תאטרון האבסורד באיים המלדיבים

בועז ארד | 6 בינואר 2010 נכתב עבור הטור "על הכוונת" במהדורת שישי של "מקור ראשון".

התאטרון התת מימי במלדיביםכשאמר ויליאם שיקספיר "כל העולם במה" לא בטוח שהוא ראה את מחזה האבסורד הגלובלי שאחת ממערכותיו התרחשה לאחרונה מתחת לפני הים. כך, גם סביר להניח שלא היינו שומעים על מדינת האיים המלדיבים הקטנה אלמלא החוש התאטרלי המפותח של מוחמד נאשיד, נשיא מדינת האיים המוסלמית המאגדת כ-1200 איים באוקינוס ההודי. לקראת ועידת קופנהגן הוא הפך לכוכב העולה של הצגת התעמולה הירוקה, כאשר הצטייד בבלוני צלילה ובסנפירים והצטלם בהפקת תאטרון תת-מימי מקורית, כשהוא מנהל "ישיבת פרלמנט" מתחת לפני המים.

הצילומים הללו היוו חומר גלם לתוכניות פסאודו-דקומנטריות, שהפחידו את תושבי החופים בעולם מפני ההצפות המאיימות לכסות אותם, תוכניות שלוו במיטב האנימציה של האולפנים, שהמחישו כיצד מכסים המים את הערים שלאורך החופים.

כאשר הגיע הנשיא נאשיד לועידת קופנהגן, הוא כבר היה במעמד של כוכב עולמי ונאומו המכונן הופץ באינטרנט באדיבות אירגונים ירוקים. "אנו האומה הפגיעה ביותר לאקלים על פני האדמה", פתח הנשיא את נאומו, כשהוא מתמקם במשבצת הנפגעים. "השינויים יכו בנו ראשונים ובאופן הקשה ביותר… אנו פגיעים בשל חוסר האמצעים להתגוננות מפני האסון המתקרב… עבורנו שינוי האקלים אינו איום מופשט ומרוחק, אלא סכנה מיידית לקיומנו".

השלב הבא בנאום הניח את האשמה במקומה: "מדינות מתפתחות לא גרמו למשבר. אנו לא אחראים למאות השנים של פליטות פחמן, אשר מבשלים את הפלנטה". "המדינות העשירות חברות ה-G8 התחייבו לעצור את עליית הטמפרטורות… ואז הן סרבו להתחייב אפילו למכסות פחמן צנועות".

ולקינוח הגיע גם החשבון: "סכומי הכסף שמוצעים לנו הם כה נמוכים, שדומה הדבר למי שמגיע לאיזור רעידת אדמה עם מברשת לניקוי אבק. ..אנו לא רוצים להיות כפויי טובה, אולם הסכומים בקושי עונים על גודל האתגר…".

גם על כך כבר אמר זקן המחזאים: "כשהכסף מדבר – כל הדרכים פתוחות".

במסגרת נאומו גם ציין נשיא המלדיבים כי "הפעולות אותן ננקוט צריכות להתבסס על העצה האחרונה של מדעני האקלים. לא על עצת הפוליטיקאים". אך למרות עצה נבונה זאת, יש מדען אחד בעולם, שמזה שנתיים מנסה לפנות לנשיא נאשיד, אך ללא הועיל.

מדובר במדען בעל המומחיות הגדולה ביותר בנושא שבו עסק נאומו של הנשיא המלדיבי. ד"ר נילס אקסל מורנר הינו ראש מחלקת הפליאו-גיאופיסיקה וגיאודינמיקה באוניברסיטת שוטקהולם והוא האיש שעמד בראש פרוייקט מדידת גובה פני הים במלדיבים מאז שנת 2000 – תחום שבו הוא עוסק מזה 40 שנה. מורנר,שהתייאש מלקבל תגובה מנשיא המלדיבים, פרסם לאחרונה מכתב פתוח:

…"ערכת לאחרונה ישיבת קבינט מתחת לפני הים על מנת לעורר את המודעות לרעיון של עליית גובה פני הים הגלובליים המאיימת להטביע את המלדיבים. הטענה הזאת אינה מבוססת על עובדות נצפות ועל שיפוט מדעי…

"משום כך אני מאד מופתע מצעדך זה וחייב למחות נגד המסר שאותו ביקשת להעביר.

"בשנת 2001, כאשר קבוצת המחקר שלנו מצאה עדויות כבדות משקל, כי גובה פני הים לא נמצא בעלייה במלדיבים, אלא נותר יציב למדי במשך 30 השנים האחרונות, חשבתי כי לא יהיה מכובד כלפי האנשים הטובים במלדיבים אם אחזור לביתי ואציג את מימצאינו בפני פורום בינלאומי. לכן, היצגתי את החדשות המשמחות במהלך ראיון עבור הטלוויזיה המקומית בארצך. אך למרות זאת, קודמך בתפקיד צינזר את הראיון ומנע את שידורו.

"כאשר הפכת לנשיא, קיוויתי גם לדמוקרטיה וגם לדיאלוג. בכל אופן כתבתי לך פעמיים מבלי לקבל תשובה. אל להם לאנשיך לסבול מן הטענה הנשמעת דרך קבע, כי אין להם עתיד על האיים שלהם. מסר איום זה הינו בלתי ראוי ביותר, היות והוא אינו מבוסס על המציאות, אלא על רעיונות מיובאים חסרי הצדקה מדעית ורגלים לעמוד עליהם. פשוט אין להם בסיס רציונלי."

ד"ר מורנר סיכם את מכתבו בכמה עובדות מדעיות המבוססות על תצפיות. בסיכום הדגיש, כי אין כל סימן של עלייה בגובה פני המים ואין צפויה גם כל עלייה משמעותית שלהם, שתסכן את החיים באיים המלדיבים. הסיפור על הצפה מאיימת אינו אלא אגדה, שהתבססה על מודלים ממוחשבים שאינם מיצגים את המציאות, ושהופרכו על ידי התצפיות הממושכות, שאותן ערך ד"ר מורנר בשטח.

"הנח לנו" ביקש ד"ר מורנר מנשיא המולדיבים "להסיר את האיום הפסיכולוגי הנורא שאתה וקודמיך הנחתם על כתפי תושבי המלדיבים, ששרויים כיום בפחד הדמיוני משיטפון שיציף את בתיהם".

בתיאטרון האבסורד שבו אנו חיים, מנהל נשיא המלדיבים "ישיבות פרלמנט" מדומות מתחת למים ומוזמן כאורח כבוד לוועידות האו"ם המספסרות במחירי הכרטיסים עבור המדינות המפותחות. כל שנותר לד"ר מורנר ועמיתיו, המדענים האמיתיים, הוא לזעוק: "משהו רקוב בממלכת דנמרק…".

לקריאה נוספת בבלוג הירוק – כאן.

הוספת תגובה