אובמה מתחיל באמברגו נשק על ישראל

מאת: שמואל קופר | 11 ביוני 2009 פורסם במקור במכתבו של אהוד בן עזר

האמברגו כבר כאןמיום ליום מתברר יותר ויותר שחוסיין אובמה עומד להיות הנשיא האמריקאי האנטישמי ביותר בהיסטוריה. מי שחשש שברק חוסיין אובמה עלול לנהל מדיניות אנטי ישראלית – יכול להפסיק לחשוש ולהתחיל לפחד. וגם להסיר את המילה עלול. הוא לא עלול לנהל מדיניות כזאת, הוא כבר מנהל אותה.

אובמה מתחיל ליישם את האג'נדה של החוגים האנטישמיים מהם הוא בא ולהם הוא שייך. מה שהתחיל עם השפלתו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי בעת ביקורו בוושינגטון והמשיך עם הנזיפה הישירה של קלינטון בפניו של ביבי כאשר הוא היה שם – ממשיך עם תחילתו של אמברגו על משלוח כלי נשק לצה"ל. וכאן לא מדובר במילים, אלא במעשים. בלי נשק אמריקאי, בלי חלקי חילוף שבאים מארה"ב לנשק שכבר ישנו – צה"ל יכול לסגור את הבסטה, ואישי המימשל יכולים להתחיל להזמין מקומות במסוקים שיפנו את האליטות מגג שגרירות ארה"ב.

לפני מספר ימים דיווחה התקשורת בארה"ב שממשל אובמה משהה את בקשת משרד הביטחון לקבל מסוקי תקיפה מתקדמים. מדובר במסוקי אפאצ'י לונגבאו AH-64D – לפי המקורות שדיווחו על כך, הבקשה עוברת בחינה מחודשת להחליט האם אספקת מסוקים נוספים מסוג זה תסכן את האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה.

"במהלך המלחמה האחרונה השתמשה ישראל בצורה נרחבת בלונגבאו, וכתוצאה נגרמו אבדות רבות לאזרחים ברצועת עזה," אמר מקור מקורב לממשל. לפי המקורות, ביקשה מדינת ישראל לרכוש 6 מסוקים מסוג זה, כדי לשפר את יכולתה ההתקפית וגם כדי למלא את חסרון שני מסוקי אפאצ'י שנפלו במלחמת לבנון האחרונה. משרד הביטחון וחיל האוויר דנו עם חברת בואינג ברכישת המסוקים החדשים, אבל לדברי המקורות, בקשה זו, כמו בקשות אחרות לרכש צבאי, הושעו על-ידי המימשל במסגרת הבחינה מחדש של מדיניותו לגבי מכירת נשק לישראל.

ידיעה זו מצטרפת לידיעה מוקדמת יותר, לפיה מערים ממשל אובמה קשיים על בקשת חיל האוויר לרכוש מטוסי קרב מתקדמים מתוצרת ארה"ב, כולל מטוס הקרב המתקדם ביותר F-35 –כמו כן מתנגד המימשל לבקשת משרד הביטחון לקבל נתונים טכניים על מטוס הקרב החדש – F-15SE וגם הבקשה לקבל רישיון לרכוש את הסוג החדש של F-15 נדחתה על-ידי מימשל אובמה.

לעומת זאת מגלה אובמה נדיבות רבה באספקת נשק מתקדם ללבנון, גם אם מדינה זו תיפול לידי החיזבאללה בבחירות הקרובות ב-7.6. בעת ביקורו האחרון של סגן הנשיא, ג'ו ביידן, בלבנון, הוא הבטיח לספק לה 42 מטוסי קרב, כמו גם מסוקים, מזל"טים וטנקים, בלי קשר לתוצאות הבחירות. כך, על פי דיווחים מכלי תקשורת ערביים.

חבילת הסיוע הזו נאמדת בשווי של מאות מיליוני דולרים. את סיורו הקצר בביירות סיים ביידן כאשר הוא ניצב לפני תצוגה של טנקים, משוריינים ומסוקים, באומרו שהם מהווים חלק מסיוע צבאי של ארה"ב ללבנון בסך של יותר מחצי מיליארד דולר מאז 2005. אבל בעוד בשנים עברו היה מדובר על חיזוק הצבא הלבנוני כדי שיוכל לעמוד נגד החיזבאללה, הפעם, כך לפי המקורות, הבטיח ביידן לצייד את לבנון בכלי הנשק האמורים, תהיינה תוצאות הבחירות אשר תהיינה. כלומר, בעוד מימשל אובמה מונע נשק מישראל, הוא מבטיח לספק אותו לחיזבאללה.

על רקע זה, קל להבין את המדיניות הפייסנית של אובמה כלפי תוכנית הגרעין של איראן. עבור אובמה, קרוב לששה מיליון יהודים במדינה עצמאית במזרח התיכון – מהווים נטל אסטרטגי. הוא לא יזיל דמעה אם איראן והחיזבאללה יפטרו אותו מן הנטל הזה. בתמורה הוא מקווה לקבל מן האיראנים אפשרות לסגת בכבוד מעיראק, כמו שהבטיח שיעשה עוד השנה.

הוספת תגובה