הם יישבו בחושך

מאת: יעקב ר. | 4 במאי 2009 פורסם במקור בבלוג הירוק

ידיעה ב ynet : "בריטניה וקנדה יקברו את גזי החממה באדמה
שתי המדינות הודיעו שכל תחנת כוח פחמית חדשה שתיבנה תחויב לקלוט ולאחסן מתחת לאדמה את גזי החממה הנפלטים, בטכנולוגיה חדישה שעדיין אינה זמינה לשימוש. גם גרמניה הכריזה על צעד דומה "

הידיעה הזו מדגימה את הגישה הבלתי מציאותית, הרומנטית-חולמנית שפוליטיקאים אימצו בעקבות הגורמים הרומנטיים-ריקניים-ירוקים.

הטכנולוגיה לקבורת הדתפ"ח מתחת לאדמה קיימת בינתיים רק בעולם הדמיון. היא לא קיימת במציאות. יש שמנסים לפתח אותה, אבל עוד לא מצאו דרך לעשות זאת, וספק גדול אם ימצאו בעוד 10 שנים, ספק אם ימצאו בכלל. איננו מסוגלים להתנבא איזו טכנולוגיה תפותח בעתיד. עכשיו הטכנולוגיה לא קיימת. הניסיון לבסס מדיניות ממשית, פעולות עכשוויות, על משהו שלא קיים הוא מטורף. פנטזיות לא מספקות חשמל.

למעשה מה שקנדה ובריטניה הודיעו הוא מורטוריום על תחנות כוח פחמיות חדשות, כלומר חרם, איסור מוחלט. האמירה שבנית התחנות תותר בעתיד עם קבירת הדתפ"ח היא אמירה ריקה מתוכן. פירוש החרם הזה הוא אחד, ורק אחד: חלק מהאנגלים והקנדים יישבו בחושך בשנים הבאות. מפעלים ייסגרו. ניתוקי זרם לשעות ארוכות ייהפכו לדבר שבשגרה כמו בהודו ואפריקה. גנרטורי דיזל פרטיים יותקנו בכל בנין ומפעל. זיהום האוויר ירקיע שחקים (וגם הדתפ"ח כמובן).
בקנדה המצב אולי פחות גרוע כי רק 18% מהתחנות פחמיות, ויש להם אלטרנטיבות של תחנות הידרולוגיות (סכרים), אולי. בבריטניה אין אלטרנטיבה אלא לשבת בחושך.

בגרמניה יש להם בעיה כפולה ומכופלת. הם החליטו בעבר לסגור את תחנות הכוח הגרעיניות המספקות כ 25% מהחשמל שם. ההחלטה ההזויה, שגם בה הדמיון גובר על המציאות, התקבלה בלחץ מפלגת הירוקים של הטרוריסט בדימוס, יושקה פישר, כאשר היו בממשלה, לפני עשר שנים. היום הגרמנים נוכחו שאספקת הגז מרוסיה אינה דבר אמין, ולכן רוצים לרדת גם מהגז. האופציה היחידה הקיימת היא הפחם. לזכותם יאמר שלא החליטו על איסור מוחלט של הקמת תחנות פחמיות כמו בריטניה, אלא הסתפקו בהכרזת "יעדים" סתמית וריקנית – דהיינו התחנות החדשות יכללו "הכנה" לקבירת הדתפ"ח. כלומר – בלה… בלה… בלה…, אבל התחנות הפחמיות יקומו, כדי לא לשבת בחושך – וזה העיקר.
כדאי לאנשים להפנים שמחסור בחשמל וניתוקי זרם זה לא משהו שצריך לשאוף אליו, לא משהו שתורם לסביבה נקייה ואיכות חיים, לא משהו שהציבור יסבול. כדאי להבין שפנטזיות אינן בסיס ראוי למדיניות.

הוספת תגובה