השמדת הכור הסורי -מי שרואה כאן "ציר רשע" שיקום

מאת "אנכי" | 26 באפריל 2008

ciasyrian_reactor.jpgלאחר עיכובים רבים ומיותרים נחשפו העובדות על פרשת השמדה של הכור הסורי. במצגת של ה-CIA שהוצגה בפני הקונגרס נחשפו הקשרים בין צפון קוריאה, איראן וסוריה.

הסיפור האמיתי על ההתקפה המיסתורית בסוריה בספטמבר שעבר יצא לבסוף לאור והוא מאשר את החשדות הגרועים ביותר. צפון קוריאה סייעה לסורים לבנות כור גרעיני המתאים אך ורק למטרות ייצור נשק גרעיני. תמימות היא שלא לראות את סוריה כמדינת לווין של איראן (למרות הסחות הדעת של מחלקת המדינה האמריקאית ומשרד ראש הממשלה בישראל המעודדים תמימות מטופשת זאת). ולכן המסקנה המתבקשת היא שמדובר בענף של תוכנית הגרעין האירנית, ייתכן וגם במימון אירני. 

הסיפור שמאחורי המידע הידוע הוא שצפון קוריאה, איראן וסוריה פועלות יחד ואין שום ספק לאן מועדות פניהן. הסיפור המדאיג הוא שממשלת ישראל וממשל בוש ניסו להסתיר מידע זה ולהקשות על הציבור "לחבר את הנקודות". האם ייתכן ויש כאן "ציר רשע?" שואל רוברט טרז'ינסקי בהתייחסות לנושא.

טרז'ינסקי גם מציין כי יש כאן חדשות טובות: הכור הסורי נהרס על ידי ישראל וטוב יותר מכך הוא שההשמדה התרחשה זמן קצר לפני שהוא היה אמור להיות מופעל. מדוע אלו חדשות טובות? מישום שאין אנו רוצים רק להרוס את התוכנית הגרעינית של אוייבינו; אנו רוצים שהם ישקיעו לתוכה את את כל המשאבים האדירים הנדרשים להקמתה, ואז שיפסידו את כל ההשקעה.

במאמר מקיף בוושינגטון פוסט מתאר רובין רייט את הפרשה:

"N. Koreans Tapes at Syrian Reactor," Robin Wright, Washington Post, April 24

את המאמר מלווה המצגת המלאה של הCIA המקושרת לתמונה הבאה:

הקישו לצפייה

בתמונה השוואה בין המבנה של הכור הסורי לכור הצפון קוראני – הקישו לצפייה במצגת.

הוספת תגובה