"חייבים להציל את הכינרת" – כותרת חדשה לבעייה ניהולית ישנה

מאת: בועז ארד | 14 באפריל 2009

בשבוע האחרון הפך הקמפיין הטלוויזיוני של "ישראל מתייבשת" לנמרץ ועטור כוכבים במיוחד ( והיו שכינוהו -ישראל מתייבשת VIP). אולם מאחורי הרעש התעמולתי החלול מסתתר מחדל ניהולי עמוק שגם הפנים המתקלפים של טובי שחקני ישראל לא יצליחו להסתיר. בפעם האחרונה שבדקתי הסתבר כי מתקני ההתפלה שהוקמו בארץ (באיחור רב), עובדים בתפוקה חלקית בלבד, התקציבים מופנים לכיוונים אחרים – יצירת רגשי אשמה בציבור בקמפיין מתמשך ויקר.

בראיון שערכתי (עבור הביזנסוויק ביולי 2008) עם מר יגאל הנגבי, מנכ"ל אחד משני מפעלי ההתפלה הגדולים הפעילים בישראל, "דרך הים" (Via Maris Desalination Ltd.) המייצר כ-30 מליון מטרים מעוקבים של מי ים מותפלים בשנה באזור פלמחים הוא סיפר:

"בשנת 2002 החליטה ממשלת ישראל על יעד של התפלת 430 מליון מטרים מעוקבים עד שנת 2010, בדרך קוצץ היעד פעם אחת והורד ל-350 מליון ממ"ק ואח"כ ל-230 מליון ממ"ק. התוצאה היא שהיום, בשנת 2008 אנו עומדים על היקף התפלה של 130 מליון מטרים מעוקבים בשנה בלבד המיוצרים על ידי שני מתקנים פועלים ועוד מתקן בתהליך הקמה בחדרה שאולי יוקם עד שנת 2010 ואז נגיע ל-230 מליון ממ"ק, הרחק מן היעד של 430 מליון מטרים מעוקבים שהיה נכון לזמנו, ואף היה צריך להיות גדול יותר בשל רצף השנים השחונות".

לצפייה בסרטון ישראל מתייבשת VIP

ולפני שאתם גוזרים על עצמכם תענית שתייה בעקבות התשדיר מעל כדאי לעיין ב דו"ח ועדת החקירה שמונתה ביוני 2001 לבדיקת משבר המים – בדו"ח מפורטים עיקרי הממצאים שאותם תגיש גם ועדת החקירה שמונתה בשנת 2008 לבדיקה נוספת של אותה בעייה – מה שנקרא "לטחון מים"…

אגב, מפעל דרך הים פועל כבר מספר שנים ב70% תפוקה – במחיר הקמפיין מעל ניתן היה להגדיל את תפוקתו ועם תמחור נכון של המים לצרכן, כזה שיתמרץ את היזמים להתפיל, בעיית המים היתה יכולה להילמד כסיפור היסטורי של טירוף מערכות.

הוספת תגובה