חלפה שעת החובבים
המנהיגות הלאומית הישראלית הצליחה עד כה להפוך כל יתרון אסטרטגי ופוליטי של ישראל למכשול.
מאת: קרוליין ב. גליק, פורסם: 6 באוגוסט 2006.

החדשות הטובות הן שישראל לא הפסידה את המלחמה. אנו יכולים לנצח. כפי שמדגימה מתקפת הקרקע של צה"ל שהתבוששה זמן כה רב, ברמה הטקטית צה"ל מצליח ללמוד בתנועה, וללמוד היטב.

החדשות הרעות הן כי המנהיגות הלאומית של ישראל הצליחה עד כה להפוך כל ייתרון אסטרטגי ופוליטי שהיה לישראל למכשול. היום, בהנחה כי ראש הממשלה אהוד אולמרט יניח לנו לנצח, מה שיכול היה להיות ניצחון מהיר לפני שלושה שבועות יהיה כעת יקר ואיטי. האיומים מולם ניצבת ישראל מבחינה אזורית ובינלאומית מתגברים מידי יום. בעת שכל העיניים מתמקדות בלבנון, סוריה ואירן מעלות את ההימור. מבחינה דיפלומטית ישראל משולה לגופי השוחה עם כרישים. וככל שהסכנות מתגברות, כך הולכים ומתקשים ללמוד מטעויותיהם, אולמרט, שר הביטחון אמיר פרץ, שרת החוץ ציפי ליבני וראש המטה הכללי רב אלוף דן חלוץ התקדמו מפעילות של טירונים להתנהלות של חובבים.

וכך, כאשר צה"ל מתקדם לכיוון לא בטוח אך עדיין בתרועות התקדמות, מתבהר יותר ויותר כי המכשול העיקרי לניצחון ישראלי הוא ממשלת ישראל.

השבוע החל ברגל ימין. בנאומו לפני ועידת ראשי הערים, אולמרט הרשה לעצמו לדבר בקולו של ווינסטון צ'רצ'יל. המסר שלו למחויבות עקשנית לנצחון הועבר באופן כה משכנע עד כי אפילו אוייביו הפוליטיים הודו כי הוא נסך בהם השראה. אך נכון הוא כי ספקות צצו בינות לצללים. תמיכתה של מזכירת המדינה קונדוליסה רייס בהפסקת אש מהירה הראתה כי קיר התמיכה האמריקאי מתחיל להיסדק. אולם אולמרט נראה היה עמיד ללחץ. אז הגיעה ההצהרה המוזרה של מחלקת המדינה באמצע הלילה המודיעה לצה"ל כי הוא יחדול מהפצצות אוויריות למשך 48 שעות. זאת, יחד עם הודעתה של רייס ביום שני בבוקר כי בעבודה משותפת עם עמיתיה במפרץ הצבים [בשכנות בניין או"ם] היא תכפה על ישראל לסיים את פעולותיה לגמרי עד יום רביעי או חמישי היו המציינים הברורים הראשונים כי מנהיגי ישראל כשלו מלתחזק תמיכה אמריקאית משמעותית.

עד ליום שלישי, אולמרט החליף את חזות צ'רצ'יל לכזאת המזכירה יותר את ביל קלינטון. לתדהמת העיתונות ובעצם כל המדינה, אולמרט הכריז כי ניצחנו במלחמה. בנאומו בפני המכללה לביטחון לאומי של צה"ל אולמרט הכריז, "אם המערכה הצבאית תסתיים היום, ניתן לומר כבר היום בבטחון כי פני המזרח התיכון השתנו… כעת [החיזבאללה] לא יוכל לעולם לאייםעל אומה זאת בירי טילים כלפיה – משום שאומה זאת מתמודדת עם טילים אלו ומנצחת אותם." הא? אולמרט המשיך הלאה ואמר כי לא הוא ולא פרץ ולא חברי המטה הכללי הבטיחו מעולם כי כאשר המלחמה תסתיים לא נמשיך לעמוד מול איום של טילים מלבנון. אפילו העיתונות התומכת בו בדרך כלל הודתה כי היה זה שקר במצח נחושה.

