אסטרטגיה דרושה מול ממשלת חמאס-פתח

ממשלת האחדות הפלסטינית מציגה אתגר חדש והזדמנות לתיקון

מאת: יוסף דוריאל  | 23 בפברואר 2007

שגיאות העבר במדיניות ישראל

השלטון הדו-ראשי של הרשות הפלסטינית, מאז הרכבת ממשלת החמס מול "הנשיאות" של אבו-מאזן, אפשר להם ליהנות משני העולמות, במשחק תעתועים של "השוטר הטוב" ו"השוטר הרע". השוטר הטוב יחזיק בלגיטימציה בינלאומית לדרישת ויתורים ומחוות מישראל, כשהשוטר הרע ימשיך להצהיר על אי-הכרה במדינת היהודים ולנפנף בסיסמאות להשמדתה. במצב זה, זו רק בעיה של זמן עד שגאוני המלל שלהם ימצאו נוסחה שלפיה החמס כאילו מכיר בישראל (כפי שעשה ערפאת), מבלי שישנה את התנהגותו, והברייה הדו-ראשית תזכה להכרה בינלאומית, למענקים ולגיבוי "הקווארטט" לדרישות מרחיקות לכת מישראל.

 

ברגע שתקום ממשלת אחדות פלסטינית – משתנים כללי המשחק, והאסטרטגיה הנדרשת מולה ניתנת להגדרה בשתי מילים: נ ג מ ר ו  ה ת י ר ו צ י ם. ממשלת האחדות חייבת להוכיח את הלגיטימיות שלה – על ידי הפסקת ההתנהגות הכנופייתית והטלת מרותה על כל הציבור אותו היא מתיימרת לייצג. סימן ראשון להוכחה כזו חייב להיות שחרור מיידי וללא שום תנאים של החייל שנחטף משטח ישראל, ובלי התירוצים שזה תלוי ממישהו בדמשק. כל עוד לא יקיימו תנאי זה – לא יזכו לשום הכרה מצד ישראל, לשום העברות כספים ולשום תעודות אח"מ לתנועה חופשית בכבישי הארץ. ממשלת האחדות מבטלת באופן אוטומטי את מעמדו הנפרד של אבו-מאזן בתפקיד "השוטר הטוב", איתו אפשר לנהל דיונים כנציג הישות הפלסטינית אך מבלי שאלה יחייבו את כל פלגי הישות. ממשלת ישראל חייבת להבהיר ולהסביר מראש לכל העולם – שלא תוותר על תנאי זה ושלא תקבל שום תירוצים ושום ניסוחים מעורפלים לשינוי עמדה עקרונית זו.

אם מנהיגי הפלסטינים רוצים לפתוח במו"מ להקמת מדינה עצמאית שתחיה בשלום עם ישראל, עליהם להוכיח את יכולתם לקיים שלטון הבנוי לשלום ולא כקרש קפיצה לג'יהאדיסטים מכל ארצות האיסלם שמטרתם – השמדת ישראל. ומכאן – התנאי המיידי השני לקיום מו"מ איתם: הפסקת ההסתה האיסלמו- נאצית באמצעי התקשורת ומוסדות החינוך שלהם, ותיקון ספרי הלימוד בהם נשללת זכות הקיום של ישראל. כל הארצות שהחליטו על יחסי שלום, לאחר סיום המלחמה שהייתה ביניהן, עמדו על קיום תנאים דומים, ואין שום סיבה לדרוש מישראל לנהוג אחרת.

ולסיכום: הגיע הזמן לאסטרטגיה של סוף עונת התירוצים של הערבים וסוף עונת הגמגומים של ישראל.

הכותב התמחה במחקר ותכנון אסטרטגי. הקריקטורה מאת www.coxandforkum.com

הוספת תגובה