פרשת "קליימט-גייט" והעיתונות

מאת: בועז ארד | 3 בדצמבר 2009, פורסם במקור בטור "על הכוונת" במהדורת השבת המודפסת של "מקור ראשון".

הפרשה הזאת הינה "פצצת אטום" ירוקה שהתפוצצה בחצר האחורית של המדע, התקשורת והפוליטיקה העולמית. אך כפי שקורה במקרים רבים דווקא העיתונות הלא ממוסדת היא שמצליחה להקדים עם הבשורה ולעתים אף לכפות על העיתונים הממוסדים להצטרף לדיווח למרות רצונם. בישראל היה זה "הבלוג הירוק" אשר חשף, ביצע מעקב שוטף והעביר לאמצעי התקשורת את המידע.

תחילת הפרשה היתה ב-20 בנובמבר כאשר פורסמו ברשת האינטרנט התכתבויות מדענים מן היחידה לחקר האקלים (HAD-CRU ) באוניברסיטת מזרח אנגליה. המידע שנחשף (על ידי האקר או על ידי חושף שחיתות פנימי) מקורו במרכז אשר הינו השחקן המרכזי בדו"חות האקלים של האו"ם וקידום האג'נדה העוסקת באיומי ההתחממות הגלובלית מעשי ידי האדם. זה הגוף שאוסף ומפרסם מידי חודש את נתוני הטמפרטורה מכל התחנות המטאורולוגיות בעולם. בראש המרכז עומד למעלה מ- 20 שנה, ד"ר פיל ג'ונס, הוא האיש שאומר לעצמו היום, כניקסון בעבר, "הייתי צריך למחוק את המיילים…".

המידע שנחשף מגלה כי נקשר לכאורה קשר למנוע גישה לנתונים מדעיים, להצר צעדי מדענים שדעותיהם מתנגדות ואף לקשור להשמדת נתוני מדידות שאינם מתיישבים עם האג'נדה ונדרשו מתוקף חוק חופש המידע.

למרות שהפרשה פרצה לרשת כבר בחודש ב-20 בנובמבר וסוקרה על ידי הניו יורק טיימס (שגם אישר את אמיתות התכתובות – שחלקן היו עם כתביו), ברשת פוקס, בוול סטריט ג'ורנל, בוושינגטון פוסט ובעיתונים אמינים אחרים, בישראל התמהמהו ועדיין מתמהמהים עורכי העיתונים מלחשוף את המידע במשך יותר משבוע (וכאשר עשו זאת בעל כורחם היה זה במדורים פנימיים ובהמעטת החשיבות). ייתכן שעורכי החדשות הירוקות קיוו שהסערה תעבור מעל לראשיהם. אך זה לא עומד לקרות. הפרשה אשר כונתה בארה"ב "קליימט-גייט"  ממשיכה לצמוח כפטרייה גרעינית שתוריד נשורת על כל מחקרי האקלים.

אחד המדענים שמכתביו נחשפו, קנת טרנברט מארה"ב מ NCAR (המרכז הלאומי לחקר האטמוספירה, ליד אונ' קולורדו) – כותב: "עובדה היא שאיננו יודעים להסביר את חוסר ההתחממות של השנים האחרונות, והדבר שם אותנו ללעג".

בתכתובת אחרת מברך מנהל המחלקה, ד"ר פיל ג'ונס את מיכאל מאן על ה"טריק" הנהדר של ה"הוקי סטיק". זה הגרף שהופיע בדוחו"ת האו"ם הראשונים והפך לכלי הסברה מרכזי בארגז הכלים של החממיסט המצוי ובסרט של אל-גור. הגרף בוקר על ידי מומחים עצמאיים והתגלה כמניפולציה של נתונים אשר מדגימה עליה פתאומית וחזקה של קצב ההתחממות בעשרות השנים האחרונות. השיטה בה השתמש מאן נחשפה על ידי מתמטיקאי עצמאי, סטיב מקנטאייר, שגילה כי מתוך הנתונים ששימשו לייצור הגרף הושמטו הנתונים שלא תאמו את התוצאה המבוקשת. כאשר מוסיפים את הנתונים שהושמטו הופך ה"הוקי סטיק" לסתם "סטיק". לא משכנע לצורך היסטריה המונית וגיוס תקציבים – אבל תואם יותר למציאות.

