עימות בכותרות – "קופי בין"

רשת קופי בין הינה אחת הרשתות המסמלת את החיבור הגלובלי של מותגים. הרשת פתחה את סניפיה ביישראל בשנת 2000, ומונה (נכון לינואר 2008) 14 סניפים, שבעה מהם בתל אביב. הסניף הדרומי (והעשירי בארץ) של הרשת נמצא בירושלים ואילו הצפוני ביותר נמצא ברעננה.

בחודשים האחרונים נקלעה הרשת לעימות עם צוות מעובדי הסניף ברשות אלון-לי גרין, צעיר הפעיל כמדריך במק"י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) והשתחרר לאחרונה משירותו הצבאי "בשל עמדתו האידיאולוגית" (כך הסביר לי). אלון לי פוטר לאחר נסיונו לארגן וועד עובדים במקוםבעקבות מה שהגדיר כניצול בשל קיצוצים בשעות עבודה, גזילת הטיפים והתנכלויות. המאבק התפרסם בתקשורת וזכה לתמיכה של חד"ש, המפלגה הקומוניסטית הישראלית וההסתדרות. לאחר חודש וחצי של מאבק ציבורי ומשפטי, קבעה שופטת בית הדין לעבודה כי יש להחזירו לתפקיד ממנו פוטר. כעת הגדיר אלון לי גרין את מצבו כשובת וככזה הוא אינו נכנס לסניפי הרשת.

לאחרונה הוחלף מנכ"ל הרשת אלון לוי ב-שי כהן שאמר בשיחה כי אינו מבין מה רוצים מהרשת שמקיימת כל כל חובותיה כלפי העובדים כחוק ואף מעבר לכך, כרזה ברוח זאת נתלתה על חלונות הסניף (בתמונה).

בנתיים ממשיכים חלק מעובדי הרשת בגיבוי ההסתדרות ותנועת הנוער העובד להעמיד משמרת מחאה המפגינה מול הכניסה לסניף ברחוב אבן גבירול ודורשים לכפות על הנהלת הרשת הסכם עבודה בחסות ההסתדרות.

היום (יום רביעי 29 בינואר) כשביקרתי בסניף הרשת באבן גבירול פגשתי משמרת מחאה שניצבה מול הפתח עם שלטים עליהם חתימת "ההסתדרות החדשה" וחילקה פליירים, בין המפגינים ניתן היה לזהות צעירים מתנועת הנוער העובד (עם חולצות השרוך האדום) ועובדי הסתדרות אך לא הצלחתי למצוא מישהו מהעובדים של הרשת על מנת לראיינו, נציגי ההסתדרות שעמדו במקום סיפרו כי אלון ושאר העובדים המפגינים נמצאים בישיבות בהסתדרות (ישיבה שנועדה לתכנן את המשך והרחבת מאבקם ברשת בתי הקפה).

לפני שבוע במעריב ציינו כי אלון לי גרין, שהוחזר בעבר לעבודה לאחר שפוטר בגין ניסיונותיו לארגן את העובדים בוועד, נשמע שבע רצון מהתקדמות השביתה. "בדרך כלל בימי רביעי הסניף מלא בלקוחות", אמר גרין. "היום הסניף כמעט ריק. אני שמח שהלקוחות נענו לבקשתנו ונמנעו מלהיכנס היום לסניף כדי לא לשבור שביתה". בשיחתי עימו אמר  כי העובד בישראל נמצא בין שתי ברירות קשות בין קבלת תנאי המעסיקים לבין "אקדח" האבטלה המאיים…

על מצב הסניף היום אחה"צ יעידו התמונות הבאות (הקישו על התמונה לקבלת מצגת שקופיות):

מאבק בקופי בין

קוראינו מוזמנים לבקר בסניף ואנו פועלים בימים אלו לארגן אירוע בו יוצגו ההשקפות השונות המעורבות על כוס קפה ועוגה ובו ננסה ללבן את שאלת הזכויות של העובדים למול זכותם של בעלי העסק לנהלו כראות עיניהם.

הוספת תגובה