זעקי ארץ מושחתת

מאת: המערכת | יום ו' 11 באפריל 2008

היום נערכה השקת ספרו של אריה אבנרי "זעקי ארץ מושחתת" בגלריה עמליה ארבל בת"א. באירוע שהיה חף מכל סיקור תקשורתי של ערוצי התקשורת המובילים בישראל, נשאו דברים הסופר עמוס אריכא, החשב הכללי לשעבר ד"ר ירון זליכה, חבר הנהלת מרץ מעוזיה סגל והנחה אותו בנאמנות אבי בטלהיים.

בין האורחים ניתן היה לזהות את הטובים והנאמנים בפטריוטים הישראלים – אלו שנאבקים לשמר את חוט השדרה המוסרי של החברה הישראלית. צפו באלבום תמונות מן האירוע כאן. בין הנוכחים שכיבדו את האירוע בנוכחותם היו שרי המשפטים לשעבר חיים צדוק ודוד ליבאי, וכן ח"כ לשעבר מרדכי וירשובסקי, יוסף פריצקי, ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, העיתונאי יואב יצחק ועוד.

בנאומים הוזכרה לא אחת בגידת אנשי התקשורת בישראל שהפקירו את הלוחמים בשחיתות בישראל להתמודד לבדם, ללא קווי אספקה ותמיכה כאשר העיתונאים "מטעם" כנחום ברנע ואמנון אברמוביץ מעוטרים בפרסים והעיתונאים החוקרים העושים עבודתם נאמנה זוכים ליחס של מצורעים. לפניכם הנאומים של הסופר  עמוס אריכא, ד"ר ירון זליכה, מעוזיה סגל  ומנחה האירוע אבי בטלהיים.

אבי בטלהיים: לוחם חסר פשרות

אריה אבנרי, מבכירי העיתונאים החוקרים במדינה, יו"ר הנהלת אומ"ץ, בעל טור באתר האינטרנט Nfc של יואב יצחק (עוד עיתונאי חשוב ומשמעותי), איש ידיעות אחרונות ומעריב לשעבר, איש תקשורת הנותן כבוד למקצוע – לוחם חסר פשרות, תחקירן מיומן החושף במיומנות יוצאת-דופן את "ילקוט הכזבים" המתנהל כל העת לנגד עינינו, איש מקצוע מן המעלה הראשונה, המנהל זה עשרות שנים – ללא לאות – מאבק בלתי פוסק בשחיתות, בסיאוב ובהיעדר הבושה.

הוא עושה זאת כעיתונאי, הוא עושה זאת כאיש ציבור ב"אמיתי" ובאומ"ץ, והוא עושה את זה כסופר. ספריו הקודמים שעסקו בנושא השחיתות הם: "המפולת", "רצח אופי", "הגביר", "המהמרים", "התבוסה" ו"שלטון הכסף". ועכשיו – "זעקי ארץ מושחתת".

אני מעריץ את דרכו של אריה ואת עיקשות הברזל היוצאת-דופן שלו.
כל-כך הרבה פעמים ניסו להניא אותו מלחקור ולפרסם – וכשלו.
כל-כך הרבה פעמים עמלו "להחזירו למוטב" במרכאות כפולות ומכופלות – והתאכזבו.

כל-כך הרבה פעמים רמזו לו שאם יחשה – הוא לא ייצא נפסד, גם במעמדו וגם במצב חשבון הבנק שלו – ונהדפו.

הוא ויתר על קריירה נוחה ומתגמלת, ועל חברים אינטרסנטים שהיו מעניקים לו כבוד על תנאי וכרטיס כניסה זמני לחברה הכביכול גבוהה. זה אף פעם לא דיבר אילו ולא פיתה אותו.

תחת זאת הוא תמיד העדיף לעמוד על שלו, להגן על עקרונותיו, להיצמד לעובדות, לסכן את עצמו ובלבד שלא יוותר על כבודו המקצועי ויושרו האישי.

כמה אנשים יש עוד כמו האיש הזה?

יש, אבל הם מעטים. יש, אבל הם הולכים ומתמעטים.

במדינה מושחתת ומסואבת, שבה כמעט כל חלקה אינה טובה כי היא נגועה, אני מצדיע לאריה אבנרי שאינו מתעייף ואינו נרתע מלהציב מראה מול הכיעור. אני רואה כבוד בפנייתו אלי להנחות את טקס השקת ספרו החדש, ואני גאה להציג את כרטיס הביקור שלו, שמבטא ישירות ויושרה, נחישות ומטרה, ותוצאות שהן מקור תקווה.

