פרס נובל להתחזות וראוותנות מוסרית – פרס נובל לאובמה הינו בדיחה

מאת רוברט טרז'ינסקי | 9 באוקטובר 2009 פורסם ב-TIA Daily

ובכן, האם כעת יכולים כולנו להפסיק לקחת את פרס נובל לשלום ברצינות?

הודעת החדשות הגיע לטלפון הנייד שלי הבוקר – בתחילה חשבתי כי זאת בדיחה, כותרת מתוך "הבצל" (אתר סאטירי) ולא כותרת מהניו-יורק טיימס – כי הזוכה בפרס נובל לשלום השנה הוא ברק אובמה.

עבור מה? מה אובמה השיג אי פעם למען שלום בעולם? ועדת הפרס מציינת כי הפרס הינו עבור "מאמציו יוצאי הדופן לחיזוק הדיפלומטיה הבינלאומית ושיתוף הפעולה בין אנשים". שאותם השיג אובמה – כיצד בדיוק? בנאום באו"ם?

האם הם מעניקים לאובמה את הפרס משום שהוא השיג את כוחות ארה"ב מעירק? נסיגה זאת החלה עוד תחת הממשל הקודם והיא אפשרית אך ורק בשל הבחירות שביצע ג'ורג' בוש. אובמה לא עשה דבר מלבד להמשיך באופן טבעי את המדיניות של בוש.

האם זכה בשל סגירת מחנה כלא הטרוריסטים בגוואנטאנמו? ובכן, הוא הבטיח לעשות זאת – אך המועד הסופי לביצוע אותו הציב חלף, והוא לא עשה זאת עדיין.

האם אובמה הוביל את איראן לזניחת פיתוח הנשק הגרעיני? לא, הוא רק הצהיר על סיבוב נוסף של משא ומתן שהתוצאה העיקרית שלו היא להעניק תמיכה אמריקאית לסיוע הרוסי בהעשרת האורניום האירני.

הוא נשא ברמה את דגל ה"דמוקרטיה"? אך צידד במי שהתעתד להיות דיקטטור תוך פגיעה בחוקת הונדורס, והוא בדיוק חתך את המימון לארגון המסייע לתיעוד הפגיעות בזכויות האדם באיראן.

האם הוא השיג זאת באפגניסטן? בנושא הדוחק ביותר במדיניות החוץ של ממשלו – הנושא המיידי ביותר של מלחמה ושלום לגביו הוא נדרש לבצע החלטות – אובמה אפילו לא החליט עדיין. אך הוא מקבל את פרס נובל לשלום.

לכן, אני משער, כי ככלות הכל זאת אכן בדיחה – בדיחה של ועדת פרס הנובל על חשבונה.

העובדה שאובמה לא השיג בפועל דבר אינה כה תקדימית. כאשר העניקה ועדת הפרס את הפרס לטרוריסט הוותיק יאסר עראפת, הם לא עשו זאת משום שהסכם אוסלו היה הצלחה גדולה. הם עשו זאת משום ההסכם נקלע לבעיה. חלק מחברי הוועדה הודו מאוחר יותר כי המניע שלהם בהענקת הפרס היה לעודד את ערפאת לדבוק ב"תהליך השלום". זה לא פעל, כמובן, ומספר שנים מאוחר יותר, ערפאת שילח את האינתיפאדה השנייה, ייבא חומרי נפץ איראניים על מנת לחגור אותם לגופם של מתאבדים מפוצצים ולהשקיע את השטחים הפלשתיניים בעוד סיבוב של תוהו ושפיכות דמים ממנו הם טרם נחלצו.

הפרס החדש נועד לאותה המטרה: לא כגמול עבור משהו שאובמה עשה, אלא להשפיע על פעולותיו בעתיד. לך ואלנסה – זוכה פרס נובל בשנת 1983 מציג זאת באופן ברור: "כל כך מוקדם? יותר מידי מוקדם. אין לו כל תרומה עד כה. הוא עדיין בשלבים מוקדמים. הוא רק מתחיל לפעול. כנראה הדבר נועד לעודד אותו לפעול".

זה הוא נסיון של ועדת הפרס לפרוט על מיתרי יהירותו של אובמה על מנת להשפיע על החלטותיו לגבי איראן ואפגניסטן. המסר הוא: כיצד תוכל להרשות לישראל לתקוף את אתרי הגרעין האירניים, או כיצד תוכל לשלוח עוד 40,000 חיילים על מנת "להסלים" את המלחמה באפגניסטן – אחרי שזה עתה הענקנו לך את פרס הנובל?

כשהם פונים ליהירות המוסרית של אובמה, הם מכירים היטב את הלקוח שלהם והדבר כנראה יפעל.

מבחינה זאת אובמה הוא היורש המושלם לנשיא האמריקאי האחרון שזכה בפרס הנובל: ג'ימי קרטר. בהתחשב במורשת של תקופת שלטונו של קרטר.

קרטר הסיר את התמיכה האמריקאית לשאה של איראן, ולאחר כשל מלהגיב באופן יעיל למצור על שגרירות ארה"ב וצוותה – מה שאיפשר לאייאטולה חומייני לייסד משטר איסלמי אלים שהפך למדינה המובילה בתמיכה בטרור בעולם, לתומך בטרור הפלשתינאי, במלחמת האזרחי בלבנון, ובהתקוממויות בעירק ובאפגניסטן, משטר המענה ורוצח באופן בלתי פוסק את אזרחיו שלו.

על ידי מתן האפשרות להשתלטות קומוניסטית בניקראגואה, קרטר עודד את מסורת הבריון הסוציאליסטי השלטת עד היום באמריקה הלטינית.

חולשתו של קרטר באמריקה הלטינית ובאיראן גם העצימה את נכונותם של הרוסים לפלוש לאפגניסטן, לפתוח שלושה עשורים של מלחמת אזרחים ושפיכות דמים והענקת זירת מבחן לטאליבן ואל-קאידה.

מורשתו של קרטר הינה שלושה עשורים של מהומה ורציחות – וצמיחתם של שלושת האיומים הגדולים ביותר לשלום העולם. ועדיין קרטר ידוע לשימצה בשל התנשאותו המוסרנית הקטנונית והפגנת עליונות מוסרית.

זה מה שפרס הנובל לשלום באמת מייצג: התחזות מוסרית חסרת אחריות בשירות ההזייה השמאלנית שהתרפסות תביא את השלום, בעוד מה שהיא באמת מובילה אליו הוא עוד מלחמה.

כשחושבים על כך, הדבר הופך את ברק אובמה לזוכה המושלם.

הוספת תגובה