הבוז שציפה לבדותות ולהצהרות הנצחון החלולות של אולמרט לא הרתיע אותו. למעשה, נראה כי הוא הקשיח אותו. ביום רביעי בבוקר הוא הסיר את מסכת קלינטון וחזר להיות אולמרט הישן והמוכר – הפוליטיקאי התוקפני שבקושי נבחר לכנסת בשנת 2003.

בדברו אל סוכנויות ידיעות ביום רביעי בבוקר, אולמרט המשיך בבניית הפנטזיות שלו על ניצחון. בעת זאת לא רק שישראל שינתה את מאזן הכוח ושיקמה את הרתעתה, היא כבר הרסה לגמרי את תשתיות החיזבאללה בדרום לבנון.

בטרם הגיעו הערותיו של אולמרט לשידור, החיזבאללה פתח במתקפת הטילים הגדולה ביותר שנחתה על ישראל עד לאותו יום. בסך הכל 231 טילים, וביניהם שני טילים ארוכי טווח, נחתו כגשם על ישראל באותו יום.

כמובן זה לא כל מה שאולמרט אמר. הוא גם אמר לסוכנויות הידיעות כי "ניצחון" ישראל נגד החזבאללה יסלול את הדרך עבור המימוש של תוכניתו להעביר את השליטה על יהודה ושומרון לתומכים הנאמנים ביותר של החזבאללה – לפלשתינאים בהנהגת החמאס והפתח.

הצהרות הניצחון הריקות של אולמרט והכפייתיות שלו עם התוכנית לגירוש כ-10,000 אזרחים ישראליים מבתיהם ביהודה ושומרון ולהעביר את השטח לרשות הפלשתינאית אינם אבסורדיות פשוטה. הם מסוכנות.

ברמה הפנימית, כל מי שהביט גם על חיילי צה"ל שנפגעו ועל החיילים והקצינים יראה כי הדיבורים על נסיגה מיהודה ושומרון התקבלו כפגיעה במורל. רב-סרן רועי קליין, סגן מפקד הגדוד מחטיבת גולני שנהרג בבינת-ג'ביל בשבוע שעבר, נהרג בגבורה, כאשר לאחר שקרא "שמע ישראל" הוא זינק על רימון יד בכדי להציל את חיי חייליו. קליין חי עם אשתו ושני ילדיו הצעירים בישוב עלי שאולמרט הועיד להריסה.

כך גם סגן עמיחי מרחביה שנהרג גם הוא בקרב מתגורר בעלי. בתמונות המופצות באינטרנט, נראה מרחביה מוכה על ידי שוטרים כאשר הוא התנגד באופן פסיבי להריסת חוות גלעד בשומרון בשנת 2002. בקיץ שעבר לפני הגירוש של אזרחים ישראליים מעזה והנסיגה של כוחות צה"ל, מרחביה שלח מכתב אישי לחלוץ. במכתב הוא הסביר מדוע הוא מאמין כי הפעולה הייתה מוטעית. דווח כי חלוץ פקד לשחררו מהצבא. מפקדיו התערבו ומרחביה טופל על ידי חופשה של שלושה שבועות.

בין 30-50 אחוז מהכוחות הלוחמים של צה"ל ומקציניו בצבא הסדיר ובמילואים הינם דתיים. אחוז גדול מהם חיים ביהודה ושומרון. על ידי הטענה כי ניצחון בלבנון יסלול את הדרך עבורם להיזרק מבתיהם, אולמרט אותת בבירור כי או שהוא אינו מבין מהו תפקידו של מנהיג לאומי בעת מלחמה, או גרוע מכך, הוא אינו מבין מדוע ניצחון הוא חיוני.

