הגולן ישראלי
מאת אורי הייטנר | פורסם ב24 באפריל 2008

נוף בגולןמזה 41 שנים, קיימת בגולן התיישבות ישראלית – אחד ממפעלי ההתיישבות היפים והמוצלחים ביותר בתולדות הציונות. קהילה ציונית, סולידרית, אכפתית, מגשימה, צודקת, המהווה אלטרנטיבה לפגמים הקיימים בחברה הישראלית. מפעל ההתיישבות בגולן כולל יישובים מכל הזרמים ומכל המגזרים – קיבוצים, מושבים, יישובים קהילתיים, יישוב עירוני, יישובים חילונים ודתיים. הגולן הוא אזור יצרני, של אנשים עמלים, של חקלאות פורחת ותיירות משגשגת. החברה הגולנית הינה ריכוז במינון גבוה של הטוב והיפה בחברה הישראלית.

מזה 27 שנים הגולן הנו שטח ריבוני של מדינת ישראל. הכנסת, המוסד העליון של הריבונות הדמוקרטית הישראלית, הכריעה באשר לעתיד הגולן, כאשר סיפחה אותו לישראל. במדינה דמוקרטית נורמלית, החלטה זו היתה שמה קץ לוויכוח. במדינה דמוקרטית נורמלית, המיעוט היה מכבד את ההחלטה הדמוקרטית ולא חותר תחתיה. מרגע קבלת החלטה, מכל בחינה שהיא – הגולן כמוהו כמו הגליל והנגב, כמו ת"א וחיפה, כמו השפלה וירושלים. אין מדינה נורמלית בעולם שמוכנה לדון על שטחים שבריבונותה. בשנת ה-60 למדינת ישראל ראוי שתנהג סוף סוף כמדינה נורמלית.

הזיקה היהודית לגולן לא החלה לפני 27 שנים וגם לא לפני 41 שנים. כבר בתקופת המקרא היה הגולן ישראלי. בתקופת בית שני, המשנה והתלמוד היה הגולן אחד האזורים המאוכלסים ביותר ביהודים בא"י. ריכוז בתי הכנסת מתקופת המשנה והתלמוד שהתגלה בגולן, גדול יותר מבכל אזור אחר בארץ. מראשית הציונות, שאפה התנועה הציונית להתיישב בגולן ובחורן. בסופו של דבר ניסיונות ההתיישבות לא עלו יפה, אך הזיקה הלאומית והגעגוע לגולן לא פסקו אפילו ליום אחד.

לאורך כל ההיסטוריה של הגולן, נשלט הגולן בידי הסורים 21 שנים בלבד. בתקופה הזו, היה הגולן בסיס לתוקפנות סורית נגד מדינת ישראל. מן הגולן פלש הצבא הסורי למדינת ישראל ביום הקמתה בניסיון להשמידה. מן הגולן הפעילו הסורים טרור יומיומי כלפי יישובי הצפון, ויצרו בהם מציאות הדומה למציאות הקיימת היום בשדרות ובעוטף עזה. מן הגולן ניסו הסורים להטות את מי הירדן. אילו הסתפקו הסורים בגולן ולא תקפו את ישראל, הגולן היה בידיהם עד היום. כתוצאה מתוקפנותם הם איבדו את הגולן, והגולן היה לישראלי.

מזה 34 שנים הגולן הוא האזור השקט ביותר במדינת ישראל. בעקבות תבוסתם במלחמת יום הכיפורים, למדו הסורים את הלקח והבינו מה תהיה תוצאת תוקפנות נגד ישראל, כל עוד היא יושבת על הגולן. גם כאשר הופתעה ישראל, כפי שהופתעה במלחמת יום הכיפורים, ישיבתנו בגולן מנעה אסון לאומי ובתוך ימים ספורים עצר צה"ל במבואות דמשק. מאז, גבולה של ישראל עם סוריה הוא השקט ביותר, אפילו יותר מגבולות השלום עם מצרים וירדן. רק טירוף הדעת עלול לגרום למדינה לוותר על נכס חיוני כזה.

הגולן הוא חבל הארץ המטוייל ביותר בישראל. העם עם הגולן – זו אינה ססמת מאבק, זו עובדה. עם ישראל אוהב את הגולן, ומתייחס אליו באופן הבסיסי והטבעי ביותר כאל מולדתו, כאל חבל במדינתו.

מאין צץ לפתע הרעיון ההזוי של מסירת הגולן לציר הרשע? איזה מוח מעוות קדח את ההצעה המוזרה, של ויתור על נכס חיוני כל כך של המדינה, על הגולן הישראלי, כדי למסור אותו לדיקטטור הסורי, שהעולם החופשי כולו מוקיע אותו ומתייחס אליו כאל מצורע?

לפני שנה וחצי הצהיר אהוד אולמרט שכל עוד הוא ראש הממשלה, הגולן ישאר ישראלי לנצח. האמת היא, שלא הבנתי אז האם הוא מתכוון להיות ראש הממשלה לנצח… היום הוא מוכן, פתאום, למסור את הגולן לציר הסורי – איראני. מה קרה? מה השתבש?

יותר ויותר מתבהרת התמונה המסוכנת – בראש ממשלת ישראל עומד אדם ציני, נטול חוט שדרה, חף מהשקפת עולם ודרך. כל הסקרים מעידים על כך שאין לאזרחי ישראל אמון במנהיגותו החלולה. אולמרט לא ביקש ולא קיבל מנדט לנסיגה מהגולן, ואין לו מנדט כזה מן העם. איש לא הסמיך אותו להרים את ידו על הגולן ולהניף את גרזנו על מפעל ההתיישבות בגולן.

הגולן ישראלי. יש להסיר אחת ולתמיד מסדר היום הציבורי את רעיון העוועים של נסיגה מן הגולן הישראלי ועקירת מפעל ההתיישבות היהודי.

הוספת תגובה