סטיב מקאינטייר הוא אדם פרטי, גימלאי, העובד מביתו בטורונטו. לא עומדים לרשותו תקציבי מחקר ענקיים, וגם לא צוותי חוקרים שיעזרו לו. מקאינטייר סיפר כי: "בהתחלה חשבתי שכל המחקרים המתפרסמים עוברים מן הסתם בדיקה קפדנית לפני פרסומם. נדהמתי לגלות שאיש לא בדק דבר". מקאינטייר הותקף אישית על שהעז לבקר את מחקרי החבורה. בתגובה להתקפות השיב: "אני לא מנסה להוכיח שום דבר, וגם לא לסתור שום הוכחות. אני רק מנסה לבדוק מחקרים שמתפרסמים".

חוקרי המרכז עשו כל מאמץ למנוע גישה לנתונים.  למרות שמדיניות הפרסום של הירחונים המקצועיים ודרישות החוק חייבו גישה חופשית. ד"ר פיל ג'ונס כתב: "סטיב מקאינטייר ורוס מקקיטריק מנסים זה שנים לקבל את הנתונים. אם הם יפנו דרישה רשמית לפי חוק חופש האינפורמציה בבריטניה – אני חושב שאמחק את הנתונים ובלבד שלא יפלו לידיהם"… יותר מאוחר, בתשובה לדרישה לפי חוק חופש האינפורמציה, אכן הודיעה CRU שהנתונים "נמחקו בטעות". הפעולה האחרונה הזו יש בה אלמנט פלילי חזק. השבוע הודיע ג'ונס, מנהל המרכז, כי הוא משעה עצמו מפעילות במקביל פועלים גורמים שונים לחקירת ההבטים הפליליים של הפרשה.

מדעני המרכז הפעילו מערכת קשרים על מנת למנוע פרסומם של מחקרים החולקים על דעתם במגזינים מדעיים יוקרתיים תוך שהם מציגים מצג של אחדות דעים. באימיילים אחרים מנסים הכותבים לפגוע במדען שהטיל ספק במחקרם, פאטריק מיכאלס, על ידי הטלת ספק באמיתות תוארו האקדמי.

בין הפותים הגדולים שנחשפים בפרשה נמצאים העיתונים והעיתונאים שמיחזרו את התעמולה מבלי לבדוק את העובדות לעומק, כפי שמצהיר על עצמו ג'ורג מונביוט , עתונאי שמאלני ותומך בתיאוריית התחממות, מן הגארדיין הבריטי: "אני מתנצל. האמנתי יותר מדי לחלק מאלה שסיפקו את האינפורמציה בה האמנתי ואותה הפצתי. לו חקרתי יותר לעומק בנושא הייתי יכול להיות עיתונאי יותר טוב." מונביוט קרא לד"ר פיל ג'ונס להתפטר לאלתר.


ללא נתונים – אין מדע. ללא בדיקת עובדות – אין עיתונות.  ללא עיתונות ומדע – אין חופש פוליטי.

כיום כאשר מדיניות בינלאומית והשקעות של מיליארדי דולרים מוטלים על הכף, מערערת הפרשה את אמינות רוב הפרסומים המדעיים של האו"ם והמחקרים התומכים במדיניות זאת. פרשת "קליימט-גייט" דורשת מאנשי המדע כמו גם מן העתונאים חשבון נפש ובחינה מדוקדקת של הנתונים והתאוריות עליהם מתבססת הפוליטיקה והכלכלה העולמית בתחום ההתחממות הגלובלית.

הוספת תגובה