אכן, הכרזותיו על ניצחון כשלעצמן מעידות כי הוא אינו מבין את טבע המלחמה מולה ניצבת ישראל ואת האתגרים מולם עליה להיאבק בזירה האזורית והבינלאומית. בטענתו כי ישראל כבר ניצחה כאשר ברור לחלוטין כי היא לא, אולמרט שולח מסר נורא גם לבת הברית של ישראל ארה"ב, ולאויבי ישראל.

הוא אומר לארה"ב כי היא לא צריכה לקחת אותנו ברצינות כלקוח. היות ואנו מוכנים להעמיד פנים שכבר ניצחנו, אנו אומרים לאמריקה כי נצטרף לכל הסדר שתציע מחלקת המדינה עם הצרפתים והרוסים – – גם אם הדבר מערב תבוסה ישראלית מלאה הגדושה במסירת שטחים לחיזבאללה וויתור על זכותה של ישראל להגנה עצמית לטובת איזה שהוא מנדט לכוח בינלאומי של האו"ם המורכב מנתיני האיסלם הצרפתיים וג'יהדיסטים אינדונזים.

אולמרט אומר לאוייבינו כי הם אינם צריכים לדאוג מכך שישראל תביס אותם משום שראש ממשלת ישראל אינו מתכוון לעשות דבר שיכלול את תבוסתם האמיתית. דבר זה כמובן מעודדם להרחיב את התקפותיהם.

ואוייבינו אכן מתחזקים. במהלך סוף השבוע, בפעם הראשונה, כוחות סוריים פוצצו פצצה לאורך הגבול בקוניטרה בצפון רמת הגולן. ביום שני, הנשיא הסורי באשר אסאד הורה לצבאו להתכונן למלחמה. בפעם הראשונה השנה הרשה אסאד למנהיגים דרוזים בדמשק לקרוא באופן פתוח לכיבוש מחדש של רמת-הגולן. וכמובן, סוריה עוזרת באופן פעיל לחמש מחדש את החזבאללה ולספק לו בסיסים לוגיסטיים.

במקום להסביר לעולם כי סוריה משתתפת במלחמה בפועל ויש להתייחס אליה כאל תוקפן, הוא מרכז מעיניו בהעמדת פנים כי העימות מוגבל וכך ניתן לקוות שיעלם, אולמרט וממשלתו עשו הכל מלבד לתת לדמשק תעודת כשרות. לא רק שהממשלה הכריזה כי היא לא תתקוף מטרות סוריות, דווח כי היא ביקשה מהממשלה האנטי-ישראלית והאנטי-אמריקאית בספרד להתקשר עם הסורים. וכך, ביום חמישי שר החוץ הספרדי מיגל מורטינוס יצא לדמשק, וסיים את הבידוד הדיפלומטי שהוטל על סוריה לאחר שתיכננה את הרצח של ראש הממשלה הלבנוני לשעבר ראפיק חרירי בפברואר 2005. בשהותו שם, מורטינוס שיבח את מנהיגותו של אסאד ואמר כי סוריה "תמלא תפקיד חיובי", בכל שיחות הפסקת אש. הרבה מעבר להתעקשות כי סוריה תנוקה מאשמת תוקפנותה, אי-הכשירות הישראלית סוללת את הדרך לכך שסוריה תתוגמל בעבור זאת. וכאן נמצאת איראן, המוח המתכנן מאחורי המלחמה הזאת. בכל יום שעובר, איומיה של איראן ופעולותיה הופכות ליותר ויותר קיצוניות. ביום רביעי, דיווח העיתון הגרמני דיי-וולט כי איראן שלחה את סאעד, בנו של אוסמה בן לאדן, שהתגורר באיראן מאז נובמבר 2001, לגבול הסורי-לבנוני על מנת לגייס כוחות פלשתיניים בסוריה על מנת ללחום נגד ישראל.

