קול קורא להתגוננות רעיונית
המלחמה בין ערכי החופש לאיסלם הפונדמנטליסטי הינה מלחמת רעיונות, רק רעיונות טובים ינצחו רעיונות רעים.

מאת: בועז ארד פורסם לראשונה בתאריך 16 באוקטובר 2002
באתר www.nfc.co.il

dagger.jpgבעקבות כינוס התנועה האיסלמית שנערך באום אל-פחם נחשף הציבור בישראל ביתר שאת לתופעה חמורה. בכינוס זה הופגנה העוצמה הריגשית המתפרצת של המון מתלהם בתבערה המוזנת באמונות טפלות, שקרים, מעשיות על מזימות וקנוניות תוך טיפוח הערכים השליליים של אי-רציונליות דתית ולאומית, קולקטיביזם וטוטליטריזם.

המרחק בין ההתלהמות הוולקנית הזאת לבין ביטוי אלימות ישירים כנגד חפים מפשע וכנגד רכוש קצר ישיר ובלתי נמנע.

נדמה כי האידאולוגיה אותה מקדמת התנועה האיסלמית הינה האפשרות האינטלקטואלית הבולטת ביותר העומדת לפני ערביי ישראל בחיפושים אחר גאווה עצמית ולאומית. מדינת ישראל לא השכילה לטפח את ההבנה לערכו של הפרט, לחייו ולרכושו ולהעמיקה מתוך הקניית היסודות הליברליים ששימשו כמסד להקמת המדינות הנאורות בעולם המערבי וליצירת העוצמה האמיתית הנובעת מחופש. עוצמה הנובעת מהכרה בזכויות אדם, זכויות רכוש וערך עצמי היא התרופה למחלת הקולקטיביזם הדתי-מיסטיקני המתלהם והמוסט.

ראייה לכוח הנובע מקידוש ערכי החופש היא החוקה האמריקנית המקדשת את זכויות הפרט לחייו ולרכושו שהפכה את ארצות הברית לאבן שואבת לכל הכוחות החיוביים על פני הגלובוס במאות האחרונות (זה אגב מן המקומות הבודדים בעולם כיום בו כל ערבי סורי ויהודי וישראלי לשעבר יכולים לנהל עסקים בגלוי ובחופשיות).

השייח' ראאד סלאח כינה בנאומו את בוש "קאובוי" – למרות כוונותיו המגונות של השייח', זה כינוי מכובד. הקאובוי האמריקני תרם תרומה מכרעת להתפשטות צוויליזציה שבניגוד לאיסלם לא התפשטה בכוח החרב אלא בכוח היצרנות האנושית שהגיעה לכל קצות אמריקה, שליחיה היו בעלי משפחות שיצאו מצויידים בידע מתקדם ובנו מדינה מתורבתת בערבות האמריקניות ולא לגיונות חמושים בכלי משחית ובתאוות כיבוש וביזה.

על בסיס יצרנות זאת נבנתה האימפריה האמריקנית – לראשונה משחר ההיסטוריה, בהתבסס על עקרונות החופש. את השייח' ועושי דברו מסגירה אמירה אלגורית זאת בבירור – אם בוש הוא "קאובוי" הרי השייח' הוא מנהיג חבורת שודדי הבקר החושש מכך שהקאובוי יגן על עצמו ורכושו. אכן ארה"ב הפגינה כבר את יכולתה בעצירת התפשטות הדיקטטורות הגדולות של המאה ה-20.

sep200riots.bmp

בתמונה: מהומות ספטמבר 2000 במגזר הערבי בישראל.

החידלון

החידלון הגדול ביותר של היצרנים ושואפי החירות בעולמנו בכלל ובמדינת ישראל בפרט הוא החידלון הפילוסופי, חידלון זה מאפשר לאוניברסטאות ללמד כי "הכל הולך" וכי פנאטיות מטורפת של רופאי אליל הינה אלטרנטיבה שוות ערך מבחינה מוסרית, סוציולוגית ופילוסופית לרציונליות של מנתח מוח בבית חולים מודרני.

אי העמידה הפילוסופי כנגד אי-הרציונליות איפשר לכינוס באום אל-פחם להתקיים מבלי שנשמע ולו שביב של קול מתנגד שיצהיר כי לא זאת הדרך לעתיד טוב יותר. חידלון זה הוא הגורם לכך ש"הגשר" שערביי ישראל יכולים לשמש לצורך ייצוא ערכי החירות המערביים לעולם התיאוקרטיה האיסלמי הופך להיות ראש גשר לייצוא הפוך של פונדמנטליזם חשוך המאיים על ערכי החירות בישראל.

מה ניתן לעשות?

בטווח מיידי: פעילות "צינון והרגעה" פילוסופית על-ידי העברת מסר בשם הרציונליות למשתתפי הכינוס וכינוסים דומים.

בטווח הבינוני: פעילות חינוכית על-ידי הרצאות, סדנאות וימי עיון להעברת מידע על אלטרנטיוות רעיוניות ופילוסופיה רציונלית לבני הנוער במגזר הערבי דרך מערכות החינוך והתקשורת המקומיות.

בטווח הארוך יותר ניתן לקיים פעילות תמיכה בתכניות להרחבת ההשכלה הרציונלית במגזר הערבי על-ידי תרגום והפצת כתבי איין ראנד והוגים רציונליים.

אני מאמין כי רעיון נכון וטוב אחד ינצח ללא קושי עשרות רעיונות רעים ומוטעים – צריך לתת ליוזמה הזאת את הסיכוי להשמיע את דברה.

למאמר באתר NFC

 

הוספת תגובה