האחרים. אין מניעה שהמשטרה תטיל משימות חקירה, בילוש וחשיפת פשעים על חברות בילוש וחקירה פרטיות כאשר המעצר בפועל יבוצע על ידי שוטרים במדים. כך יוכל חוקר משטרה לפקח במקביל וביעילות על מספר רב של תיקי חקירה. אנחנו זקוקים למספר רב של תחנות "משטרת כלבוטק" ללא המדיום הטלוויזיוני.

מבנה ההסכם עם חברות חקירה פרטיות יאפשר הענקת בונוס מכובד במקרה של הרשעה בבית משפט וקנס במקרה של זיכוי או מעצר שווא – מנגנון בלתי ניתן ליישום במסגרת ממשלתית. מיקור חוץ של חקירות יאפשר קבלת בונוסים מחברות ביטוח על פענוח פשעים שגורמים נזק ביטוחי לחברה. כך יקומו עשרות רבות של חברות-חקירה פרטיות בהתמחויות שונות. מערכת התמריצים היעילה תאפשר פענוח תיקי חקירה באופן מהיר ויעיל, תאפשר חקירה רצינית של אירועים שמשטרה מתנערת מהם כיום בתירוץ של "חוסר עניין לציבור", תצמצם את מעצרי השווא הרבים כיום (הנתון שבידי הוא ש- 90% מהעצורים משתחררים ללא המשך הליך משפטי, אך אין לי סימוכין לכך). המשטרה תחזור ליעודה המקורי – לוחמת בפשע, במקום עיקר פעילותה הנוכחית: מרכז פקידותי לרישום ותיעוד פשע… וגם זה באופן חלקי בלבד…

הוספת תגובה