ראיון עבור המגזין The Blaze

בועז ארד ושרונה שוורץ | 16 בדצמבר 2011

ביום חמישי האחרון, בעקבות הפניה של ידידינו מתנועת מסיבות התה האמריקאית, וארגון FreedomWorks אליה חברנו במסגרת מיזם Kosher tea party,  פנתה אלי שרונה שוורץ, הכתבת לעניני המזרח התיכון של המגזין  The Blaze הקשור לשדרן גלן בק. בקשתה היתה לערוך ראיון שעסק בתנועה הליברלית החדשה בישראל והקשר שלה לתנועת מסיבות התה האמריקאית. את הראיון ערכנו בכתב ולמנויי אנכי מוצעת בזאת האפשרות לעיין בטיוטת השאלת והתשובות שעניתי עוד בטרם פרסומם, יש כמובן להקפיד הקפדת יתר במקרה זה שלא להפיץ את החומר בטרם פרסומו באתר של גלן בק.

 

ש: מתי התחלתם את הפעילות בישראל של תנועת ה- Kosher tea party ומה הניע אותכם לעשות זאת?

ת: שמה של התנועה שהוקמה בישראל בחודש יוני 2011  נקרא באנגלית "The Israeli Freedom Movement" (בעברית היא נקראת "התנועה הליברלית החדשה", אך מסיבות מובנות לא רצינו להשתמש במונח ליברלי באנגלית אלא להיצמד למובן היסודי שלה שטרם "נגנב" בעברית). התנועה לוקחת חלק ומזדהה עם פעילות Kosher tea party, החיבור ה"רשמי" ביננו לבין תנועת מסיבת התה התקיים בעקבות ביקורו של גלן בק בישראל ופגישה משותפת שנערכה ביננו לבין אנשי Freedom Works שהתלוו אליו בראשות מר מאט קיבי בתאריך 24 באוגוסט 2011 בתל אביב. 

כיום התנועה מונה מאות חברים (מעל 500) ואנו רואים בעצמנו בני ברית, חברים ושותפים רעיוניים למאבק של תנועת מסיבת התה האמריקאית. אנו רואים את תנועת מסיבות התה האמריקאית כתנועה נאצלת המהווה, בפעם הראשונה במאה השנים האחרונות אלטרנטיבה להתדרדרות של מעצמת החירות הגדולה בעולם לעבר הסוציאליזם והסטאטיזם. 

 

ש: כיצד אתה מגדיר את מטרתכם?

בישראל היינו עדים בקיץ האחרון לתנועת מחאה שיצאה נגד בעיות יוקר המחייה והמגבלות הכלכליות מהן סובלים אזרחי ישראל. לצערנו, תנועת המחאה אמנם זיהתה בעיות אמיתיות אך הציעה את אותה נוסחאות סוציאליסטיות שחוקות על מנת להתמודד עימן, כלומר, הגדלת מעורבות הממשלה בכלכלה ובחיי האזרחים. משום כך ראינו חשיבות קריטית בהקמת התנועה על מנת לעמוד נגד המפולת הזאת המאיימת על חירותינו בישראל ולהציג את האלטרנטיבה של פחות ממשלה ויותר חופש.

ש: מה הם האתגרים בישראל הדומים לאלו שבארה"ב?

בעיקרון האתגר שעוד בפני אזרחי ישראל וארה"ב הוא דומה: כיצד מגדילים את החירות ואת ההכרה בזכויות הפרט. לשתי המדינות יש אתגרים משותפים בחשיבות העידוד להכרה בערכי החירות, הוקרה ליזמות ועידוד מחשבה חופשית ויצירת התנאים לשיגשוג אישי וכלכלי.

חשיבותם של ערכים אלו היא גדולה במיוחד למול התעצמות כוחות קיצוניים המבקשים להחזיר את העולם לימי הבניים האפלים, ישראל, במובנים רבים הינה מוצב קדמי של התרבות המתקדמת אך היא שואבת את כוחה מקיומה של ארה"ב כמעוז של חופש עולמי.

 

ש: מה הם האתגרים השונים בישראל?

כמובן יש גם הרבה הבדלים, בניגוד לארה"ב שהוקמה כמדינה בה החוקה הגנה על חירויות הפרט ברמה שאיפשרה את פעילותו החופשית של השוק במסגרת קפיטליזם (לסה פייר), ישראל הוקמה כתערובת של סוציאליזם ויזמות פרטית. בתחילת שנותיה של ישראל השתלטו החלקים הסוציאליסטים כמעט על כל חלקה טובה. מצב, שאם היה ממשיך, היה מוביל לפשיטת רגל של מדינת ישראל.

בישראל ביצענו בעשורים האחרונים מהלך הפוך של שיחרור השוק מרגולציה והופחתה המעורבות הממשלתית – כך התקדמנו באיכות ורמת החיים.

בניגוד לארה"ב שצריכה לחזור ולגלות מחדש את ערכיה שנרמסו, ישראל צריכה לפלס את הדרך להכרה בהם, לעצב את חוקתה ולהפיק את התובנות הנדרשות על מנת להמשיך ולקדם את עקרונות החופש והשוק החופשי.

ישראל, יש לציין, היא מדינה קטנה, אך למתרחש בה השפעות גלובליות גדולות. לכן חשובה במיוחד תנועת חופש שתפעל ותצמח בה. יחד עם זאת ארה"ב הינה המשענת הגדולה והאחרונה של החירות בעולם, בלעדיה, גם אנו בישראל בפרט והעולם החופשי בכלל אבודים. 

 

ש: באיזו ארץ יותר קל לקדם את הערכים הללו, בישראל או בארה"ב?

