סרט התעודה "תרמית ההתחממות הגלובלית הגדולה"

ggws.jpgבתאריך 8 במרץ שידר ערוץ 4 הבריטי סרט שהעלה לכותרות את החולשה של תאוריות ההתחממות הגלובלית מעשי ידי האדם שהפכו לדת רישמית. ככל דת שיסודותיה ותקציביה מאוימים גם במקרה הזה נחשפים המדענים שהטילו ספק לאיומים ונידוי.

מאת: בועז ארד | 22 במרץ 2007

ב- 8 במרץ שודר הסרט על תרמית ההתחממות הגלובלית וזמן קצר לאחריו דיווח הטלגרף הבריטי: כי "מדענים זכו לטיפול בשל "הכחשת האקלים": …."מדענים שהטילו ספק בהשפעת המין האנושי על שינויי אקלים קיבלו איומים במוות וטוענים כי זומנו לבירור בפני וועדה מדעית.הם טענו כי הדיון על ההתחממות הגלובלית "נחטף" על ידי ברית רבת כוח של פוליטיקאים, מדענים וחסידי איכות הסביבה שדיכאו כל שאלה לגבי ההשפעה האמיתי של פליטות פחמן דו-חמצני.

בתחילת מרץ, הופיע פרופסור בל בסרט, "התרמית הגדולה של ההתחממות הגלובלית" והצטרף לטענה אותה טענו כמה מדענים כי התיאוריה לפיה ההתחממות הגלובלית הינה מעשה ידי אדם הפכה ל"דת", הכופה על התעלמות מהסברים חלופיים.

בסרט מתבטא גם הביו-גאוגרף מאוניברסיטת לונדון, פרופ' פיליפ סקוט, על טבעה של התופעה הסוציולוגית: "ברגע שפוליטיקאים הטילו את משקלם על משהו וקישרו את שמם עם התופעה הכסף החל לזרום לחוקרים ומוסדות שקישרו עם דגש מיוחד את תופעת ההתחממות עם פליטות פחמן דו-חמצני".

timball.jpgטימותי בל, [Timothy Ball ], פרופסור לקלימטולוגיה באוניברסיטת וויפינג בקנדה, קיבל חמישה איומים במוות באמצעות האימייל מאז הטיל ספק בעמדה לפיה משפיע האדם על שינויי האקלים. אחד האימיילים הזהיר כי, אם הוא ימשיך להתבטא, הוא לא יחייה לראות התחממות גלובלית נוספת. על כך הוא אמר: "ממשלות מערביות הזרימו ביליוני דולרים לטובת קריירות ומכונים והם חשים מאויימים"…  "אני יכול לסבול שקוראים לי ספקן משום שכל מדען צריך להיות ספקן, אולם אז התחילו לקרוא לנו מכחישים, עם כל הקונוטציות לשואה. זאת חרפה. זה הפך להיות מרושע ואישי".

"למתוח את האמת" – קריקטורה של פורקום וקוקס מתאריך 13 במרץ 2007

richardlindzenmit.jpgריצ'ארד לינדזן [Richard Lindzen ], פרופסור למדעי האטמוספירה במכון הטכנולוגי של מאסצ'וסטס – שגם הוא הופיע בסרט – טען לאחרונה: "מדענים שסטו מהנטייה ליצור אזעקות-שווא ראו את קרנות המימון שלהם נעלמות, עבודתם מיובשת, ואת עצמם מתוייגים כמוקיונים של התעשייה.

הביקורת חילחלה גם ל"ניו יורק טיימס" ששיבח את הסביבתיות האוונגלית אך גם דיווח כי מדענים מסוימים טוענים כי " כי חלק מנקודותיו המרכזיות של מר אל גור הנם מוגזמות ומוטעות".

 

מעל: הקישו לצפייה בסרט באמצעות יוטיוב – לצפייה בקטעים 1 עד 8 של הסרט


 מעל: אל גור מציג את סירטו "האמת הלא נוחה" – במירוץ לכתר נביא השקר המוביל של המאה האחרונה

patrickmooregp.jpgפאטריק מור, מהחברים המייסדים של גרינפיס, מתאר בסרט את השלב בו הוא עזב את התנועה שהפכה להיות בית הקיבול של כל תנועות השלום המרקסיסיטיות והאנטי קפיטליסטיות עם נפילת חומת ברלין והחלשות הגוש הקומוניסטי. הפעילים לשעבר אימצו במהירות טרמינולוגייה סביבתית והמשיכו במלחמתם נגד "השטן הגדול" ארה"ב והקפיטליזם. על עזיבתו את התנועה אותה עזר לייסד אמר: "הדבר קרה בפועל כאשר החלו לחשוב בתנועה לצאת נגד כל צורה של כריית משאבים". התנועה להגנת הסביבה התפתחה עד כדי מניעת חשמל והתפתחות באיזורים הנכשלים ביותר בעולם, "אני חושב" אומר מור, "כי לגיטימי לקרוא להם אנטי-הומניים".

royspencernasa.jpg

בסרט מופיע גם ד"ר רוי ספנסר שהתמחה בחקר אקלים באמצעות לווינים בנאס"א וזכה להכרה ופרסים עבור קידום התחום הסביר כי מודלים אקלימיים הינם מערכות מורכבות ביותר, חיזוי באמצעות מודלים מבוסס על הנחות רבות, מספיקה הנחה מוטעית אחת על מנת לערער את כל תקפות המודל. בעבר ציינו עורכי הסרט היו המדענים שעסקו בחיזוי באמצעות מודלים הרבה יותר צנועים. "מדענים זקוקים לבעיה על מנת לקבל מימון…" מציין ד"ר ספנסר.

לסיכום ביניים, אך לא לסיום הוויכוח המתלהט, כולנו חשים ונחוש את הגזרות שיבואו בשל מערכת תעמולתית ומוסרית תוקפנית הדורשת מאיתנו לנטוש את הקידמה הטכנולוגית ומאיימת בקטסטרופה גלובלית במיטב המסורת של נבואות קץ-הימים. מן הראוי לצפות בסרט ולגבש עמדה עצמאית וביקורתית כלפי ההנחות שעומדות לשנות את חיינו.

הוספת תגובה