הכתובת הייתה על קיר מנדא

מאת: ח"כ אורי אריאל | פורסם בYNET בתאריך 12 באוגוסט 2008

הפגנה בכפר מנדא בשנת 2002 צילום: ערוץ 2לא היה מפתיע לגלות כי המחבל שנורה למוות בעיר העתיקה ביום שישי האחרון הוא תושב מנדא; מדובר בקן צרעות

באתרי החדשות החלו אתמול כבר להטיל ספק אם המחבל שחטף נשק ממאבטח בעיר העתיקה בירושלים, אכן היה כזה. הקפידו לכתוב על "האיש שנורה", ולא על המחבל מחמוד חטיב שחוסל. סיפרו שהיה אב טרי, שכל מכריו מהעיירה הערבית מנדא בגליל התחתון סיפרו שהוא בחור מופנם וביישן, שאשתו בהריון.


אבל מנדא היא קן צרעות לא מהיום. ספרו על כך לבועז גלעם, שחקן ומדריך כדורסל מצטיין. לפני כמעט שבע שנים, עם פרוץ מלחמת אוסלו, המכונה אצל הערבים אזרחי ישראל 'אירועי אוקטובר', הוא למד על בשרו מיהם תושבי מנדא.

ביום שני, ג' בתשרי תשס"א (2 באוקטובר 2000), בשעה 13:15, הוא נסע בכביש 784, הסמוך למנדא, לכיוון צפון. כשהגיע למנדא הבחין במחסום אבנים על הכביש. הוא ביקש להסתובב בחזרה לכיוון צומת המוביל. כשהבחינו התושבים כי מדובר ביהודי, תקפו אותו באבנים, בקבוקים וברזלים. הוא נפגע מבקבוק בצווארו, נחתך בפניו ומכוניתו ניזוקה קשות. הוא המשיך בנסיעה עד לבסיס משמר הגבול הסמוך, ומשם פונה באמבולנס לבית החולים "פוריה" בטבריה.

המחבל אחמד חטיב מכפר מנדא שבגליל, בעת הירי בסמטאות העיר העתיקה בירושליםבמהומות הללו השתתפו אלפי ערביי מנדא בסקילתם של יהודים שנסעו בכביש הראשי, העובר סמוך לבתיהם. צומת המוביל וצומת מורשת היו חסומים במשך ימים, בגלל שהמנדאים דאגו להפיל עמודי תאורה על הכביש. במשך ימים ארוכים, נסקלה באבנים כל מכונית שנוסעיה יהודים על-ידי מתפרעים ממנדא.

שנאת ישראל ופעילות חבלנית היא מסורת במנדא. לפני שנה וחצי, נשלחו לכלא שני רופאי שיניים ממנדא, בחשד שכבר בעת לימודיהם ברומניה, התגייסו לחמאס, ועברו אימוני טרור מטעמו בטורקיה. השניים היו אמורים לסייע לחמאס בגיוס ערבים-ישראלים נוספים, באיתור מקומות מסתור ומקומות שבהם כדאי לבצע פיגועי טרור וברכישת דשן לצורך הכנת חומרי נפץ.

שנתיים קודם, נעצרו שלושה תושבי מנדא, לאחר שהתגייסו לג'יהאד האיסלאמי. הם התבקשו לבצע פיגועים במקומות הומי קהל יהודי בישראל, בעיקר בקניונים באזור הצפון. מספר מחבלים ממנדא היו גם קשורים לחולייה שחטפה ורצחה את חייל צה"ל אולג שייחט.

מנדא היא אחד מבסיסי האהדה של הפלג הצפוני, הקיצוני והאלים, של התנועה האיסלאמית. המחבל חטיב עצמו היה חבר במוסד "אל אקצה" שבעיירה, הקשור היטב לפלג זה. בשליחות מוסד זה, הוא גם הגיע ביום שישי בהסעה מאורגנת ל"תפילה במסגדי הר הבית".

בין לבין, מעורבים ערביי המקום כל העת, בעבריינות פלילית שגרתית, עבירות רכוש, תקיפה, רצח, אלימות, הצתות. גם סתם שוטרי תנועה סופגים נאצות ותקיפות במנדא. גם זאת דרך להילחם בכיבוש. מדינת ישראל כבר מזמן איננה מתנהגת כחפצת-חיים. אם הייתה כזאת, מנדא הייתה במקום אחר.

הכותב הוא יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל

קישור לתיעוד מצולם של ניסיון הפיגוע ולכתבה בנושא: תאופיק טיראווי נואם בכפר מנדא בספטמבר 2002

 

 


הוספת תגובה