האב, הבן וציר הרשע
סוריה מעולם לא חדלה לתמוך בטרור הבינלאומי והאיסלאמי גם לאחר מותו של אסד האב, ואין זאת משום שהבן לא מסוגל לעצור זאת כפי שהניחו רבים, אלא מאחר שהבן טיפח את דרכו ומורשתו של אביו ואימץ את מעלליו

מאת: מנדי ספדי, פורסם במקור:24/08/2006  www.Nfc.co.il

כמה מוזר שהאיסלאם והטרור הפכו למילים נרדפות, בכל פעם ששומעים אחת מהן מיד חושבים על השנייה. חיבור זה איננו עלילה של הצלבנים או היהודים על האיסלאם, כי אם תוצאה ישירה של מעורבות המוסלמים בטרור, וכשכל פשעי הטרור האכזריים מבוצעים ע"י מוסלמים להוציא מקרים בודדים וזניחים, לא פלא שחיבור זה מהווה כורח המציאות.

ארגוני טרור איסלאמיים פרוסים בכל רחבי העולם, החל מארגוני הטרור בקשמיר, צ'צ'ניה, הפיליפינים, אפגניסטן, אלג'יר, מצרים, עירק, אירן, תימן, וכלה בארגוני הטרור הפלשתינים וחיזבאללה בלבנון, כשלכל הארגונים יש מכנה משותף אחד שהוא האיסלאם ורובם זכו להתארח בבסיס האימונים הסורי להכשרת מחבלים, בחסות אסד, האב והבן.

סוריה מעולם לא חדלה לתמוך בטרור הבינלאומי והאיסלאמי גם לאחר מותו של אסד האב, ואין זאת משום שהבן לא מסוגל לעצור זאת כפי שהניחו רבים, אלא מאחר שהבן טיפח את דרכו ומורשתו של אביו ואימץ את מעלליו. רצח רפיק חרירי וג'ובראן תוויני, חוד החנית של מתנגדיו, הם עדות לכך שהילדון מדמשק הוא התגלמות של פונדמנטליסט איסלאמי בחליפה מערבית.

סוריה, גם בהיותה מדינה שלא הוגדרה כקומוניסטית, יצרה קשרים הדוקים עם ברה"מ, והמנהיגות העלאווית, בראשותם של סלאח שדיד וחאפז אסד, גיבשה משטר בסגנון סובייטי המבוסס על שלטון יחיד, ויצרה קשרים עם מדינות קומוניסטיות ואנטי מערביות מקובה ועד קוריאה הצפונית. כך הפכה לגורם עיקרי בטיפוח הטרוריזם במזרח התיכון, ולמרות שסוריה מופיעה ברשימת המדינות התומכות בטרור עוד משנת 79, היא הצליחה עד כה להתחמק מהזעם הצבאי של ארה"ב שלא כמו לוב, עירק ואירן.

גם לאחר, או למרות נפילתה של בריה"מ ב- 91 וקריסת רשת הטרור הקומוניסטי גלובאלי, סוריה המשיכה לטפח ולהרחיב את מערכת הטרור האלטרנטיבית שלה ובעוצמה רבה יותר, וכפי שנאמר התעלה התלמיד על מורו, והמשטר הדמשקאי במתכונת סובייטית הוכיח את עצמו כחזק ועמיד יותר מהמשטר הסובייטי עצמו.

אסד השתמש בטרור לדיכוי יריבים פוליטיים בתוך סוריה שסבלה לפני תפיסתו את כס השלטון מתוהו ובוהו, ומיום עצמאותה ב- 17אפריל 46 ועד שנת 56 התחלפו בה 20 שליטים וחוקות. כך שאסד, ששלטונו נוצר בכוח המהפכה, התמקד בכל שנותיו בניסיון למנוע מהפכה נגד שלטונו וזאת בעזרת טרור מדינה שהפעיל בסוריה. כך דיכא את תנועת האחים המוסלמים בטבח אל-חמה שבו נהרגו 20,000 אזרחים כתגובה על ניסיון להתנקש בחייו, כמו כן בוימה תאונה שבה נהרג סלאח אלדין ביטאר, ממייסדי הבעת' שאיים על שלטונו, כך גם בוצעו חטיפות ומעצרים של מתנגדים פוליטיים שגורלם אינו ידוע עד היום. אסד, האב והבן, אימצו שיטה של חנק חירות האזרח בטרור שהפעילו נגד האופוזיציה הפנים סורית, כאמצעי להישרדות אישית ופוליטית.

שלושה שלבים מתארים את היותה של סוריה הלב הפועם של הטרור במזרח התיכון ובעולם, ראשית: הציר הפלשתיני דמשקאי התחזק ב- 1964, כאשר סוריה סיפקה אימונים וכוחות צבאיים לפת"ח בשיתוף עם אבו נידאל, כמו כן ערכה ואימנה בשטחה גדוד של "צבא השחרור הפלשתיני" ושנה מאוחר יותר החלה להשתמש בשטחים לבנוניים בתור בסיס לאופרציית הטרור שייצרה במסגרת מעורבות סורית במלחמה שהיא עצמה סייעה להצתתה. לבסוף ,דמשק חיזקה ציר אסטרטגי עם טהרן ועם חיזבאללה ב- 82, כדי שלבנון תהפוך לתחילתו של קו שיעי של היערכות אסטרטגית מהמפרץ הפרסי עד הים התיכון.

