חברה ממשלתית מתחרה בשוק

מאת יעקב | 21 באוקטובר 2009 פורסם במקור בבלוג קו ישר

חברה ממשלתית משתמשת ביתרון לא הוגן בשוק תחרותי – היא פשוט נהנית מכסף ממשלתי, ובעזרתו זוכה ליתרון הפוגע במתחריה. הנה דוגמה מהחיים: חברת ג'נרל מוטורס (GM ) – חברה ממשלתית מלפני כחודש, משתמשת בקו אשראי פתוח מטעם ממשלת ארה"ב.

אותה ממשלה, בלי קשר (לכאורה) לחברת GM , חוקקה חוק לפני חודשיים ששמו "מזומנים עבור גרוטאות". חוק זה נועד, לסלק מכוניות ישנות הפולטות זיהום מהכבישים, ולהחליפן במכוניות חדשות, נקיות יותר. כל אדם שקונה מכונית חדשה ומחזיר במקומה מכונית ישנה – מקבל בין 3500 ל 4500 דולר מזומן עבורה. זהו סכום נאה, ורבים קפצו על המציאה – כי מכוניות ישנות בארה"ב נמכרות במחירים מאד ירודים של מאות דולרים בודדות. אלא מה – נוצר פקק תנועה במשרדי משרד התחבורה האמריקאי. הם הוצפו במאות אלפי בקשות להחזר כספי, אבל כל בקשה צריכה לעבור בדיקה ולקבל אישור וחתימה של הפקיד המוסמך, ולא מצאו מספיק פקידים לביצוע העבודה. זה רגיל עבור הפעילות הממשלתית – מחוקקים חוקים שאין הם יכולים לבצע. משרד התחבורה אומר שלאט, לאט הוא יתארגן, ישכור יותר פקידים, ואז ההחזרים יתחילו לזרום.

בינתיים סוכני המכוניות מתלוננים שהם נתנו את הכסף ללקוחות (שקנו מהם מכוניות חדשות) אבל לא קיבלו כסף מהממשלה. לכן, רבים הפסיקו למכור מכוניות במסגרת התכנית. עשכיו באה GM (הממשלתית) ואומרת לסוכנים: תמשיכו למכור, אנו נחזיר לכם את הכסף (למי שימכור מכונית חדשה של GM), ונספוג את ההמתנה להחזר הממשלתי. כי GM – יש לה כיסים עמוקים (הכיס של הממשלה), ויכולה להמתין.

הדבר לא הוגן כלפי שאר החברות בשוק המכוניות, וביחוד פורד, אשר השכילה לא לפשוט את הרגל, ולא לקחת כספי סיוע ממשלתי. עכשיו הממשלה מענישה אותה (באמצעות החברה הממשלתית GM) על עזות המצח שלה, שלא נזקקה לכספי סיוע ציבוריים.

זה מה שקורה, בהכרח, כאשר הממשלה מתחילה להפעיל חברות עסקיות. החלקים הבריאים יחסית של הכלכלה סובלים מזה (וגם הכיס של כולם). הכוונה היתה להציל את GM הכושלת, אבל התוצאה היא – לקבור את פורד (השורדת בינתיים).

תכנית הגריטה האמריקאית (מזומן עבור הגרוטאה) המעניקה למי שרוכש רכב חדש כ 4500 דולר עבור המכונית הישנה שלו. הינה, למעשה, תכנית להמרצת של קניית מכוניות חדשות, או למעשה סיבסוד מכוניות חדשות. אפשר להתווכח עד כמה זה חכם לסבסד רכישת מכונית, ואם זו השיטה הטובה ביותר "להיטיב עם העם" או להמריץ את הכלכלה.

התכנית כמובן נועדה בראש ובראשונה לסייע ל GM וקרייזלר, חברות הרכב הממשלתיות. אבל את התכנית הזו "מכרו" או נימקו בתירוץ ירוק – אמרו שרוצים להקטין את הפליטת, ולהמריץ אנשים להחליף מכוניות פולטות במכוניות חסכוניות יותר. כמו במקרים אחרים – התירוץ הירוק מאד אופנתי אבל הוא רק תירוץ, אם ה"ירוק" קרוב לליבם מדוע הם מעודדים קניית מכוניות ?

לו באמת רצתה הממשלה להוריד מהכביש מכוניות ישנות, מזהמות, היא הייתה יכולה פשוט לקנות את המכוניות הישנות במחיר שוק – שהוא בסביבות 500 עד אלף דולר למכונית (תלוי איזו מכונית וכמה ישנה היא) – ולהשמיד אותן. זאת במקום לשלם מחיר אחיד של 4500 דולר לכל גרוטאה, ולהתנות את הצ'ופר ברכישת מכונית חדשה. הממשלות תמיד מוצאות את הדרך להוציא את כספי הציבור בצורה הכי מטופשת האפשרית.

הוספת תגובה