עמוס אריכא: "אסור להתעלם מהזעקה המרה של האיש המתריע וזועק בשם כולנו, אריה אבנרי.."

הסופר עמוס אריכאנאספנו פה, בגלריה של עמליה ארבל, לברך על המוגמר החדש, של חברנו אריה אבנרי שזכה והשלים את ספרו "זעקי ארץ מושחתת", שחשיבותו מפליגה ולהערכתי הוא גם ספרו הטוב ביותר שכתב עד היום. ספר זה של אריה אבנרי, עיתונאי וסופר, חוקר-לוחם מובהק, שכבר קבע לעצמו מכבר מקום ומעמד מיוחדים בהיסטוריה של העיתונות הישראלית, הוא ספר שבמידה רבה גם מציל את כבודה השחוק של העיתונות, זו שדווקא במאבק הזה שהוא תמצית העיתונות החוקרת הפקירה אותו בשדה הקרב.

מפליא, אבל זו עובדה עגומה, שעד לא מכבר דווקא בבית שכל-כך היה חשוב לו, בעולם העיתונות. הוא נתפש אצל חלק מעמיתיו כמי שטוב לשמור מרחק ממנו. מפני שהוא מכריח גם אותם, עמיתים וחברים למקצועו, לבחון את עצמם ולהיווכח מבלי יכולת להתחמק עד כמה גם הם לא נמלטו מזרועם הארוכה של המשחיתים, ונצלקו וצלקותיהם מכוערות. בודדים העזו לעמוד אתו בחזית, בקו האש, מי לרגע מי לשעה, והבולט והנועז שבהם הוא העיתונאי החוקר יואב יצחק.

זעקי ארץ מושחתת שנכתב בידי אריה אבנרי הוא ספר מרתק הרבה מעבר למושג השגור, הוא סוחף מהעמוד הראשון ועד לאחרון, כובש בזעקה נוקבת נגד מגיפת המושחתים והשחיתות המכרסמת בנו כרימות רקב פעלתניות והצחנה המתפשטת מחניקה. כמי שקרא אותו בנשימה אחת אני מעיד כי לטעמי זהו ספר שהקורא לא יהיה מסוגל להניחו עד שיסיים את הקריאה בו ומנוחתו תיגרע ממנו. העיתונאי החוקר פורש כמו במאי מבריק סרט-מתח מדכא ומתמקד במצעד השחיתות שהתקבל כנורמה חברתית בישראל העייפה, השסועה וקרועה, ולופת בגרון עד חנק – מכאב ועלבון.

"הגיבורים" מוכרים בחלקם אחרים שטרם נחשפו, מבעלי עמדות מפתח כוחניות ועד לעסקנים זעירים. אלה היוצרים את התשתית ואת מעטפת ההגנה, מהם נגועים ממש בפלילים. ההפתעות הכרוכות בחשיפת מעלליהם של גיבורי הספר הנעשים לאור היום, בעזות-מצח, בציניות, מוכיחות שרבים מאתנו עדיין מתקשים להאמין בידי מי הפקדנו והפקרנו את גורלנו. לאלה ניתן לומר כי בסיום קריאת ספרו החדש של אבנרי, לא יתקשו להאמין. זאת המציאות המרה שנוגעת בכל אחד מאתנו.

הפרקים המסופרים כאן בסערת-נפש על-ידי לוחם בקו האש הראשון נשאבו מתוך מציאות קודרת. הפרשות אותן חושף אבנרי וקושרן היטב זו בזו מרתקות מכל רומן מתח. היריעה הנפרשת חושפת פיתולים מסוכנים בעלי גוון של התאבדות בנוסח אכול ושתה של מערכת מושחתת המנסה לבלוע את כולנו, והיא מגלה קומבינות מדהימות בחוצפתן ומציגה במלוא כיעורם ראשי ממשלה וטייקונים כלכליים המעורבים בחגיגה שאיננה נגמרת על חשבון הציבור. אלה הם אנשים שאין שמץ של מוסר בלבם ומעשיהם המבהילים מעוררים את השאלה: איך כל זה קרה וקורה לנו? על מה אנחנו נענשים?

