התגלה ציור אבוד של בוגרו

בעקבות ה"בולטימור אקזמינר" |22 בנובמבר 2008

William Adolphe Bouguereau's  לאחר שאבד במשך 90 שנה צף ועלה מחדש הציור "קוטפת הדובדבנים" שנמצא ברשות תושבת בולטימור, דורותי באיר.

"ההופעה מחדש של ציור משמעותי זה של הצייר האקדמאי הצרפתי וליאם אדולף בוגרו הינה תופעה נדירה", אמר האוצר איק קהנג ממוזאון וולטר לאמנות, המוזאון לו תרמה גב' באיר את התמונה המתארת ילדה מלאכית בלונדינית הנמתחת על קצות אצבעותיה ושולחת ידה לאשכול דובדבנים.

ויליאם-אדולף בוגרו (בצרפתית: William-Adolphe Bouguereau;‏ 30 בנובמבר 1825 – 19 באוגוסט 1905) הינו צייר צרפתי השייך לזרם "הציור האקדמי" הצרפתי.

בוגרו - על שפת הנחל

בוגרו נולד בעיר לה רושל בצרפת. ישנם מקורות סותרים באשר לשמו. יש הקוראים לו ויליאם-אדולף בוגרו, ויש הסבורים כי שמו אדולף-ויליאם בוגרו. בוגרו למד בבית הספר לאמנויות היפות בפריז. הוא זכה במלגה היוקרתית "פרס רומא" בשנת 1850. ציוריו הריאליסטיים העוסקים אף בנושאים מיתולוגיים הוצגו בתערוכות השנתיות של "סלון פריז" במהלך כל הקריירה שלו כצייר. על אף שאיבד מן המוניטין שלו בתחילת המאה ה-20, אולי בשל התנגדותו לזרם האימפרסיוניזם, כיום ישנה הערכה מחדש של עבודתו. בימי חייו צייר בוגרו שמונה מאות עשרים ושש תמונות.

ויליאם אדולף בוגרו, דיוקן עצמי 1886

בימי חייו נחשב בוגרו לאחד מגדולי הציירים בעולם. בשנת 1900 הציירים בני תקופתו אדגר דגה וקלוד מונה נקבו בשמו כצייר אשר סביר ביותר כי ייזכר כצייר הצרפתי הגדול ביותר במאה ה-19 עד לשנת 2000. עבודותיו נרכשו בתדירות, במחירים גבוהים, במיוחד בידי מיליונרים אמריקנים. לאחר שנת 1920 איבד בוגרו את המוניטין שהיו לו בימי חייו. …במשך עשורים שמו אף לא הוזכר באנציקלופדיות. כיום מוצגות עבודותיו ביותר ממאה מוזיאונים.

בגיל מתקדם למדי נשא בוגרו לאישה בפעם השנייה את האמנית אליזבת ג'יין גרדנר בוגרו, אחת מתלמידותיו. הוא השתמש בהשפעתו על מנת לפתוח מוסדות אמנותיים צרפתיים בפני נשים, בפעם הראשונה, לרבות האקדמיה הצרפתית (Académie Française). (מקור: וויקיפדיה עברית)

בישראל נמצאת אחת מיצירותיו המפורסמות "נערה עם לימונים" שצויירה בשנת 1899 ונתרמה לאוסף מוזאון ישראל. 

בוגרו - נערה עם לימונים

 

לקריאת הכתבה המלאה…. (בולטימור אקזמינר – אנגלית) לקריאה והרחבות נוספות באתר מומלץ במיוחד Art Renewal Center

הוספת תגובה