הכלכלה זקוקה לאיין ראנד

אנכי | 3 באפריל 2009

"פילוסופית האינטרס העצמי הרציונאלי של הסופרת איין ראנד הינה רלוונטית יותר כיום – במיוחד בתווך המבלבל של הזרמת הכספים הממשלתית – בעד או נגד?" כך פתח ה"ביזנסוויק" את במת הויכוחים שלו השבוע. אונקר גתה ממרכז איין ראנד יצג את העמדה האובייקטיביסטית.

אינטרס עצמי הינו שווה ערך לשגשוג  – מאת אונקר גתה, מרכז איין ראנד לזכויות הפרט

אם הפילוסופיה של האינטרס העצמי הרציונאלי של איין ראנד אינה רלוונטית לימינו, הרי שגם הצהרת העצמאות איננה רלוונטית. ההצהרה העניקה ברכה לאנוכיות: לזכות המוסרית לחיות את חייך, להשתמש בחירותך, לשאוף להשגת אושרך. לא עוד קבלת פקודות ממלכים או מהחברה. כל אחד הינו חופשי לחיות למען עצמו.

בעבודות כמו "כמעיין המתגבר", "מרד הנפילים" ו"מעלת האנוכיות", ראנד הציעה מסד פילוסופי לרעיונות המתקדמים של ההצהרה. היא הגתה קוד מוסרי שפרץ מן המסורות. היא האמינה כי מטרת המוסריות אינה לצוות עליך להקריב את ערכיך למען אחרים אלא ללמדך את הערכים והמעלות הרציונאליים הנדרשים כעובדה על ידי אושרך.

הסיבה העמוקה ביותר למשבר הפיננסי של ימינו הינה התרחקותנו מאידיאל זה. למרות שכמעט כולם מאשימים את השוק החופשי, השווקים הפיננסיים גדושים בהתערבויות ממשלתיות. המשתתפים אינם חופשיים לפעול למען האינטרס העצמי שלהם. במקום זאת, הממשלה מבטלת פעולה זאת על מנת להשיג את "האינטרס הציבורי". כך היא יצרה את הבנק המרכזי (הפד), שעליו הוטלה המשימה לתפעל בדרך כלשהי את גובה הריבית והכסף על מנת לגרום לתעסוקה מלאה ויציבות מחירים לכל. היא העניקה חסותה לגופים כמו פאני מיי ופראדי מק, אשר בדרך כלשהי יביאו את הבעלות על בתים להישג ידו של כל אחד. היא הבטיחה להציל מוסדות פיננסיים שלכאורה נושאים "סיכון מערכתי" לכולם.

כאשר מערכות בלתי כלכליות, סמי-קולקטיביסטיות אלו, התנפצו, האם יש להפנות את האשמה כלפי אלו שהנפיקו את הפקודות או כלפי אלו שנכפו לציית? להטיל את האשמה המרכזית על וול סטריט הינו דבר הדומה להאשמת הרוסים במפלת הקומוניזם. האשמה מוטלת לא על האנשים אלא על השיטה הבלתי-מוסרית בה נאלצו לפעול.

על מנת לשקם את השגשוג האמריקאי, יש לפילוסופיה של ראנד דברים חיוניים ללמד: ממה מורכבים אינטרס עצמי ואושר אמיתיים, מדוע השאיפה להם הינה מוסרית, ומה הם התנאים הפוליטיים הנדרשים להם – החירות המלאה של ההצהרה. מה יותר רלוונטי מכך?

BW

לקריאת הצד הנוסף בעימות ותגובות הקוראים הקישו כאן.

הוספת תגובה