זאת לא חלם זאת סדום – הכינו את הארנקים למס המים החדש

מאת: רפי גליק | 2 ביולי 2009

משפחה ממוצעת תראה תוספת של כ 800 שקלים לחשבונות המים בחודשים הבאים. האוצר יחכך ידיו בהנאה מתקבולים של למעלה ממיליארד שקל.

היטל הבצורת הולך להיות כנראה המס הבלתי צודק ביותר שהוטל אי פעם בישראל ושיעילותו על משק המים במקרה הטוב, תגיע ל 3 אחוזי חסכון , כאשר שום פעולה נראית לעין לא נעשית בשביל לחסוך במגזר העירוני שאינו למגורים, המהווה כ 45 אחוז מהצריכה ובאבדני המים הכבדים במגזר העירוני, המגיעים לכעשרה אחוזים מהצריכה.

אכן מעולם לא שילמו קובים מעטים כל כך , מס גבוהה כל כך, למען בזבזנים רבים כל כך.

משרד האוצר ורשות המים חישבו את היטל הבצורת לפי צריכה ממוצעת לנפש של 5 מ"ק. לפי חשבונם משפחה ממוצעת של 4 נפשות הצורכת 20 מ"ק לחודש תשלם היטל בצורת עד 10 מ"ק, כ 200 שקל לחודשיים ואם היא תחסוך כ 50 אחוז מהכמות העודפת יגיע חשבון המים הדו חודשי של המשפחה הממוצעת לתוספת של כ 100 שקל לעומת המצב הקיים.

 

לפי נתוני רשות המים והאוצר היטל הבצורת יביא מזור למשק המים בישראל וללא ההיטל יש חשש להתייבשות הכנרת . אומרפרופ' אורי שני, מנהל רשות המים : "היטל צריכה עודפת הוא מכשיר קריטי לטיפול במשבר המים והצלחתו תמנע שימוש בכלי אכיפה אגרסיביים יותר. ההיטל מהווה כלי אפקטיבי לצמצום צריכת מים בקרב ציבור הצרכנים המפריזים בשימוש במים ללא הצדקה."

לקחתי את נתוני צריכת המיים של עיריית כפר סבא וגיליתי נתונים מענינים בהחלט. כ 90 אלף תושבי כפר

סבא צורכיםלמגורים רק 5.2מיליון קוב מים לשנה, מתוך צריכה שנתית של כ 9 מיליון מ"ק בשנה, שהם רק 58 אחוז מהצריכה העירונית. שאר המים הולכים למגזר הציבורי והתעשייתי בעיר.

היטל הבצורת במתכונתו האופטימלית, לפי הציפיות של רשות המים יביא לחסכון של כ 5 מ"ק ללנפש לחודשים החמים יולי-אוקטובר, שזה בעיריית כפר סבא חסכון של 450 אלף מ"ק מים שהם כ 8.6 אחוזים חסכון מהצריכה למגורים, אך רק כ5% מהצריכה העירונית בכפר סבא.

לפי נתונים ארציים של רשות המיים, הרי שבמידה וכל אזרחי ישראל יחסכו בחודשים החמים את חמשת הקובים המצופים מהם , הרי שהחסכון ברמה הארצית יהיה 34.5 מיליון מ"ק שהם רק 3 אחוז מהצריכה השנתית בישראל.

לעומת התרומה הזעירה לחסכון במים, הרי כל אזרח ישראלי ישלם לקופת האוצר היטל מינימלי של כ 100 שקל וכנראה שתוספת התשלום בפועל תהיה כפולה. מכאן שמשפחה ממוצעת בישראל תשלם בחודשים החמים תוספת של כ 800 שקל לחשבון המים , שיועברו לקופת האוצר וזה במחיר חסכון מזערי של 3 אחוזים, כשרק אובדני המים של המשק עומדים על 10 אחוזים.

משרד האוצר הולך להתעשר בכ 1.4 מיליארד שקל בחודשים הקרובים, למשק המים זה לא יזיז.

אכן מעולם לא שילמו קובים מעטים כל כך, מיסים רבים כל כך ולשווא.

 

הוספת תגובה