ישראל, כפי שכתבתי, היא מדינה קטנה, אך למתרחש בה השפעות גלובליות גדולות. יחד עם זאת לגודל של ישראל יש יתרון בכך שעם פחות תקציבים ואנשים ניתן להשיג שינוי גדול.

יחד עם זאת, השינוי הנדרש הוא תודעתי, תרבותי ופילוסופי, וההצלחה ביצירת שינוי כזה תהיה כנראה תלויה יותר בקנה המידה האינטלקטואלי של הנפשות הפועלות ולא בגודל המדינות. אין גבול של מספר אנשים או שטח כיסוי לכוחה של אמת שבוטאה כראוי.

 

ש: אנא תאר חלק מן הפעולות והאירועים שערכתם.

החלנו בפעילות של הצבת דוכני הסברה, חלוקת עלונים ודפי מידע, והנפת שלטים מסוג "די לסוציאליזם החזירי" ו-"אנו דורשים שוק חופשי". אירועים אלו הובילו גם לארגון דיבייט מול מנהיג "השמאל הלאומי" שהיא תנועה סוציאליסטית לאומנית שניצלה את המחאות של הקיץ האחרון על מנת לקדם סוציאליזם, העימות הזה זכה גם לסיקור טלויזיוני ומוצג כעת ביוטיוב.

בחודש נובמבר האחרון גם הפגנו נגד כוונת ההסתדרות להשבית את המשק והיינו הגורם היחיד בישראל שמחה נגד הגוף שמייצג יותר מכל את הסיאוב של המשק הישראלי.

ולסיום, אנו פועלים גם במימד משפטי, ועתירה שהגשנו נגד המבנה הקרטליסטי בחסות הממשלה נגד מועצת הדבש התקבלה על ידי בית המשפט העליון שהורה ב-6 בדצמבר לשר האוצר, לשרת החקלאות ולשר המסחר והתעשיה להשיב על טענותינו נגד אופן חסימת השוק על ידיהם תוך 14 יום.

חברים בתנועתנו מפרסמים בקביעות בבלוגים, ביוטיוב ואנו משתמשים בכלי המדייה החדשה על מנת להגדיל את תפוצת המסר.

 

ש: האם אתם נפגשים על בסיס קבוע או האם אלו פגישות סביב אירועים ופעילויות המתואמים לעיתים?

לאחרונה ערכנו מפגש אליו הגיעו כ-50 חברים להקרנה של הסרט: Ayn Rand & the Prophecy of Atlas Shrugged – Documentary, אנו גם מנצלים כל הזדמנות של פעילות, כדוגמאת הגשת הבג"ץ, על מנת להפגש ולשמור על גחלת הפעילות.

 

ש: מה הוא הערוץ הפוליטי לפעילותכם, האם אתם עורכים פגישות עם מחוקקים או שרים? כיצד פוליטיקאים מקבלים אותכם?

 

התחלנו כבר במפגשים עם מחוקקים ופוליטיקאים, אך כרגע אנו מנצלים את כל משאבינו החופשיים ומתקשים לערוך פגישות כאלו בתדירות גבוהה. אני מקווה כי גם אמריקאים בעלי אמצעים המוכנים לקדם את החופש בישראל יתמכו בנו ויסייעו לקדם את הפעילות שתהפוך למפגשים תדירים יותר שיעבירו את המסר כי אנו גורם שאין להתעלם ממנו. היות ואנו מציעים אלטרנטיבה המשלבת בגיון ישר ואחריות כך גם מתקבל המסר על ידי מחוקקים שאינם מגוייסים אידיאולוגית לטובת אג'נדה שמאלנית.

 

ש: מי מן הפוליטיקאים היו פתוחים יותר לראיית העולם שלכם (עבודה, ליכוד, אחרים)?

 אני מאמין שבליכוד ובתנועות הימין קיימים איים של הבנה לרעיונות החופש. אך לצערי רוב הקשת הפוליטית הישראלית צבוע בגוונים של אדום, למרות שבימין האדום מעט יותר בהיר.

 

ש: עד כמה אתם מתואמים עם אנשי Freedom Works וגלן בק?


חלק מחברינו ובכללם גם אני נמצאים ב-Freedom Connector ושמחנו מאד כאשר החברים מ-FreedomWorks פנו אלינו ותיאמו את הפגישה בישראל, היינו שמחים להיות בקשר קרוב יותר, גם עימם וגם עם גלן בק. נשמח לבסס קשר קרוב יותר אם יש נכונות לכך.

 

ש: האם יש מידע מעניין/ אנקטודה שאתה חושב שקוראינו יעריכו?

אנו מאד מעריכים ומוקירים את חברי מסיבת התה בארה"ב ואחד הרעיונות שעלו בעת ביקור חברי מסיבת התה בישראל היה שרבים מחברנו היו שמחים לפתח קשרים על בסיס אישי, לארח בביתיהם את אלו המבקשים לבקר בישראל ולחזק את הקשרים. כך ייתכן ונוכל לאפשר לחבירינו מארה"ב להתארח בזול בישראל וגם לרכוש ידידים. נשמח אם הקוראים יראו בכך הזמנה אישית ויצרו עימנו קשר לפני ביקורם המתוכנן בישראל.

 

האם יש תמונות או סרטי וידאו?

 

הנה:

 

FreedomWorks Kosher Tea – http://www.youtube.com/watch?v=XuzdsqXYlA4

The Israeli "Kosher" Tea party (kind of home video) – http://www.youtube.com/watch?v=FC-z4OyYzB0

 

Israeli Freedom Movement: "Pigish Capitalism"? Socialism is the "Pigish" Option – http://www.youtube.com/watch?v=cxliOIjex18

 

Some more videos:

http://www.facebook.com/NewLiberal?sk=videos

 

And photos

http://www.facebook.com/media/albums/?id=111008208964316

 

 

הוספת תגובה