ברנאר אנרי לוי במדינת הגמדים של לונדון וקירשנבאום

אנכי | 10 בינואר 2009

אמש שודרה במהדורת החדשות של ערוץ 10 תוכנית אקטואליה בהנחיית ירון לונדון ומוטי קירשנבאום, עלילת המחזה הקצר אך הנוקב, שנגללה באולפן מוצגת לפניכם. בתפקידים המובילים ירון לונדון ומוטי קירשנבאום, (להלן ל' ו-ק') את הכתב הצעיר באולפן מגלם ת' ( ע"ש תולעת שני המפורסם של קישון, שעוד נכון לו עתיד גדול בתקשורת הישראלית).  

הנושא הצדדי השזור במחזה הוא ביקורו של הפילוסוף, הסופר והעיתונאי ברנאר אנרי לוי אשר הגיע על מנת לתמוך ולהזדהות עם ישראל במאבקה בחמאס. הדיאלוג באולפן ישמש כמופת כדוגמה ל"אהבת חינם", והנה סיפור המחזה:

ת: "יש מאורע גדול שהתרחש היום בתל אביב"…

ל: מה באמת?

ת: "כן. הגיע לכאן ברנאר אנרי לוי, פילוסוף פרובוקאטור, דרך אגב, ה"שקט יורים" שאתם דיברתם עליו, אז יש גם שקט יורים שהוא מדבר עליו, מהסוג הצרפתי, שם לא מקובל ולא רצוי לדבר בעד ישראל. פגשנו אותו היום במלון בתל אביב. האיש בא לכאן לטענתו או לדבריו לשתי מטרות, אחת להזדהות עם ישראל ושתים כדי לבדוק בעצמו. הוא עיתונאי קרבות בעברו הוא היה כשבנגלדש זכתה בעצמאות שם ועוד בהרבה מקרים, כדי לבדוק בעצמו מה קורה כאן. פרסם את הספר המפורסם "מי הרג את דניאל פרל" לפני כמה שנים, וכמובן, כשהוא מדבר מקשיבים לו מ CNN ועד ה-BBC, וכמובן גם בתקשורת הצרפתית.

ל: אף פעם לא הבנתי למה?

ת: אולי תשמע ונראה, תיכף נראה…

ק: הם לא מבינים אותו…

ת: הוא לא כזה פילוסוף דרך אגב… התברר היום… בכל מקרה בוא תשמע אותו מסביר למה המלחמה הזאת מוצדקת, חמאס בעיניו לא תנועה דתית ולא תנועה לאומית אלא פשוט פאשיזם. כך הוא מגדיר את זה.

(החברים באולפן מעבירים דאחקות וברקע משודר הראיון המצולם)

ברנאר אנרי לוי:

"השאלה של חמאס היא לא שאלה דתית, בהחלט לא. השאלה של החמאס היא לא שאלה לאומית. השאלה ביחס לחמאס היא שאלה פוליטית. הם פשיסטים. זה חלק מן הפלג הערבי של המחלה האירופאית הישנה ששמה היה "פאשיזם".

אי אפשר לדבר על אי השוויון הצבאי, אם לא מדברים על אי השוויון הפוליטי בין דמוקרטיה שמעמידה מטרות צבאיות עם "קורבנות משניים", מילה נוראה, שהיא ישראל, ותנועה שמכוונת לפגיעה במטרות אזרחיות, שדרות, שזה מה שהחמאס עושה. זה חוסר שוויון עצום. יחס לא פרופורציונלי עצום."

ת: כך הוא אומר…

ל: הוא דיבר אנגלית ולא צרפתית שהוא שולט בה טוב כל כך…

ת: הוא בחר לדבר אנגלית, באמת שאלה טובה…

ק: לא משנה, אבל, שמע כשפילוסוף מדבר, צרפתי ..

ל: צרפתי… אריוו אגוש…

ק: כשהוא מדבר, הבעייה שלנו, אני בכלל מבין שהסכסוך פה הוא אקדמי… יש פה באזור סכסוך אקדמי….

ל: הוא לטובתנו, פתאום אנו כל כך צוחקים…

ת: דרך אגב שני עיתונאים צרפתים כתבו עליו ספר…לפני כמה שנים שבו הם טענו שהוא לא הוציא דבר פילוסופיה מפיו אף פעם, והוא תבע אותם דיבה וזה עדיין מתברר…

ק: אבל זה ניואנסים…

***

אם לא ברור דעתו של מי נחשבת יותר באולפן של לונדון וקירשנבאום הרי שיחס הקצאת הזמן יבהיר זאת: מתוך 2:28 דקות של הקטע המסקר את אנרי לוי הוקדשו לראיון עם אנרי לוי כ-90 שניות בלבד. מה שנקרא יחס פרוורס-ציונלי הוגן.

לצפייה בקטע ביוטיוב כאן: http://www.youtube.com/watch?v=gNYNBpYFMiU

 

 

הוספת תגובה