אריה אבנרי, עיתונאי-חוקר וסופר נועז הוציא הפעם מתחת ידיו כתב-אישום מזעזע שידיר שינה מעיני רבים מאיתנו שאין להם באמת מדינה אחרת. הלוחם הוותיק שזיהה את המחלה הלאומית הזאת כטרגדיה ישראלית כבר לפני ארבעים שנה, נחשב בצדק לאחד מגדולי הלוחמים נגד ההשחתה, השחיתות והמושחתים. הניסיונות להשתיקו – נכשלו. הוא לא נרתע מאיומים שהוטחו בו בדרכים שונות, גלויות וסמויות, החל מניסיונות לפגוע בשמו, בכיסו ועד לאיומים אפלים על חייו.

אכן, עצם קיומו של אדם כאריה אבנרי מטריד אנשים רבים מבין אלה שחמדנותם העבירה אותם על דעתם. עצם העובדה שביכולתו היה להקים שתי עמותות ציבוריות המבוססות על התנדבותם הפעילה של אישים מצטיינים החרדים למדינה שבאו מכל תחומי החיים, האחת "אמיתי" והשנייה "אומ"ץ", מעידה על נחישות של אדם הרואה בפועלו שליחות מטעם רבים, לא רק למעננו, בעיקר לדורות הצעירים. רבים מאתנו תוהים ביום ובלילה, מה טיבה של המדינה הזו שאנחנו מורישים לילדינו?

המציאות שמתאר אותה אריה אבנרי מתוך ידע עצום, מחקר מעמיק והסתכנות אישית, עולה על כל דמיון והיא מרתיעה ומפחידה. המסופר כאן חושף את יכולתו העיתונאית-ספרותית לשתף אותנו בהבנת התהליך הגס שמרקיב את חיינו. רגע אחרי רגע מתפשט בתוכנו סרטן השחיתות הנוראה ומשמיד כל חלקה טובה. החמדנות הבוטה והנהנתנות שאינה יודעת גבולות היא אויב המאיים על קיומנו לא פחות מהמר באויבינו. זאת שחיתות שמפוררת אותנו, מרסקת בהתמדה את יסודות קיומו של ביתנו – המדינה.

אין צורך בפרשנות. מול עינינו קמות האזהרות והופכות לתמרורים בוערים. הארץ שלנו נעשקת ומושחתת מיום ליום כאילו נעשתה לרכוש פרטי של קבוצת שודדים. כעת אנחנו עדים חיים לשלב בו מזעזעים גם את המערכת המשפטית, להקל על מלאכתם של אלה שכבר איננה נעשית בחשכת הלילה, אלא לאור היום, בצהרי יום כשמלאה השמש. המאבק הזה לבלימת התהליך המנוון המערער את יסוד קיומנו איננו עוד סתם מאבק בין צודקים ללא צודקים. זהו מאבק חד וברור על נפשה של המדינה. את הנקודה הדרמטית הזאת היטיב אריה אבנרי להשחיז.

החמדנות, הנהנתנות והעושק נתפשים היום כנורמה שעוברים עליה לסדר היום. רבים מאתנו התעייפו מזמן. נואשו. הרימו ידיים. ככה זה הם אומרים לא רק אצלנו, ככה זה בכל העולם. הבעיה היא שמעולם לא היינו ככל העולם. היינו ונשארנו תלויים על בלימה. מה בעצם מסקנתו הפשוטה והברורה של אבנרי? שאסור לנו להרפות מהרצון הטבעי והברור להיות שונים המנסים לחיות בארץ שגם היא שונה ואחרת.

העובדות הקשות הנחשפות בספר הזה מעלות את חשיבות המסמך הנדיר הזה למדרגה של ספר-חובה, בכדי שכל אחד יוכל לפחות לומר לעצמו שקרא אותו. קריאת הספר היא חובה מפני שכל אזרח שפוי צריך לראות במפגש איתו, אחד על אחד, חלק מתעודת הזהות המשותפת שלנו. עצם הקריאה בו תיחשב להירתמות לבלימת הצניחה לתהום. הספר המאשים הזה "זעקי ארץ מושחתת", הוא המראה החושפת בדייקנות את השתוללות מצעד אבירי השחיתות המרקיבים עד היסוד את מדינת ישראל – את הבית שלנו. אסור להתעלם מהזעקה המרה של האיש המתריע וזועק בשם כולנו, אריה אבנרי. הוקרתנו ותודת רבים מלווה אותו.

ד"ר רו"ח ירון זליכה: הנאום שלא נישא וקריאה ללקיחת אחריות

ירון זליכה והנאום שלא נישאאת הנאום הבא נשא ד"ר זליכה בכיסו, (ואחז בו בידו בתמונה). בניגוד לקודמו שאמר כי בגילו הוא רושם את הדברים על מנת לזכור הסביר ד"ר זליכה כי הוא, בגילו, רושם את הדברים שהוא היה רוצה לשכוח… בסופו של דבר בחר ד"ר זליכה (לשכוח?) להשאיר את הנאום הבא בכיסו והתמקד באחריות המופקרת המונחת לפתחה של התקשורת תוך שהוא משתמש בסרטו של טריפו "400 המלקות" כאיור קולנועי אמנותי לחשיבות לקיחת האחריות על ידי הצופה הנינוח בכורסאתו (כאליגוריה למצבה של התקשורת בישראל).

להלן הנאום שלא ננאם:

הפילוסוף המהולל קרל פופר דרש בספרו הנודע, "החברה החופשית ואויביה", במסגרת הפרק "הצדק הטוטליטרי", כי "אויבי החופש תמיד האשימו את מגניו בחתרנות. וכמעט תמיד הצליחו לשכנע את התמימים ואת בעלי הכוונות הטובות". ואמנם, האין זכורים לכם דבריו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, אשר הוא, אנשיו ועיתונאיו אמרו לא פעם ולא פעמיים כי היציבות השלטונית חשובה יותר מכל דבר אחר בעת הזו. חשובה יותר מנשיאה באחריות. חשובה יותר מתרבות פוליטית, כמו גם מוסרית, של שכר ועונש, מחדל ותשלום. חשובה יותר מדעת הקהל העוינת אותו ואת ממשלתו. חשובה יותר ממנהיגות ראויה המכבדת את שולחיה.

דומה, כי לאורך ההיסטוריה הפוליטית של ישראל מאז היווסדה לא גרם איש נזקים גדולים יותר לציבור מאלה שגרם אהוד אולמרט בנוכחותו הנפקדת בתמונת האחריות הלאומית. זאת, בעודו מסרב בכל תוקף לשאת באחריות כלשהי למעשיו. ודי אם נמנה לעניין זה את השימוש הלא דמוקרטי והמסוכן שהוא עושה בבכירי הפקידות הממשלתית לרבות בניסיונות פסולים לנגח באמצעותם את מבקריו, את ההפקרה הכללית שבה מתנהלות מערכות הכלכלה, החינוך והבריאות תחת שלטונו, את הניסיון המכוון לפגוע בעצמאות הרשות השופטת או את הדרך שבה הוא וממשלתו יצאו למלחמה האחרונה תוך הפקרה מוחלטת של העורף.

כל מי שמכיר את משתאות האימים של הפשיסטים באיטליה – אורגיות של סביאה, שתייה לשוכרה, מין בכפיה, אלימות וערבוב דקדנטי של הון – שלטון (שהרי מוטב שתדעו כי בשחיתות השלטונית תמיד תמך ההון הגדול) והכול בערבה של מלחמת עולם; מתקשה שלא להתחלחל נוכח המתרחש בישראל בשנתיים האחרונות.

והנה, נסו לדמות בעיני רוחכם את ישיבת ממשלת אולמרט בערבה של מלחמת לבנון. שר המשפטים אך סיים לבצע בחיילת צעירה מעשה מגונה ללא הסכמה. שר האוצר עסק מן הסתם, ויש לומר לכאורה, במעטפות שגנב או שמא בארוחות הסביאה וההוללות שמימן בהן. הרמטכ"ל אך סיים לעסוק בתיק המניות שברשותו ואילו ראש הממשלה הוטרד, אולי, באחד מבתיו – אחוזותיו או שמא באחת מהפרשיות הרבות, המעלות חשד לפלילים, בהן הוא מעורב. לכאורה כמובן.

