מן העיתונות: "איין ראנד – חביבת הבנקים, שנואת האקדמיה"
יום שני, 21 באפריל 2008, 10:11 מאת: בלומברג, TheMarker.com פורסם בחדשות וואלה

מן העיתונותהסופרת והפילוסופית איין ראנד זוכה להערכה רבה בקרב אנשי עסקים, אך באקדמיה לא מתלהבים מספריה ורואים בה כותבת פשטנית ■ ואולם באחרונה הסכימו כמה אוניברסיטאות בארה"ב לכלול את ספריה בתוכנית הלימודים – בתמורה לתרומות נדיבות

ספריה של איין ראנד על יזמים עיקשים שנאבקים במוסכמות החברתיות, קנו להם מעריצים נלהבים גם בקרב החוגים העסקיים. בניגוד אליהם, דווקא אנשי העולם האקדמי סירבו להכיר בראנד כהוגת דעות מן השורה, בטענה כי הפילוסופיה שלה פשטנית מדי ואינה מרשימה או חדשנית. להמשך קריאת הכתבה הקישו כאן.

הערתי לעניין: כך בכתבה (שיש בה את את הפחדנות האינטלקטואלית המתגנבת באמצעות "הזילזול הראוי" בראנד ו"בגיבוריה הצדקניים" מצד אנשים שלא מסוגלים להגדיר "צדק" ובוודאי שלא לפעול על פיו),  שהופצה מטעם בלומברג והופיעה בדה מרקר, וואלה ועיתונים אחרים.

הכתבה שעוסקת בשינוי שמחוללות תרומות של אנשי עסקים ואירגונים עיסקיים באקדמיה ובהתנגדות להם של אותם אקדמאים המעוניינים לשמר את המצב הישן והטוב (ואת מקום עבודתם) בו מוצגות בפני הסטודנטים אלטרנטיבות לגוונים שונים של סוציאליזם אך לא שבב של מחשבה עקרונית על יסודות הקפיטליזם.

האם ייתכן ואותם מרצים התוקפים בחריפות את ראנד ומשנתה ומגנים את עצם קבלת התרומות חוששים כי בפקולטות פרטיות שיצמחו בשוק חופשי של השכלה יירד הביקוש לתורתו של מרקס? הייתכן ומדובר פה בשרידותם הכלכלית?  ועדיין אני תוהה אם לא עדיף להקים אקדמיה אחרת ולתמוך בה במקום לשפוך כסף על מנת לגוון את הקורסים במוסדות מושחתים.

אגב, לעומת טרוניות אלו נגד סכומי כסף פעוטים מוזרמים, בשקט יחסי, מיליוני פטרו-דולרים לאוניברסיטאות המערב היוקרתיות ביותר, כפי שמדווח (תודה ליעקב רסלר על הפניית תשומת הלב) העיתון "האוסטרלי". (באנגלית):

…"המועצה להשכלה גבוהה בבריטניה דנה בחשש מפני השפעה מוגזמת הנובעת ממימון המגיע מערב הסעודית…"

דווח ששמונה אוניברסיטאות גדולות, ביניהן אוקספורד וקיימברידג' קיבלו כ 465 מיליון דולר, מאז 1995, בתרומות מסעודיה, בעיקר מיועדות להקמת מרכזים ללימוד האיסלאם.

ב2005 איש העסקים הסעודי בן-טלאל תרם 20 מיליון דולר לאוניברסיטאות ג'ורג'טאון והארווארד (בארה"ב) למימון לימודי האיסלאם….

הוספת תגובה