מחיר הזניית המונח "אסטרטגיה"
"אסטרטגיה" הייתה פעם גולת הכותרת של כלים מדעיים להשגת ניצחון. ברגע שפרסומאים הכתירו את עצמם בתואר "יועץ אסטרטגי" קרה משהו נורא לאיכות ההחלטות האסטרטגיות של ראשי המדינה.

מאת: אינג' יוסף דוריאל, פורסם 5 בספטמבר 2006

אסטרטגיה היא תהליך מחקר ותכנון להיערכות והפעלה מיטביות של כוחות הנכנסים לעימות, כדי שהעימות יסתיים בניצחון. כדי שמנהיגות לאומית תוכל לקבל החלטות אסטרטגיות נכונות היא זקוקה לקבל תמונה של כלל המערכת בה פועלים הכוחות, עם פרדיגמות ההתנהגות שלהם (כלומר – איך הם צפויים להגיב למצבים שונים) בכל המישורים הרלוונטיים לעימות. מישורים אלה אינם מתחלקים בין צבאי למדיני, כפי שסבורים אלה החושבים במושגים המוגבלים של שחור/לבן, אלא משתרעים על מרחב של 7 מישורים שונים, והם: אידיאולוגי-מוסרי, תחיקתי-פרלמנטארי, משפטי-אכיפתי, פוליטי, כלכלי ופיננסי, הסברתי-תעמולתי ולבסוף – גם צבאי.

לאחר שהידע הדרוש להתמצאות במרחב כה מגוון רב מדי מלהיכלל בהשכלתו של המנהיג הבודד או אף של קבוצת מנהיגות נבחרת, הופיעו לאורך ההיסטוריה לצידם של המנהיגים יועצים אסטרטגיים, שהתמחו בנושאים המורכבים, בהם צריך לקבל החלטות שקולות ונבונות. ולהמחשה אקטואלית איך אסור לקבל החלטות אפשר להביא את ההברקה של "היועץ האסטרטגי" שהציע לראש הממשלה את הסיסמה – "בעל הבית השתגע" (כדי להפחיד את נסראללה עד מוות?) או – את הבום העל-קולי מעל ארמונו של נשיא סוריה, המתאים יותר למשחקי הפחדה של ילדים. המלצות כאלו יכולות לבוא רק מבית היוצר של פרסומאים שהכתירו את עצמם בתואר "יועץ אסטרטגי". אותו הדבר – עם הקביעה ללא הוכחה שעל ההתגרות הפושעת של החיזבאללה צריכה לבוא תגובה כואבת מיידית – לעם הלבנוני.

