בנזיר בוטו – ההבטחה המוחמצת של פקיסטאן

מאת: בועז ארד | 29 בדצמבר 2007

אוייבי החופש ידעו לזהות את ההבטחה יותר טוב מאוהביו. בנזיר בוטו הציגה אלטרנטיבה טובה יותר מכל השאר, היא היתה הסיכוי שמעצמות המערב הפקירו.

בעקבות רציחתה של בנזיר בוטו בפקיסטן על ידי מחבל ג'יהאדיסטי, אתמול, סיפר השגריר גילרמן בשיחת רדיו כי נפגש עם הגברת בוטו לפני חזרתה לפאקיסטן. במסגרת השיחה בה סיפרה לו על התיחסותה החיובית לישראל ועל כוונתה לכונן קשרים דיפלומטיים עימה היא ציינה את קשייה לקבל אמצעי הגנה מינימליים כגון חלונות מושחרים למכוניתה וכלים לגילוי מוקדם של מטעני חבלה.

ייתכן שאם היו המדינות החפצות בחירות עושות את מלאכתם נאמנה היום היתה בנזיר בוטו ביננו לאחר שהרכב המשוריין אותה היתה מקבלת היה, כנראה, מציל את חייה בהתנקשות האחרונה.

בעבור ארה"ב כל שנדרש היה שבריר של ההוצאה השנתית של מאות מליוני דולרים אותה היא מוציאה מימלא על מנת לנסות לגונן על מאגרי הנשק האטומי של פאקיסטן מפני נפילה לידי מטורפים איסלמיים גרועים יותר מהנוכחיים. בעבור מדינות המערב הליברליות מדובר היה בשבריר מסכום התמיכה אותה הן משלמות ל"שלום עכשיו" למטרות מעקב אחר התיישבות יהודית "למען השלום".

בעבור ישראל כל מה שנדרש היה להוציא דו"ח מתאים בעקבות השיחה עליה מדווח גילרמן ולהתריע בפני הגורמים בישראל ובארה"ב על הבעייה. (אינני יודע אם דו"ח כזה נכתב והופץ אך גילרמן לא ציין קיומו של דו"ח כזה).

נאמר על ישראל כי היא ננסית בין ענקים בפוליטיקה העולמית – אולם ננסית שמקשיבים לה. דו"ח כזה היה מועיל גם לאמינות המתדרדרת של הממשל הישראלי.

מה שנשאר בפקיסטאן כעת הוא מבחר אפשרויות בלתי ראוייות: תמיכה בפארווז מושארף הדיקטטור ה"ידידותי" למערב המשחק משחק כפול של "מודרניסט חילוני" תוך פיוס האיסלמיסטים, הסתמכות על פוליטיקאים אזרחים בלתי יעילים ואוהדי האיסלם או פעולה צבאית מול אומה המאוכלסת פי כמה יותר מעיראק ומצויידת בנשק גרעיני.

בנזיר בוטו, מלבד היותה אישה המתמודדת על הנהגה במדינה איסלמית (עמדה סימלית נדירה הדורשת אומץ ושינוי מוסכמות קיצוני), הציגה אלטרנטיבה טובה יותר מכל השאר. היא היתה הסיכוי שמעצמות המערב הפקירו. היא היתה בעלת רקורד ליברלי מרשים והבטיחה לעבוד עם ארה"ב (וישראל) כבת ברית לעקירת האיסלמיסטים המנסים להשתלט על פקיסטאן. זאת היא הטרגדיה הקשה שבהירצחה – טרגדיה לארה"ב ולמערב אך יותר מכך לאזרחי פאקיסטן שדרכם לחופש נחסמה.

הוספת תגובה