ביקור חתאמי בהרוואד הינו חרפה

7 בספטמבר, 2006

ארווין, קליפורניה – – ביום ראשון זה, בערבו של יום השנה החמישי  של ה11 בספטמבר, נשיא איראן לשעבר, מוחמד חתאמי, ישא דברים בפני תלמידי בית הספר לממשל ע"ש קנדי בהרווארד על הנושא "אתיקה של סובלנות בעידן של אלימות". זאת שערוריה.

איראן היא המובילה העולמית בתמיכה בטרור. ממשלתו של חתאמי כלאה סטודנטים איראניים שהעזו לדבר נגד המשטר התיאוקרטי, ושירותי הריגול שלו רצחו מנהיגים של מפלגות האופוזיציה האיראנית. הרצאתו של חתאמי על אתיקה ואי-אלימות לסטודנטים אמריקאיים משולה להרצאתו של אנס מועד ומתעלל בילדים לקורבנותיו על זכויות אדם.

הרווארד מגוננת על הזמנתו של חתאמי, בטענה כי עלינו לשמור על "דיאלוג פתוח" עם איראן ולאפשר "החלפה חופשית של רעיונות". אולם לא יכול להיות "חופש של החלפת רעיונות" בין רוצח לבין אלו שאותם הוא מבקש לרצוח – – או בין דיקטטורה אלימה לבין האומה החופשית אותה היא מבקשת לחסל.

הבה נפסיק לפייס את אירן ונבהיר כי אלו שמאיימים על ארצות הברית לא יקבלו "דיאלוג פתוח", אלא חורבן מהיר.

Ayn Rand Institute Press Release

Khatami’s Harvard Visit Is a Disgrace

Sept. 7, 2006

Irvine, CA–This Sunday, on the eve of the fifth anniversary of Sept. 11, Iran’s former president, Mohammed Khatami, will speak before Harvard’s Kennedy School of Government and give a talk titled “Ethics of Tolerance in the Age of Violence.” This is outrageous.

Iran is the world’s leading sponsor of terrorism. Khatami’s government jailed Iranian students who spoke out against the theocratic regime, and his intelligence service murdered leaders of an Iranian opposition party. For him to lecture Americans on ethics and non-violence is as obscene as a child molester instructing his victims on the importance of respecting individual rights.

Harvard defended Khatami’s visit, claiming we must have an “open dialogue” with Iran and allow for a “free exchange of ideas.” But there can be no “free exchange of ideas” between a killer and those he seeks to kill–or between a brutal dictatorship and the free nation it seeks to annihilate.

Let’s stop appeasing Iran and make it clear that those who threaten the United States will not receive an “open dialogue,” but swift destruction.

### ### ###

Copyright © 2006 Ayn Rand® Institute. All rights reserved.

The Ayn Rand Institute, 2121 Alton Pkwy, Ste 250, Irvine, CA 92606

הוספת תגובה