תגובת מוטי היינריך למאמר אידאולוגיית האנוכיות ומחירה  בYNET.

ההזייה הסוציאליסטית היא הכישלון הגדול

קפיטליזם אינו צורת המשטר המושלמת. אבל אין שיטה "מושלמת". מי שסבור שקיימת שיטה שתבטל את העוני, תביא אושר לכולם, כולם יהיו בריאים ויפים – משלה את עצמו ואת הקוראים.
החלופה לקפיטליזם הוא שלטון של פוליטיקאים ופקידים ש"ינהלו" ו"יתכננו" את הייצור המסחר, חינוך ובריאות. הממשלה (כלומר, פוליטיקאים, מפלגות ופרוטקציונרים) תתכנן למעשה את כל חיינו.
אם יש שיטה שנכשלה לחלוטין במאה העשרים זה הרעיון הסוציאליסטי. למעלה מ-120 מיליון אנשים נרצחו במאה העשרים בניסיון ליישמו. במדינות שיישמו את הרעיון האזרחים דוכאו וחיו בעוני ותחת עינה של המשטרה החשאית.
מסתבר שאף אחד לא מוכן לעבוד כדי שהממשלה תחרים את מחצית רכושו ותעניק אותו לאלה ש"מגיע להם". הדרך היחידה ליישם זאת היא בכוח הזרוע ואיסור על בריחה מהארץ.
הקפיטליזם (גם זה הלא-מושלם) יצר את כל העושר ממנו אנו נהנים. הכפיל את תוחלת החיים והופך מוצרים שהיו פעם נחלת עשירים בלבד למוצר המוני זול. הדרך אל העושר טמונה ביכולתך למכור להמונים מוצר זול ויעיל יותר מאשר המתחרה שלך.

אתה צודק בתאור הסימפטומים של המערכת הפיננסית האמריקאית. אבל אתה מתעלם מכך שאמריקה וגרישפאן רחוקים מקפיטליזם – הם מימשו את חלומך: פאני ופרדי הם ענקי משכנתאות ממשלתיים ש"עזרו" על פי חוק (סוציאליסטי) למעוטי יכולת להגיע ל"בית משלהם." הפקיד הממשלתי, גרינשפאן, דאג לקבוע את הריבית על 1% כדי "לעזור" לכלכלה – לא השוק קבע את שיעור הריבית. אמריקה מזמן אינה קפיטליסטית ולכן היא משלמת את המחיר ותמשיך להתדרדר.

והיום, כאשר אותם מוסדות עומדים לשלם את המחיר ולפשוט רגל – באה הממשלה ה"חברתית" ומזרימה להם כסף במסגרת תוכניות "הצלה" על חשבון המוני העם. סוציאליזם לעשירים.

מי שמעוניין לקרוא את ההמשך מוזמן לאתר "קו ישר".

 

מוטי היינריך ,   תל אביב   (23.01.09)

הוספת תגובה