"טייסת הנגב" ממריאה

ציורו המונומנטלי של אורי גיל לובש צבע ועומק ומהווה הזדמנות לעקוב אחר יצירת מופת בהתהוות – כאן ועכשיו. "אנכי" מלווה את התפתחות היצירה שכונתה גם "משמר הלילה הישראלי".

באפריל 2006 העלתי לפרסום סקירה על אורי גיל ואמנותו, במאמר זה אלווה את התקדמות עבודתו של אורי גיל על ציורו הגדול "טייסת הנגב". אורי גיל הוכתר על ידי ג'ינס כטייס הקרב הוותיק בעולם, הוא כנראה גם הצייר המבטיח ביותר בין טייסי הקרב. בפתיחה של אחת מתערוכותיו אמר מפקד חיל האוויר לשעבר כי אורי מצייר כפי שהוא טס – בדייקנות ובמקצועיות. קוראי אנכי מוזמנים בזאת לחשיפה פומבית ראשונה של היצירה בהתהוותה.

בשנים האחרונות מאז פרישתו מתפקיד כטייס פעיל החל אורי בציורו המונומנטלי האחרון, "טייסת הנגב", הציור המהווה את ההצדעה שלו לחבריו לטייסת ולערכים אותם הם מסמלים. הציור המציג את חבריו לטייסת הוכתר על ידי אוצר האמנות הקלאסית והרסטורטור הראשי של מוזיאון תל אביב, ד"ר לוריא, בשם "משמר הלילה הישראלי".

image012.jpg
בתמונה מעל מאפריל 2005: סקיצת ההכנה בטמפרה לציור נבנתה במחווה סמלית לחבריו ואמירתו המפורסמת של צ'רציל על טייסי חייל האוויר המלכותי הבריטי במלחמה"ע השנייה: "מעולם לא חבו רבים כל כך, כה הרבה, למעטים כל כך", (נאום מה-20 באוגוסט 1940) דרך מבנה ה-V אותו נהג צ'רציל לסמן באצבעותיו ואשר הוטמע במבנה הציור בבסיס מבנה ה-V יושב אורי.

באיורים מעל ומתחת: סקיצות הכנה לדמויות (היד של אורי) ממרץ 2003 ומיקומם ברישום ההכנה לציור.

dsc_1240.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מצב היצירה בסוף שנת 2006

uri 1.jpg

תמונת היצירה המלאה צולמה בסוף שנת 2006. הקישו לצפייה בתמונה מוגדלת.

פרטים מתוך התמונה ותמונות אורי בעבודה
 

hargil.jpg

בתמונה מעל : מצב התמונה עם תחילת העבודה בצבע – בצד התמונה מצולם במאי הסרט "לגעת בשמים" מר הר-גיל. הקישו על התמונה לקבלת תמונה גדולה של פנים הסטודיו ואורי בתחילת הנחת הצבע.

uri 2.jpg

uri 3.jpg

בחודשים האחרונים מתקדם אורי לקראת השלמת היצירה שצפויה להיות אחד ההישגים הגדולים של האמנות הישראלית ובכלל. אני מקווה כי  מנהלי המוזאונים הגדולים בישראל, אלו הנהנים ממשכורות אותם אנו משלמים, יתעשתו, יגלו מחדש את תפקידם האמיתי ויקצו את המקום הראוי לאחד מבכירי היוצרים בישראל על מנת שנוכל להינות מיצירתו באופן תדיר ובלתי אמצעי.

הוספת תגובה