זעם ושיעמום אינם מדיניות – מחאת האוהלים מאיימת להעלות את מחירי הדיור

מאת רותם סלע | 27 ביולי 2011, פורסם בבלוג "הקפיטליסט היומי" באתר NRG

בשבוע וחצי האחרונים מתנהלת מחאה צנומה במימדיה והיסטרית בהדיה התקשורתיים, שהחלה בקריאה לפיתרון מצוקת הדיור ברוטשילד כאן ועכשיו! אלא שלמרבה הצער בעולם המבוגרים אין כאן ועכשיו! למעשה, הכלים היחידים היכולים לפתור באופן נקודתי את מצוקת הדיור של המוחים, הם אלו שיהרסו את שוק הדיור – בדיוק כמו שהדרך היחידה לפתור באופן מיידי וסופי את בעיית בחילות הבוקר של ההריון היא הפלת העובר. במילים אחרות – מחאת הדיור מאיימת לאכול את בניה, ולהעלות את מחירי הדיור. 

טעימה מהאיום שמציבה המחאה להיגיון הבריא ניתנה לנו במסיבת העיתונאים שערך אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראש הממשלה הציג שורה ארוכה של פתרונות אפויים למחצה למצוקת הדיור, שכללו בין השאר הנחה במחירי התחבורה הציבורית, בניית "ערי מסכנות" לסטודנטים, עידוד של בניית דירות להשכרה ועוד ועוד סוכריות, שטעמן המתוק יתפוגג עד מהרה, וערכן האמיתי אפסי.

עצוב היה לראות איך דווקא נתניהו, שיותר מכל ראש ממשלה אחר בתולדות ישראל ניסה לתת פיתרון עמוק וארוך טווח למצוקת הדיור, נאלץ 'לרדת' לרמתו של שיח חברתי, המבקש לכפות פתרון מיידי. דווקא מי שהציג ודחף את הרפורמות במנהל מקרקעי ישראל, בוועדות התכנון והבנייה וכן את חוק הוד"לים (המכונה הסופר-טאנקר), הצפוי להוסיף עשרות אלפי יחידות בתוך שנים ספורות, מצטייר כעת כ'איש הרע' במאבק ציבורי אותו מובילים ארגונים פרו-בירוקראטיים (המכונים חברתיים) וירוקים, שבמשך השנתיים וחצי האחרונות נלחמו בחירוק שיניים כנגד יישום רפורמות אלו ממש.

 

התארגנות התנועות הפרו-בירוקרטיות, המכונה "הקואליציה למען דיור בר השגה" (ארגון הממומן על-ידי הקרן החדשה לישראל), למשל, נוטלת מקום מרכזי בעיצוב סדר היום של המאבק. ההתארגנות טוענת כי חוק הוד"לים, המבקש לעקוף באופן זמני את ההליכים הביורוקרטיים כדי לזרז את זמני הבנייה, הוא חוק פגום בגלל שהוא מקצר הליכים. במקביל, ארגונים ירוקים כדוגמת "אדם טבע ודין" ו"מגמה ירוקה" יוצאים נגד הרפורמה מטעמים של שימור הסביבה. הם מעדיפים פתרון דיור הוגן לנחליאלי ולהרדוף הנחלים על פני פתרון דיור לבני אדם. רפורמה נוספת הנמצאת תחת מתקפה של גורמים פרו-ביורוקרטיים היא נסיונו של נתניהו לפרק את טייקון הקרקעות הבירוקרטי – מנהל מקרקעי ישראל – ולהעביר את הקניין לידי אזרחי המדינה. צעד זה זוכה בשיח הפרו-ביורוקרטי לשם השקרי והדמגוגי – העברת הקרקעות לידי בעלי ההון.

מאות הצעירים הכובשים את המאהלים ברחבי הארץ אינם מומחים לשוק הדיור – חלקם צעירים משועממים, שמצאו דרך מגניבה לבלות את חופשת הקיץ. חלקם צעירים זועמים, הדורשים פיתרון כאן ועכשיו לשורת מצוקות חברתיות וכלכליות, שמדרך הטבע אינן ניתנות לסילוק בלחיצת כפתור. אבל זעם איננו מדיניות, ואימוץ סדר יום סוציאליסטי וירוק הוא אולי אופנתי, אבל הוא קודם כל אידיוטי.


כך יוצא כי בחסות האפיל התקשורתי ההיסטרי שלה, מאיימת מחאת האוהלים לפגוע ברפורמות הדיור החשובות שמקדמת הממשלה. במקום השינוי העמוק, הנחוץ וההיסטורי במצב, הן דוחפות לקיפאון שישמר את מצב-הביש הנוכחי. כל שנותר לנו לעשות הוא לקוות שמנהיגי המחאה לא יצליחו לדון אותנו ואת הצעירים אותם הם מתיימרים לייצג למגורים באוהל… שלא מבחירה. ובאשר לרצונם לקבל דירה עכשיו או שישרף העולם – שיתבגרו.

הוספת תגובה