סוריה מהווה מקלט עבור טרוריזם פלשתיני ואיסלאמי ומשחקת בתפקיד הספק הכלכלי עבורו. בין הארגונים הפלשתינים שקיבלו סיוע סורי ישנם הפת"ח, סאעיקה, החזית העממית לשחרור פלשתין המפקדה הכללית PFLP, החזית הדמוקרטית לשחרור פלשתין DFLP, קבוצת אבו נידאל, פלג אבו מוסא, חזית המאבק הפופולרית וחזית השחרור הפלשתינית, הג'יהאד האיסלאמי הפלשתיני וחמאס, בנוסף אליהם ארגוני הטרור האיסלאמי שנתמכו ע"י סוריה התרכזו בחיזבאללה שהופיע תחת מספר שמות כמו: הג'יהאד האיסלאמי, ארגון מהפכת הצדק, ארגון הדיכוי, ארגון אמל.

אימוני ארגוני הטרור התקיימו, לפחות בשנים הראשונות, בחמישה בסיסים בפרברי דמשק, וליד לאטקייה, אך מספר רב יותר של מחנות אימונים קיים מ- 1970 באזור הבקאע במזרח לבנון, שהתנהלו תחת מטריית צבא הכיבוש הסורי בדרום בעל-בק ומאוחר יותר בקרבת הגבול הסורי, בג'ונתה, בטפייל ודרומה יותר ביאנטה ודיר אלח'יאר צפונית מראשייה. הסורים הקימו את מחנות האימונים בתוך שטח לבנון כדי שיוכלו להימלט מההאשמה בתמיכה ישירה בטרור, אך קרוב מספיק לסוריה כדי לאפשר גישה קלה מהמדינה המארחת ויכולת פיקוח טובה יותר.

הסורים שאירחו מספר רב של תנועות טרור בנוסף לאלה הפלשתיניות- איסלאמיות, טיפחו את יוקרתם ומעמדם הלאומי ללא מפריע וללא ענישה מהקהילה הבינלאומית. החסות שנתנה סוריה לטרור הבינלאומי נהנו ממנה ארגונים חוץ איסלאמיים, כמו הצבא האדום היפני, קבוצת באדר-מנהוף הגרמנית, הצבא הארמני החשאי לשחרור ארמניה ASALA, הטמילים הנבחרים, מחתרת התאילנדים, המחתרת הפיליפינית, המחתרת הכורדית PKK, כל אחת ואחת מאופרציות הטרור של הכוחות האלו. תמיכה זו מהווה כתב אישום ברור נגד סוריה כתומכת בשורה של פשעי טרור בינלאומיים שהתרחשו ברחבי העולם.

אסד הבן, בשונה מאביו חאפז שעשה זאת בפרופיל נמוך, יוצא בריש גלי בתמיכתו באופציית הטרור, תמיכתו הגלויה בחיזבאללה ואי הכחשת הסיוע שהוא נותן להם לא אפיינה את אביו, זאת ועוד בנאומו האחרון נשמע כמאיים לפתיחת חזית הגולן בפני ההתנגדות (הטרור), לצד קולות הולכים ומתרבים בסוריה להפעלת טרור נגד ישראל מהחזית הסורית, ואף בדרשת יום השישי של קפתארו בפני אלפי חסידיו טען שאין דרך להכניע את ישראל, מלבד זו של (אלמוקאומה אלאיסלאמיה) הטרור האיסלאמי, ופסק פתווה שדורשת מאסד לפתוח בפני המוג'אהדין את גבול הגולן כדי שיוכלו לשחרר את האדמות שישראל כבשה כהגדרתו.

אין ויכוח על כך שסוריה היא הלב הפועם של הטרור האיסלאמי והבינלאומי במזרח התיכון, והסכנה הנשקפת לנו מסוריה היא גדולה בהרבה מזו של אירן למרות החימוש הגרעיני שהיא מייצרת. זאת מאחר והפיקוח על הנשק הגרעיני הוא דבר אפשרי, אך בלתי אפשרי לפקח על איש פשוט קשה יום שיוצא מהמסגד ובתוך זמן קצר מתפוצץ באוטובוס הומה אדם. הסכנה הנשקפת מהטרור הרבה יותר עצומה ופוגעת מהסכנה של הנשק המתקדם ביותר בעולם, וראינו במלחמה מול החיזבאללה שהצבא החזק והמצויד ביותר במזרח התיכון לא הצליח להגיע לידי הכרעה.

סוריה הנחשבת לבעלת קו ייצור של טרור איסלאמי ובינלאומי, אינה יכולה להמשיך לחמוק מעונש ונידוי הקהילה הבינלאומית. היום ישראל היא הסובלת העיקרית מהטרור, אך אם העולם יזניח את הצורך בטיפול בתופעה, אירועי ה- 11 בספטמבר בארה"ב ואירועי יולי בספרד יתגמדו לעומת מה שהעתיד מכין.

mendiweb.jpgעל המחבר: מנדי ספדי הינו יו"ר ארגון "דרוזים למען ישראל" ודמות מרכזית ב"ישראל ביתנו". את ילדותו עשה ברמת הגולן, ומתגורר באזור המרכז קרוב לשני עשורים. עקב תמיכתו באופוזיציה הסורית הגולה, ופעילות פוליטית פרו ישראלית פורסם גזר דין-מוות שהוצא נגדו בסוריה. מר ספדי עוסק בכתיבה ומאמריו מתפרסמים באתר NFC, "ליכודניק" ואחרים, כמו"כ הוא משמש כיועץ פוליטי ואסטרטגי, ועל שמו כבר ישנם עתירות להדחת ח"כים ערבים, למלחמה בבניה הבלתי חוקית והסמים, ומלחמה בשחיתות השלטונית והעירונית.

 


הוספת תגובה