התחממות גלובלית בכנס האגודה הישראלית לאקולוגיה

מאת: בועז ארד | 19 באוקטובר 2012

מי שעקב אחר הבלוג הירוק יודע כי נייר עמדה אותו כתבתי בשנת 2010 בנושא "חינוך סביבתי בישראל – בין מדע לאידאולוגיה" (ניתן להורדה כאן) התקבל למושב הפוסטרים של כנס האגודה הישראלית לאקולוגיה. זאת אמנם תצוגה צנועה אך מכובדת ביותר עבור נייר עמדה שלא התיימר להיות מחקר מדעי מפורט.

הפוסטר עסק בהצגת הטענה המשמשת להטפה אקולוגית במסגרת החינוך הסביבתי של התחממות גלובלית מעשי ידי אדם שתוצאותיה הרסניות מחד גיסא וניתנות לשליטה על ידי פעולות האדם מאידך גיסא,  ותיאר את הכשלים בהם לוקה התיאוריה, שהפכה כבר כמעט לדת בלתי מעורערת.

במרכז הפוסטר הוצגה הטבלה הבאה: 

 

סביב הטבלה הוצגו טבלאות הממחישות את הטענות בעמודה השמאלית כדוגמאת הדיאגרמה הבאה שהמחישה את הפער בין המודלים הממוחשבים שחזו התחממות בקצב של 0.2 מעלות בעשור לבין התוצאות בפועל. המשחית רצה להדגיש כי הנתונים הם משנת 1988, מה שמעניין הוא שיחידת האקלים של אונ' מזרח אנגליה, שהינה גוף שהיה בין המובילים של פרשת "קליימטגייט" ואינו חשוד בנסיון למתן את התוצאות אלא ידוע במסורת של "ניפוח" ההפחדות, פרסם את המדידות של טמפרטורות שנמדדות בתחנות ברחבי העולם בדיוק ביום פתיחת הכנס ב-16 באוקטובר.

התוצאה היא התחממות של 0.03 מעלות ב-16 השנה האחרונות. עמוק בטווח השגיאה ורחוק מאד מנבואות הזעם של אל גור וחסידיו וגם מהמודלים שהוצגו על ידי מדענים אידאולוגים מסוגו של האנסן. כתבנו על כך כאן בבלוג הירוק: "ההתחממות הגלובאלית נעצרה, כבר 16 שנה אין התחממות גלובאלית. זה כמובן לא חדשות, כי דיווחנו על כך כבר קודם (בינואר), אבל עכשיו התפרסם סט נתונים חדש של מרכז הדלי וה CRU– hadcrut4, מעודכן לאוגוסט 2012. מהסט הזה מתברר שוב שהמגמה של הטמפרטורות עדיין שטוחה, כלומר אין מגמת עלייה".  מעל: החדשות הטובות שלא תראו בכותרות העיתונים – ב-16 השנים האחרונות לא חלה התחממות גלובלית על פי נתוני CRU– hadcrut4

ובכן, כאמור הפוסטר לא שרד את הכנס.אחד האידאולוגים הנמרצים העניק לו "טיפול" ברוח הצנזורה האהובה על ידי אלו שמחזיקים מונופול על הידע וחירות המחשבה ועבר על הטבלאות והגרפים כשהוא מוחק ורושם בעט אדום את הערותיו:

 

מעל: הואנדליסט החליט להעיר על תאריך הפרסום של הגרף בדרכו: סימון בעט אדום על הפוסטר.

 

כשניגשתי לאחראי מושב הפוסטרים של האגודה הישראלית לאקולוגיה והתלוננתי בפניו כי אני רואה בחומרה את העובדה שהפוסטר שלי הושחת על ידי מי ממשתתפי הכינוס ניגשה אלי אישה נחמדה שעמדה לידו ואמרה לי: "אתה צריך לשמוח שהפוסטר שלך לא הותיר את האנשים אדישים".

ידידי יעקב תיאר את המצב ה"משמח" הזה לאחרונה בסיפור על המשורר היהודי-רוסי המפורסם אוסיפ (יוסף) מנדלשטאם שהואשם על ידי סטאלין בבגידה, ב 1938, ונשלח לגלות בסיביר. הוא מת בדרך לשם.

מנדלשטאם זכה לרהביליטציה שלמה (ביטול כול ההאשמות נגדו) ראשית תחת חרושצ'וב, ב 1956, ופעם נוספת תחת גורבצ'וב ב 1987. אחת מאימרותיו היפות אמרה: "רק ברוסיה מכבדים את השירה. הורגים אנשים בגללה. היש עוד מקום בעולם ששירה מהווה סיבה לרצח?"

שאר ההערות המלומדות שהשאיר האורח הלא קרוא על הפוסטר מוצגות באלבום בדף הפייסבוק של הבלוג הירוק.

במכתב ששלחתי להנהלת האגודה הישראלית לאקולוגיה ציינתי כי: "אני רואה זאת בחומרה רבה ולא רק בשל הנזק הכספי שנגרם מכך שכעת לא ניתן יותר לעשות בפוסטר שימוש. אודה לך עבור טיפולך ועדכוני."

אני ממתין להתייחסות האגודה. אם וכאשר תהיה כזאת אעדכן את קוראי אנכי והבלוג הירוק.

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה