תשובה לאיש עסקים

מאת: איין ראנד | פורסם לראשונה ב15 במאי 1962, וכלול בספר Why Businessmen Need Philosophy משנת 1999. לרכישת הספר בקרו בחנות הספרים של אמזון באתר אנכי. (הערה: הזכויות למאמר ולתרגום שמורות ואין להעתיקם ו/או להפיצם מלבד על ידי הפניה לאתר אנכי).

אם ברצונך להציל את הקפיטליזם יש רק סוג אחד של טיעון שעליך לאמץ, היחידי שזכה אי פעם בכל דיון מוסרי: הטיעון מתוך הערכה עצמית. בדוק את הנחות היסוד שלך, שכנע את עצמך בצדקת מטרתך, ואז הילחם למען הקפיטליזם בביטחון מוסרי מלא.

המשבר העולמי בימינו הינו משבר מוסרי – ורק מהפכה מוסרית ולא דבר פחות מכך יכולה לפתור אותו: מהפכה מוסרית שתאשר ותשלים את ההישג הפוליטי של המהפכה האמריקאית. אנו חייבים להילחם למען הקפיטליזם, לא כעניין מעשי, לא כנושא כלכלי, אלא, בגאווה צודקת ביותר כנושא מוסרי. לכך ראוי הקפיטליזם, ושום דבר פחות מכך לא יציל אותו.

ברצוני להציע כי תתחיל להתייחס לעולם הרעיונות באותו מדד של שיפוט אובייקטיבי, לוגי, ורציונאלי עימו הנך מתייחס לתחום העסקים. אינך שופט נושאים עיסקיים על ידי מדדים רגשיים – על תעשה כך ביחס לנושאים אידיאולוגיים. אינך בונה מפעלים בהדרכת רגשותיך – אל תניח לרגשותיך להנחות את עמדותיך הפוליטיות.

אל תנסה לרמות אנשים בעסקים

אינך מתבסס על טיפשות אנושית בעסקים, אתה אינך מציע מוצר ירוד "משום שאנשים טיפשים מידי מלהעריך את הטוב ביותר" – אל תעשה זאת בתחום הפילוסופיה הפוליטית; אל תציע ותקדם רעיונות שאתה יודע כי הם מוטעים, בתקווה לפנות לפחדיהם, בורותם או ההפליות של אנשים. אינך מרמה אנשים בעסקים – אל תנסה לעשות זאת בפילוסופיה: מה שקרוי האיש הפשוט מצויד ביכולת הבחנה שכלל אינה פשוטה.

אינך מטיל ספק בשיפוטך בעסקים – אל תטיל בו ספק בתחום האידיאולוגיה; אל תניח לקשקשת הבלתי מובנת של האינטלקטואלים ה"ליברלים" להפחיד או להרתיע אותך; אל תסיק כי: " זה חייב להיות עמוק, כי איני מבין זאת" או "אם כך נראה מה שהאינטלקטואלים עוסקים בו, הרי שכל הרעיונות הינן שטויות בלתי מעשיות". רעיונות הם הכוח המעשי הגדול והחיוני ביותר על פני האדמה.

אינך שוכר אנשים כראשי המחלקות בעסקיך ללא ידע מיד ראשונה של טבע עבודתם וכיצד לשפוט את ביצועיהם – אל תעשה זאת ביחס למחלקת יחסי הציבור שלך; למד לשפוט אם הדברים שהם מוכרים לך הינם רעילים או לא. אינך שוכר רופא אליל כמכונאי או מהנדס – אל תשכור אותם כיחצנים.

דע להבדיל בין חבריך לאויביך

 

דע כיצד להבדיל בין חבריך לאויבך. דע במי לתמוך בנושאים פילוסופיים ופוליטיים. אם אינך מסוגל לשאת קולך בחופשיות, אם אתה כבול ומוגבל על ידי חוסר הצדק המביש של חוקי האנטי-טראסט – לפחות אל תשבח, תפיץ או תתמוך את הפילוסופיה של מהרסיך; אל תעניק להם את ברכת הקורבן. תן דעתך לאפשרות של הקמת איגוד אזרחי לחירות – עבור אנשי העסקים.

ואם עדיין ברצונך לקדם מטרה או משימה "חברתית" – אין שירות גדול יותר אותו הנך יכול להעניק למין האנושי מאשר להילחם למען זכויותיך ורכושך.

 

 

Dr Goodnight and Boaz Arad

בתמונה מעל (צילום: פלי פלד "אנשים ומחשבים") פרוייקט אטלס בפעולה, וושינגטון 23 במרץ 2009: אנכי מגיש עותק של הספר Why Businessmen Need Philosophy לד"ר ג'ים גודנייט, מייסד ומנכ"ל SAS, חברת התוכנה הפרטית הגדולה בעולם, מענקי הקפיטליזם האמריקאי (למידע נוסף)

 

 

הוספת תגובה