כשאייזנקוט מגן על הצבא – מי יגן עלינו?!

אביתר בן-צדף |28 בינואר 2011, פורסם במקור באתרו.

הגולם מפראג"אמצעי ההגנה האלה נועדו להגן על בסיסי חיל האוויר, על בסיסי חיל הים ועל בסיסי הגיוס כדי שתישמר היכולת ההתקפית של צה"ל" – אמר אייזנקוט בהרצאה באוניברסיטת חיפה, והכעיס את ראשי אזור חוטף עזה * לפי דיווח אחר – האלוף הקדים לכך את האמירה, "שלא תהיה לתושבי ישראל אשליה שמישהו יפתח להם מטרייה מעל לראש …" * מזמן צה"ל הוא צבא, שיש לו מדינה, שהוא עושקה, מנצלה, ומסכן את עצם קיומה בסיאובו, בהתנהלותו הלא-תקינה ובתפקודו הלקוי *


לא הופתעתי מדברי אלוף אייזנקוט, מפקד פיקוד הצפון, שמערכות ההגנה "חץ" ו"כיפת ברזל" נועדו להגן על הצבא ולא על האזרחים. אדרבא, לו אמר אחרת, הייתינדהם לחלוטין. מזמן צה"ל הוא צבא, שיש לו מדינה, שהוא עושקה, מנצלה, ומסכן את עצם קיומה בסיאובו, בהתנהלותו הלא-תקינה ובתפקודו הלקוי.

"אמצעי ההגנה האלה נועדו להגן על בסיסי חיל האוויר, על בסיסי חיל הים ועל בסיסי הגיוס כדי שתישמר היכולת ההתקפית של צה"ל", אמר האלוף בהרצאה באוניברסיטת חיפה – דיווחה כרמלה מנשה בחדשות קול ישראל.

אייזנקוט אמר, כי מערכות היירוט נועדו להגן על בסיסי צה"ל ולא בהכרח על אזרחים, גם אם פירוש הדבר שבימים הראשונים של המערכה לאזרחים לא יהיה נוח. "אמצעי ההגנה האלה נועדו להגן על בסיסי חיל האוויר, על בסיסי חיל הים ועל בסיסי הגיוס כדי שתישמר היכולת ההתקפית של צה"ל". בהרצאה באוניברסיטת חיפה הרגיע אייזנקוט, כי איום הטילים מסוריה ומלבנון אינו האיום החמור ביותר על ישראל. רבבות רקטות נורו אל ישראל וגרמו למאה ועשרים הרוגים. לעומת זה, בחודש אחד באינתיפאדה השנייה נהרגו יותר ממאה ושלושים אזרחים.

לשמואליק חדד ולאילנה קוריאל, כתבי Ynet, יש גרסה אחרת לדברי אייזנקוט. לדבריהם, הוא הקדים לדבריו את האמירה: "שלא תהיה לתושבי ישראל אשליה שמישהו יפתח להם מטרייה מעל לראש …". אפשר להבין אותה גם בלי הקדמתם, שהוא עומד לפשוט מדיו בקרוב.

יומיים לפני דיווחה של כרמלה מנשה, דיווח נסים קינן, כתבנו הבלתי-נלאה בדרום– גם כן בחדשות קול ישראל – כי נמשך ירי רקטות קסאם על הדרום. כלומר, בפועל, ויתרו מדינת ישראל וצה"ל על ריבונותנו על האזור, וממשיכים להפקירו לכל זב וצרוע מרצועת עזה. לא מזמן הסביר הרב ישראל וייס, מי שהיה הרב הראשי לצה"ל ואחד מתומכי הבריחה מחבל קטיף, כי אריק שרון הבטיח לו, שאחרי הפוגרום ביהודי החבל, ישרור שקט באזור למשך ארבעים שנה …

ומה אומרים נציגי אזור חוטף עזה?

"אני מבקש להזכיר שיש החלטת ממשלה בנוגע לפיתוח כיפת ברזל, בהשקעה של כמיליארד שקל מתקציב המדינה לצורך הגנה על ישובי עוטף עזה", אמר חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול. לדבריו, המערכת "כיפת ברזל, נועדה לאוכלוסייה האזרחית. "… כעת, מגיע אדם, שלא יודע מה שעברנו ב'עופרת יצוקה', ומודיע לכולם שקודם ימוגנו אנשי הצבא שבאים להגן על התושבים".

אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב, אמר כי דברי אייזנקוט הפתיעו אותו., כיוון שהחלטת הממשלה ייעדה את "כיפת ברזל" לטובת אזרחי ישראל, ולא הזכירה את בסיסי הצבא. "בחלוף שנתיים מאותה ההחלטה מתברר שהיינו סוג של פיונים במשחק אחר, שבו אולי הוליכו גם את הממשלה שולל".

הדבר האחרון, שיכולים לטעון נגד האלוף השמן מדי מפיקוד הצפון – שאינו יודע. אייזנקוט מקושר ויודע. כמי שהיה ראש אגף המבצעים ומזכיר צבאי לראש הממשלה וכחבר קרוב של הרמטכ"ל אשכנזי עוד מימיהם העליזים בגדוד 51 של "גולני" – אייזנקוט מביע לא רק את דעתו. כבר במלחמת לבנון השנייה ראינו כיצד מפקירים הצבא והממשלה את אזרחי המדינה, ומעדיפים את ביטחון החיילים, שלכאורה נועדו להגן על המדינה, ואת טובת מפקדיהם.
זה, כמובן, מזכיר לי את מקל המטאטא מ"שוליית הקוסם" הנפלא של וולפגנג גתה (שהפך לפואמה סימפונית, לבלטואפילו לסרט מדהימים), או את הגולם מפראג, שהתמרדו נגד אדוניהם.בהעדר מרות וכוח, שיפקח עליו – קם הגולם על יוצרו.

גילוי נאות: המחבר סובל באשמתו מעודף משקל, ולמרות זאת חושב, שאלוף שמן הנו חרפה לצבא.


הוספת תגובה