מצילים את העולם

מאת: בועז ארד | 13 בדצמבר 2009 נכתב עבור הטור "על הכוונת" במוסף השבת של מקור ראשון.

עכשיו הירוקים יכולים להירגע, הנשיא פרס הודיע שיסע לסיכום הועידה בקופנהגן. הנשיא פרס מומחה בנאומים רקים מתוכן והוא ימצא את עצמו בחברה מתאימה שם לצד האבירים הירוקים מישראל הח"כים אופיר פינס, ניצן הורביץ ודוב חנין שהתגייסו להצלת העולם.

קופנהגן מתנהלת בימים אלו כבית מחסה גדול לסהרורי העולם כאשר מחוץ לועידה מפגינים אנרכיסטים בשחור השמחים לכל הזדמנות להרוס לנתץ ולהתנגש עם המשטרה מתוך זעם צדקני.

לצידם מפגינים עשרות אלפי צעירים חדורי שליחות הדורשים "שהסיכום יהיה הוגן ושיסייע לצורכיהם של תושבי הכדור העניים והנזקקים ביותר"…. את "חימום האווירה" מספקים אירגונים ירוקים שהגדול בהם הוא "גרינפיס" העוסקים באירגון ההפגנות והמיצגים התקשורתיים. "כל שנה, 300 אלף בני אדם מתים כתוצאה משינויי האקלים. זה לא עניין של הסתגלות, זה עניין של הישרדות", הכריז נשיא ארגון "גרינפיס" העולמי, קומי נאידו.

בתוך אולמות הועידה ההתנתקות מן המציאות רק הולכת ומחמירה. "שינוי האקלים הוא בראש סדר יומי מאז נכנסתי לתפקידי" אומר מזכיר האו"ם בנקי מון באיגרת לבאי וועידת קופנהאגן. וניתן להבין את התלהבותו, אין כמו שינוי אקלים עבור האו"ם, זה הוא נושא עתיר משרות ועידות וכסף הנהנה מרוח גבית של תנועות בינלאומיות ותקשורת מגוייסת התומכים בהמשך ביזבוזי הפוליטיקאים.

למרבה הצער רוב תושבי העולם אינם פולטיקאים מקצועים או תועמלנים, הם גם לא צעירים מפונקים הסובלים מנתק חמור מהמציאות. רוב בני האדם בעולם סובלים מבעיות ממשיות ומיידיות. ארגון הבריאות של האו"ם פרסם באוקטובר את דו"ח סיכוני הבריאות העולמי. הדו"ח שאותו מזכ"ל האו"ם כנראה לא טרח לקרוא, מבוסס על הסיכונים בפניהם עומדת האנושות על בסיס מספר מקרי המוות שנספרו כתוצאה מכל גורם. המוביל בגורמי המוות במדינות העניות הינו רעב ומחסור במינרלים וויטמינים שגורם למותם מיליוני ילדים (מעל 10 מיליון בשנת 2004), אחריו מדורגים גם מחסור במי שתיה נקיים ועוד שורה ארוכה של גורמי מוות ממשיים כמו מלריה שעדיין מפילה חללים בעולם האמיתי.

הבעיה המובילה במדינות העניות היא הרעב. אחד הגורמים המובילים לרעב, אבוי, הן התנועות הירוקות. בהסתערותן הקרנפית על פליטות הפחמן והנזק הדימיוני שהן גורמות דרסו התנועות הירוקות את עניי העולם.

זה המקום לציין כי הגורם המרכזי לעליית מחירי המזון והגדלת היקף התמותה מרעב היה טירוף האתנול, או ביו-דלק המיוצר מגידולים חקלאיים, חביבן של התנועות הירוקות. ארה"ב והאיחוד האירופי חוקקו חוקים המחייבים את חברות הדלק לערבב אחוז מסוים של אתנול בדלק שמסופק לתעבורה. כיום האחוז המוכתב הוא בסביבות 5%, אך על פי החוק האחוז יעלה בהדרגה עד שיגיע לסביבות 15-20% בשנת 2020. חוקים אלה נחקקו בלחץ הירוקים. יצרני האתנול מקבלים סובסידיות כדי לשרוף את המזון. בארה"ב כבר פועלים כ- 90 מפעלים לזיקוק אתנול מתירס, ועוד 60 נמצאים בהקמה כדי להפיק רווח מהחוק ומהסובסידיה. בארצות טרופיות, באפריקה ובאינדונזיה מבערים את הג'ונגלים כדי לגדל צמחים לאתנול שמבוקש מאד באירופה – כדי לעמוד במכסה שהחוק דורש. כל עניין האתנול הוא גחמה מטופשת וחסרת תועלת.תועלת אין, אבל נזק יש, נזק כבד- ייקור המזון.

העיתון הגארדיאן הבריטי מגלה שכלכלן בכיר בבנק העולמי בשם דון מיצ'ל חקר את הסיבות לעליית מחירי המזון, וגילה, למרבה חוסר ההפתעה, ש 75% מהעלייה נגרמה על ידי שימוש בביו-דלק בתור תוסף לבנזין וסולר לתחבורה. מחירי המזון עלו בכ 140% מאז 2002 , והמחקר מצא ש 75% מהעלייה נגרמה על ידי הפניית התבואה לייצור ביו-דלק במקום למזון. הדבר גרם ל 100 מיליון בני אדם בעולם ליפול אל מתחת לקו העוני, לפי הערכת הבנק העולמי.

בנוסף לעליית מחירי המזון והגדלת שיעור התמותה מרעב מציין אלכסנדר מילר, סגן מנהל ארגון המזון של האו"ם, שממשלות העולם נמנעות לתרום כסף עבור מזון, בגלל ההשקעות הגדולות שהם מצפות להשקיע בנושאי האקלים.

בביקור שערכתי לא מזמן בכנסת זכיתי במקרה לשבת מול המליאה בשעה שניצן הורוביץ עלה על הדוכן ונופף בידיו כשהוא מאיים על היושבים בו כי ההתחממות הגלובלית גורמת למלחמות ורעב בארצות אפריקה העניות. כשיחזרו אבירינו הירוקים מקופנהגן הם ימשיכו להטיף לנו על האסונות של ההתחממות הגלובלית תוך שהם מעודדים מדיניות מעוותת שרק תעמיק את העוני והמצוקות האמיתיות של האנושות.

הוספת תגובה