להציל אנשים מתוצאות מעשיהם

מאת: יעקב ר. | פורסם במקור באתר קו ישר 27 בספטמבר 2008

את המשבר הכלכלי מסכם היטב סקוט אוט בסאטירה על נאום "הצלת הכלכלה" של הנשיא בוש. הנה קטעים:

"הכלכלה האמריקאית עלולה להתמוטט אם הקונגרס לא יאשר השתלטות משרד האוצר על הבנקים… כדי להציל את חזוננו של המדינה האידיאלית אנו חייבים להציל את האנשים הנבערים והבלתי אחראיים, הן בוול סטריט והן במיין סטריט או בגבעת הקפיטול, שהביאו אותנו למשבר הנוכחי. אנו חייבים להבטיח ששום אמריקאי לא יאולץ לחיות על פי תוצאות מעשיו…"

"כל המערכת הפיננסית שלנו מבוססת על בנקים ענקיים, בתי השקעות ובנקים ממשלתיים שביצעו את הנחיות הממשלה והימרו על השקעות ארוכות טווח ללא בסיס איתן. דרך החיים המפוארת הזאת נמצאת עכשיו בסכנה ואנו חייבים להצילה…"

"אנו חייבים להבטיח שהמערכות, האנשים והשיטת שהביאו אותנו עד הלום לא יזרקו לפח… אם חברות הענק האלה יכשלו, יוותרו בארה"ב רק עשרות אלפים בנקים קטנים יותר, שנהגו בזהירות ואחריות ב 15 השנים האחרונות…
"האמריקאים מעריכם את החופש שניתן להם לקנות בתים שאינם יכולים להרשות לעצמם, להשקיע בניירות שאין מאחוריהם כלום, ולמשוך משכורות עתק על בסיס האומץ שלהם לסכן את כספי משלמי המיסים בעיסקאות שהם עצמם לא בדיוק מבינים…."
"אם ניכשל, אנו מסתכנים בכך שהקאפיטליזם המכוער ינצח, ומיליונים של אמריקאים יצטרכו לתת דין וחשבון, ולשאת את התוצאות של מעשיהם הבלתי אחראיים."

שרשי המשבר הפיננסי הנוכחי

שורשי המשבר הפיננסי הנוכחי מצטיירים בבירור במאמר מהניו יורק טיימס, משנת 1999. הנה קטעים מהמאמר: "הבנק פאני מיי (בנק ממשלתי) נקטה צעד משמעותי להביא להגברת הבעלות על דירות ובתים בקרב המיעוטים (כושים) ובעלי ההכנסות הנמוכות. הוא הקלה בדרישות שהוא מציב בפני בנקים שמהם הוא רוכש את המשכנתאות."
"הצעד יעודד בנקים להעניק משכנתאות ללווים שבדרך כלל אינם מבוססים דיים בכדי לקבל משכנתאות על פי הקריטריונים הרגילים."
"פאני מיי, החברה הגדולה ביותר למיחזור משכנתאות, הייתה נתונה בלחץ גובר והולך מצד ממשל הנשיא קלינטון להרחיב את מתן המשכנתאות לאוכלוסיה בעלת הכנסות נמוכות ובינוניות". בנוסף לכך, בנקים רגילים ובנקי משכנתאות לחצו על פאני מיי לאפשר מתן משכנתאות שמכונות 'סאב-פריים' – לאנשים שאינם עומדים בקריטריונים רגילים."
"פאני מיי הרחיבה את הבעלות על בתים בשנות ה 1990 על ידי זה שאיפשרה למיליוני משפחות לרכוש בית עם תשלום ראשון מוקטן" – אמר פרנק ריינס יו"ר פאני מיי [מינוי פוליטי של הנשיא קלינטון, עובד מדינה בתפקידו הקודם].
"צעדים אלה מעמידים את הבנק (פאני מיי) בסיכון גבוה. אם השוק ימשיך לשגשג והמחירים לעלות, אין בעיה, אבל אם יהיה משבר ייתכן והממשלה תצטרך שוב להתערב ולהציל את הבנק בכסף רב מהקופה הציבורית" (נכתב ב 1999 !).
"הצעד מיועד לכל הלווים, אבל הכוונה העיקרית היא לעודד רכישת בתים בקרב המיעוטים (כושים והיספנים) ובקרב מיעוטי יכולת".
"בחודש יולי, ה HUD [משרד השיכון בממשלת ארה"ב] הציע, שעד 2001 – 50% מתיק המשכנתאות של פאני מיי יהיה מורכב ממשכנתאות של מיעוטים ומיעוטי יכולת".
"שינוי המדיניות הנוכחי התרחש גם לאחר שה HUD החל לחקור תלונות על ש פאני מיי מפלה לרעה נגד בני מיעוטים ובעלי הכנסות נמוכות".

הנה אם כן – שהמשבר הנוכחי כולו מעשי ידי הממשלה והגופים שתחת שליטתה (פאני מיי). והמשבר היה ידוע היטב, מראש. בעיניים פקוחות דחפה הממשלה את המערכת הפיננסית לתהום. היא עשתה זאת על ידי הוראה להעניק משכנתאות על פי שיקולים אידיאולוגיים-פוליטיים-חברתיים, כנגד השיקולים הכלכליים.

ועכשיו מתלוננים רוב הפרשנים המלומדים (סבר פלוצקר למשל) על "כשלי הקאפיטליזם" ומהללים את הצורך בניהול "אחראי ומפוקח" על ידי גורמים ממשלתיים (אותם גורמים שגרמו את המשבר).

הוספת תגובה