achmdigad.jpgביום רביעי, נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד השמיע איומים גרעיניים מעורפלים נגד בריטניה, ארה"ב וישראל כאשר אמר: "היום, העם האיראני הוא בעליה של טכנולוגיה גרעינית. אלו הרוצים לדבר עם עמנו צריכים לדעת מי הם האנשים אליהם הם מדברים. אם חלקם מאמין כי הם יוכלו להמשיך לדבר לאיראנים בשפת האיומים והתוקפנות, עליהם לדעת כי הם עושים טעות מרה. אם הם לא הבינו זאת עד עתה, הם יבינו בקרוב, אבל אז זה יהיה מאוחר מידי". הצהרה זאת לוותה ביום חמישי בנאומו בוועידה האיסלאמית במלזיה בה הוא קרא שוב להשמדת ישראל.

העובדה הבלתי ניתנת להכחשה היא שהטבע של המלחמה אותה נלחמת ישראל כעת בלבנון אינו מקומי. היא לא נסובה על שטח. היא קשורה לג'יהאד. חיזבאללה אינו אירגון טרור פשוט. הוא הצבא האיראני. על פי דיווחי העיתונות, במהלך שש השנים האחרונות, כשלושת אלפים לוחמי חיזבאללה עברו אימונים צבאיים באיראן. איראן וסוריה אינן נותנות חסות פשוטות של החיזבאללה. הם משתתפות פעילות במלחמה נגד המערב בה ישראל היא מדינה בחזית. וכעת, בשל חולשתו המנהיגותית ואי-כשירותו של אולמרט ועצלותה האופורטוניסטית של רייס, גם ארה"ב וגם ישראל מעמידות פנים כאילו זה אפשרי לראות את המלחמה כאירוע פשוט ומבודד. כתוצאה מכך, הם מקדמים פתרונות יומרניים, כמו הפסקת-אש, כוח בינלאומי והצהרות ריקות על ניצחון שרק מגבירים את הסכנה.

כיום, למען האינטרס של אחדות לאומית, האופוזיציה הפוליטית בישראל, המונהגת על ידי בנימין נתניהו מנהיג הליכוד אינה מוכנה לבקר בפומבי את אולמרט עבור נהול הקלוקל של המלחמה. יש הרבה מן הראוי בגישה זאת. אך מה שהממשלה נזקקת לו בעת זאת היא אהבה קשוחה ממנהיגים כמו נתניהו, חבריו באופוזיציה נתן שרנסקי, אפי איתם, יובל שטייניץ ואריה אלדד כמו גם ממנהיגים צבאיים כמו הרמטכ"ל לשעבר משה יעלון. אנשים אלו ואחרים, המבינים את טבע המלחמה ואת הסכנות הניצבות מול לישראל צריכים לכפות על אולמרט ועמיתיו להקשיב לקול ההגיון ולשנות מסלול מיידית.

שעת החובבים חייבת להסתיים. ניצחון קשה מצפה לנו.

caroline_glick.jpgקרוליין גליק משמשת כסגן עורכת של הג'רוזלם פוסט, והינה מבכירי המנתחים הפוליטיים בעולם. מאמרי הניתוח הפוליטי שלה מתפרסמים במיטב העיתונות. גב' גליק עלתה לישראל מייד לאחר סיום לימודיה באוניברסיטת קולומביה ולאחר שירותה הצבאי בצה"ל שימשה בתפקידי מפתח בצוות המייעץ לראש הממשלה רבין במהלך הסכמי אוסלו. גב' גליק מפרסמת טור קבוע בעמוד הראשון של הג'רוזלם פוסט, במהלך מלחמת עיראק האחרונה היא הצטרפה לכוחות החי"ר האמריקאיים והיתה בין הראשונים שהגיעו לבגדאד. המאמר מתפרסם ב"אנכי" באישור מיוחד של הכותבת.

 

 

הוספת תגובה