הפילוסוף שופנהאואר קרא לעידן ההגליאני הפרוסי, שבמהלכו הגנו פילוסופים מטעם ובראשם הגל על המאפיינים הטוטאליטריים של השלטון בפרוסיה, "עידן אי היושר" ותיאר את התקופה בזו הלשון: "האופי של יושר, אותה רוח של חקירה ודרישה יחד עם הקורא, זו המהלכת בכתבי הפילוסופים הקודמים, נעלם כאן לגמרי. כל עמוד מעיד כי פילוסופים כביכול אלה אינם מנסים ללמד את הקורא אלא לכשפו". ואילו פופר שבו פתחתי הוסיף ואמר: "יש עוד אנשים המאמינים עדיין בכנותו של הגל, או התוהים עדיין אם אין סודו נביבות סתם… מתעוררת השאלה אם רימה הגל את עצמו כמי שהלך שבי אחר הז'רגון שלו, רב ההשראה, או שמא העז וקם לרמות ולקסום לאחרים… חרף כל זאת, קשה להעלות על הדעת שאי פעם היה הגל נעשה הדמות המשפיעה ביותר בפילוסופיה הגרמנית לולא עמדה מאחוריו סמכותה של המדינה… אינני מחדש דבר אם אני קובע שהפילוסופיה של הגל ניזונה ממניעים זרים וכי משום כך אינה ראויה ליחס רציני".

והפליא לסיים עם הגל שוב שופנהאואר: " הגל, שמגבוה הציבוהו שליטים כפילוסוף הגדול המוצהר, היה נוכל בור, שטוח ראש, משמים ומבחיל, שהגיע לשיא החוצפה בשרבוט ובהגשה של הבלים מתמיהים ומטורפים ביותר. חסידים שכירים הכריזו ברעש גדול כי הבלים אלה אינם אלא חכמת נצח וכך נתקבלו בנקל על כל הכסילים, אשר התלכדו בזאת למקהלת התפעלות מושלמת שכמוה לא נשמעה עוד מעולם. בזכות שדה ההשפעה הרוחנית רחב הידיים שהמציאו השליטים להגל, עלה בידו לחולל את ההשחתה האינטלקטואלית של דור שלם". ושוב פופר עם שאלתו הנצחית: " ואני שואל אם אפשר להתחרות בהשחתה הבזויה הזאת של כל דבר הגון".

ואילו אני שואל את עצמי, אם לרגע קל נחליף בציטוטים לעיל את ממשלת פרוסיה בממשלת אולמרט – הירשזון – רמון ואת העט להשכיר של הגל בזו של הזוג נחום ברנע (ושל עיתונו "ידיעות אחרונות") ואמנון אברמוביץ, האם נוכל להתחרות בהשחתה הבזויה הזאת של כל דבר הגון?

ותשובתי לכם היא כן וכן ועוד פעם כן. כל עוד יהיו עיתונאים ואנשי רוח הגונים, חופשיים ובלתי תלויים, ובל יטעו הנוכחים – גם כאלה עדיין יש בנמצא במחוזותינו והאירוע של היום הוא דוגמא מצוינת לכך, אזי נוכל להתחרות. ועוד איך שנוכל.

אריה, ידידי, אני משבח אותך על עוז רוחך ועל אומץ ליבך המשולבים ביכולת כתיבה נדירה. כפי הנראה, את פרס אולמרט לשלום, כפי שזכה העיתונאי מטעם נחום ברנע ובעתיד אולי רעו, מגן השחיתות והמושחתים אמנון אברמוביץ, אתה כבר לא תקבל. לפחות לא מידיו של אהוד אולמרט. אך, בטוחני כי גם זמנים אחרים יגיעו.

תודה רבה.

מעוזיה סגלחבר הנהלת אומ"ץ, מעוזיה סגל:

"זעקי ארץ מושחתת" הוא קול שופר בודד בים של שחיתות של אריה אבנרי, קול תרועה ושברים, ולוואי וקול זה יעיר את אזרחי המדינה ולוואי ויקומו, יעשו מעשה ויפתחו שערי הצדק, היושר ואהבת האדם.

בראשית דבריי, אריה, רציתי לומר לך שחסר משהו בספר, ולכן, הרשה לי בשמך להודות למי שעומדת שנים לצידך ולצד חייך הסוערים, לרעייתך זיווה.

אריה אבנרי הוא דמות יוצאת דופן, יש כאלה האוהבים אותו אהבת נפש וכאלה שתחושתם כלפיו היא ההיפך הגמור. להתעלם ממנו, אי אפשר.