כי לו ליד מקבלי ההחלטות היה פועל יעוץ אסטרטגי מקצועי, היינו רואים סדר שונה לחלוטין של החלטות לביצוע, במקום המפלה המבישה של ישראל במלחמת לבנון השנייה. ולמשל: –
1
. אולטימאטום עם פרסום עולמי – שאם תוך 72 שעות לא יוחזרו החיילים החטופים תראה ישראל את עצמה במצב מלחמה פעיל עם לבנון ותפגע בכל מקום החשוד במציאותם של אנשי חיזבאללה. ומכאן – אזהרה שישראל לא תהיה אחראית לחייו של כל מי שיימצא בקרבת אנשי חיזבאללה – אזרחים, חיילים או אנשי יוניפיל, שיידרשו לעזוב מייד את העמדות שלהם הסמוכות לעמדות החיזבאללה, ולא לשמש מגינים אנושיים חיים לכנופיות הפשע.
2. הוראה לגיוס מסודר של מילואים בהיקף הדרוש לניתוק דרום לבנון מצפונה, ולהגשת תכנית מטכ"לית, כולל לוח זמנים אופטימאלי, לביצוע פעולה זו. עדיין, בלי אף פצצה ואף יריה, ובלי התלהמות מהסוג "בעל הבית השתגע".
3. הקמת מטה משותף לכל מוקדי ההסברה – המדיניים והצבאיים – לליווי הסברתי מהיר ואחיד, על כל הפעולות שייעשו בשטח, ובמיוחד – סיכול ממוקד ומיידי של עלילות דם הצפויות מהתעמולה הערבית כדי להסית את העולם נגד ישראל. וזאת – בעקבות ניסיונם המוצלח עם עלילת "רצח הילד מוחמד א-דורה" – ליצירת לחץ בינלאומי שיגביל יוזמות לחימה של צה"ל, כפי שהם עשו עם פתיחת "אינתיפדת אל-אקצה".
4. הכנת תיק פלילי נגד חסאן נסראללה – כפושע מלחמה, על סמך תקדימים בינלאומיים בהם שפטו רוצחים, חוטפי בני ערובה ומסיתים לרצח עם, ובקשת ייפוי כוח מהאו"ם לצה"ל – לתפוס אותו ולהביאו לבית הדין הבינלאומי לפושעי מלחמה. אותו דבר – לגבי המסיתים האחרים לרצח יהודים ובמיוחד – למפיצי עלילות הדם, ובראשן – מפיצי סרטון "רצח מוחמד א-דורה", שתחקירים של אנשי תקשורת בעלי מעמד בינלאומי הוכיחו את זיופיהם (סרטון זה משמש עד היום לחינוך ולגיוס ילדים לתפקידי שאהידים – רוצחים-מתאבדים).
5. פנייה למועצת הביטחון – לביצוע החלטתה 1559 על פירוק החיזבאללה מנשקו, בצירוף הודעה על התנדבות ישראל לבצע החלטה זו בשם האו"ם אם למוסדותיו אין יכולת לאכוף אותה בשטח. ושוב, עם פרסום מנומק של צעד זה בכל העולם.
6. הטלת מצור – ימי, אווירי, ואם אפשר גם יבשתי, על לבנון – בנימוק שזה ימנע הברחת החיילים החטופים אל מעבר לגבול, ומצד שני – הברחת נשק לחיזבאללה.
7. בתום 72 שעות, אם האולטימאטום לא ייענה, להמתין לעצרת המונית, שצפוי שתכונס ע"י נסראללה, ולהשמיד אותה מהאוויר, ללא אזהרה מוקדמת נוספת, ובו-זמנית – הפצצת נמל התעופה של ביירות ומרכזי החיזבאללה בעיר. עדיין – בלי לפגוע בתשתיות אזרחיות של לבנון. כל זה – עם הסברה מתאימה של צעדים אלו ברחבי העולם, שאיננו עוסקים בענישה (זוכרים את הטענות על "תגובה לא-פרופורציונאלית?) אלא – בהחזרת מלחמה על מי שתקף אותנו – עד שנדביר אותו.
8. עם השלמת היערכות הצבא לכניסה קרקעית ללבנון – לבצע פעולת-מספריים מהירה לניתוק דרום המדינה מצפונה. להודיע לכל העולם – שדין שבויי החיזבאללה בישראל כדין חיילי צה"ל החטופים בלבנון, דהיינו – בלי לשחרר כל ידיעה על גורלם.
9. אם בעקבות הנ"ל לא תיקח ממשלת לבנון יוזמה לחסל את החיזבאללה ולגרש את נציגיהם מהפרלמנט – להציע לסוריה לקבל שליטה על צפון לבנון ולקבע גבול מוסכם זמני, בינה לבין ישראל, על קו החזית אליו יגיעו כוחות צה"ל בניתוק דרום לבנון מצפונה. להסביר לעולם – שממשלה שוויתרה על ריבונותה לטובת כנופיות העושות בשטחה ככל העולה על רוחם – חייבת לפנות את מקומה לכוחות של מדינות אחראיות היכולות להשליט חוק וסדר, לקיום השלום באזור.
10. להביא למשפט פלילי את כל הלוחמים הלא-לגיטימיים של לבנון העצורים בישראל, כולל אלה שכבר נשפטו, עם הסמכת בית המשפט להוציא פסקי דין מוות לרוצחים, ולהתחיל להוציא פסקי דין אלה לפועל בתדירות של אחד לכל כמה ימים, עד אשר לא יוחזרו חיילי ישראל החטופים. בראש המוצאים להורג חייב להיות מי שהפך לסמל של החיזבאללה – רוצח משפחת הרן מנהרייה.
11. לשלוח חזרה אל משרדי הפרסום שלהם את הפרסומאים שהכתירו את עצמם בתואר "יועץ אסטרטגי", ולקבוע קריטריונים לפיהם יוכלו ראשי המדינה למנות בעלי מקצוע אמיתיים לתפקיד זה.

הכותב התמחה במחקר ותכנון אסטרטגי.


 

הוספת תגובה