אריה ואני הולכים שנים רבות ביחד, אני זוכר את ימי ה"גביר" האפלים. אריה, באומץ לב ציבורי נדיר, החליט להוציא לאור ספר עב כרס המספר את מעלליו של אברהם שפירא, ששלט באותה תקופה על הקופה הציבורית. שפירא, מן הסתם, לא היה מעוניין בפרסום הספר ופנה לבג"צ. מכאן התהליך ידוע, במשך זמן רב טחנו טחנות הצדק את הספר, הספר פורסם וזכה להצלחה יוצאת דופן בספרות הישראלית, אבל זה לא הסיפור. הסיפור הוא שאריה שילם במיטב כספו כדי להגן על זכות הציבור לדעת כשהוא נשאר אריה בודד במערכה, חברים רבים נתקו איתו קשר ורכילויות על אופיו החלו להסתובב ב"בראנז'ה" העיתונאית. המפרגנים היו קומץ חברים שאני גאה לומר שנמניתי אליהם, שהקימו את את עמותת אומץ.

במסגרת העמותה למדנו להכיר את נפגעי השחיתויות, אנשים ש"העיזו" לגלות קלונם של מושחתים. וכמו שקרה לאריה, קורה להם: החברה נידתה אותם, הם נזרקו ממקום העבודה, חבריהם בגדו בהם, בני משפחתם כעסו עליהם, הם נחשב בחברה תמוהים במקרה הטוב. אבל הם לא מוותרים: בנחישות מעוררת הערכה הם שולחים מכתבים, עוברים מאחד לשני, פורסים קלסר עתיר מידע ומצפים לקצה חוט שיוביל אותם אל המנוחה והנחלה, וזאת מגיעה לעיתים רחוקות, אם בכלל.

אמר אחד העם: "ארץ כי תחרב יקומו לה זרובבל, עזרא ונחמיה והעם אחריהם וישובו ויבנוה שנית. אך העם כי יחרב, מי יקום לו ומאין יבוא עזרו".

דבריו של אחד העם מביאים אותי לעמוד 36 בספר "זעקי ארץ מושחתת וכך כתוב: "מי שמפקפק בנתונים המדאיגים הללו ונזקק לסימוכין נוספים כדי לשכנע את עצמו באיזו מדינה הוא חי, יכול להסתמך על המדד הדו שנתי , בודק את איכות השלטון ונחשב לדו"ח נאמן ביותר שמתבסס על חצי תריסר "אשכולות" נבדקים בכל העולם.

א. שקיפות ואחריות שלטונית: תהליך הבחירה של הממשלה, זכויות פוליטיות ואזרחיות, תקשורת חופשית, אמינות הממשלה.
ב. יציבות פוליטית: היעדר אלימות ומעשי טרור.
ג. יעילות הממשלה: טיב ורמת השירותים ציבוריים, עצמאות השירות הציבורי מול לחצים פוליטיים.
ד. איכות ההסדרים המווסתים (רגולאטורים): מידת הפיקוח על המחירים, על המערכת הבנקאית וכו'.
ה. שילטן החוק: שיעור הפשיעה, יעילות מערכת המשפט, כיבוד חוזים והסכמים, שוויון בפני החוק.
ו. פיקוח על שחיתות: ניצול הכוח הציבורי-שלטוני להשגת רווחים כספיים, שוחד בזירה הפוליטית ציבורית ועוד.

כל מי שעיניו בראשו יודע שבכל הפרמטרים הללו מדינת ישאל אינה מהמצטיינים, ההיפך הוא הנכון. החברה הישראלית למודת הסבל אדישה לכל זה, היא הפכה אדישה למעשי אלימות ואונס, אדישה לשלטון קלוקל, אדישה לעוניים של ילדים והאדישות הציבורית, אם כל חטאת היא. כמאמר אחד העם: אך העם כי יחרב, מי יקום לו, ומאין יבוא עזרו.

מעטים הם אוהבי העם והמדינה כאריה אבנרי, המוכנים לעמוד בפרץ והפרץ רב מנשוא על כתפיו הדלות. הספר: "זעקי ארץ מושחתת" הוא קול שופר בודד בים של שחיתות של אריה אבנרי, קול תרועה ושברים, ולוואי וקול זה יעיר את אזרחי המדינה ולוואי ויקומו, יעשו מעשה ויפתחו שערי הצדק, היושר ואהבת האדם.

 

הוספת תגובה