חייבים לנצח גם את המלחמה הזאת

מאת רון קרמן | 18 בספטמבר 2009

אי אפשר להתעלם מהתמונות ששודרו בימים האחרונים ברחבי העולם המראות את שובו ללוב של "הגיבור", מתכנן פיגוע במטוס הנוסעים פאן אם. מטוס נוסעים שבשנת 1988 פוצץ בשמי סקוטלנד ו 270 נוסעיו נרצחו באוויר.

הסברי הפוליטיקאים הסקוטים, האנגלים והאמריקאים "נוגעים ללב", למחבל נותרו רק 3 חודשים לחיות. בבדיקה למניעים לשחרור המביש מתברר שלא סיבות הומניטאריות הן הסיבה לשחרור, אלה אינטרסים כלכליים גרידא הם שהניעו את הסקוטים לשחרר את רוצח המונים באוויר. הבטחות הפוליטיקאים הסקוטים והאנגלים לאמריקאים שהמחבל ירצה את עונשו בסקוטלנד התמוססו כאשר אותן עסקאות ענק של חברת הדלק "בריטש פטרוליום" כמו גם קרן השקעות לובית בסך 136 מיליארד דולר שאיימה לא לפתוח סניף בלונדון וכן גם עסקאות נשק עתירות ממון עמדו מנגד, והן הגורם לשחרור.

ביום לאחר שהסוס ברח מהאורווה, והתקבל בכבוד גיבורים בלוב הסתבר לעולם שהטיסה מהאי הבריטי ללוב מרפאה חולים אנושים, וכך מגלים אזרחי העולם החופשי שהמלחמה הגלובלית בטרור אינה דבר אבסולוטי וחבילה כלכלית שמנה מוחקת ומנקה את דמם של 270 אזרחי המערב שגורלם גזר עליהם מוות פתאומי בפעולת טרור במטוס במקרה זה או באוטובוס או ברגל במקרים אחרים. הסבלנות ו"הצדק" הלובי השתלמו, והמחבל התקבל כלוחם אמיץ מבלי לסיים את חייו בכלא כפי שגזרו עליו שופטיו הסקוטים.

אכן קו ישר מחבר בין החגיגות בלוב שנחוגו בחודש שעבר והחגיגות בלבנון, בעת שוחרר "לוחם החופש" רוצח משפחת הרן – קונטר. היה וחלילה ישוחררו מאות מחבלים מהכלא הישראלי, כפי שדורש החמאס, צפויים לנו מראות קשים אלו מעל מסכי הטלביזיה ודפי העיתונים, וממש לא משנה אם מראות אלה יצולמו בעזה, בשומרון, בדמשק או בשטוקהולם. שחרור המוני וחגיגות אלה הן חלק במערכת הטרור נגד המערב, הן הוכחה לדור העתיד של רוצחי אזרחים חפים מפשע שהם לא לבד ושולחיהם ישחררו אותם למרות כל העונשים שגוזרים בתי המשפט המערביים. שחרורים הרואים אלה הם הדובדבן שבקצפת המלחמה על דעת הקהל, הם ההשפלה האולטימטיבית שארגוני טרור מתהדרים בהכניעם את מדינות המערב.

ישראל בפרט והעולם המערבי בכלל נמצאים בזירת לחימה על דעת הקהל מזה שנים. מלחמה שבה המטרה העיקרית היא שינוי בשלב ראשון או השמדת סגנון החיים בשלב הסופי של החברה המערבית הדמוקרטית. (ראה עליית החמאס בעזה והפיכתה למיני רפובליקה איסלמית).

היעד העיקרי של ארגוני הטרור הוא דעת הקהל המערבית. במזרח תיכונית היעד הוא דעת הקהל הישראלית. מזה שלוש שנים מותקפת דעת הקהל יומם ולילה באופן ממוקד ביותר. הנוסחא שהוטמעה בדעת הקהל על ידי החמאס היא שמי שמתנגד לשחרור המחבלים שברשימת החמאס מתנגד לשחרור שליט, דבר שגוי מיסודו. תפקידה וחובתה של הממשלה ושל כוחות הביטחון הוא לספק את הפתרונות האלטרנטיביים. דעת הקהל הישראלית חווה מלחמת התשה שאין דומה לה באינטנסיביות, ובעצימות. אנו מוקפים בכל פינה ברחוב על גבי מכוניות ובעיקר על ידי התקשורת הישראלית בדרישה חד משמעית לביצוע עסקת החילופין לאלתר. יעיד על כך מכתב בן שלוש שנים שפורסם בימים אלה שעשה כותרות מרעישות, ידיעה תקשורתית שבימים רגילים ובמחשבה צלולה לא הייתה מגיעה לשולחנו של העורך הראשי. אכן קשות הן התמונות ושאר אלמנטים גראפיים המגויסים לקמפיין התקשורתי המקיף למען השחרור המבוסס אך ורק על רגשות. מנגד נשמעים קולות המזכירים את נביאי הזעם. בעלי מקצוע ואנשי בטחון רמי דרג שמנסים לעמוד בפרץ ולהזהיר מפני הסכנה שבשחרור מאות מחבלים והשבתם לכיני הטרור. מעטים בעם קשובים לאזהרות מנגנוני הביטחון ששחרור המרצחים כמוהו כפיגוע שווה ערך לפיגועי התאומים, ושחרורם של מאות מרצחים הינו כפיגוע אסטרטגי. יש לדעת כי מדובר כאן במחבלים שבכל הזדמנות ולכל מיקרופון רענן מצהירים, ביושבם בכלא הישראלי, על כוונתם לחזור לפעילותם החבלנית.

ממשלת ישראל, כמו ממשלת סקוטלנד ובריטניה, אינה חפה מחטא הכלכלה. עשרות משאיות עמוסות בסחורות החל מתוצרת חקלאית וכלה במלט עוברות לעזה מדי יום ביומו. בין המשאיות גם משאיות משוריינות המעבירות כ 50 מיליון שקלים במזומן כל חודש להבטחת וביסוס ממשלת החמאס בעזה. בעבר ממשלת ישראל נחלצה ישירות להצלת שלטון החמאס שעמד בפני קריסה. בהעברת מיליוני השקלים ממשלת ישראל למעשה מממנת את הטרור נגד אזרחי ישראל. ממשלת ישראל הצהירה לא אחת שתעשה הכל לשחרור החייל החטוף, מדוע אין היא פועלת בתחום זה?

אכן מלחמה אחרת ומזן שונה נכפתה על עם ישראל. מלחמה ללא פגזים ואזעקות, מלחמה קשה וארוכה הדורשת אורך רוח, סבלנות ונחישות. מלחמות על דעת הקהל נכפו בעבר, מלחמת העולם השנייה, התקופה לפני מלחמת ששת הימים, ועוד.. וכפי שעמים אחרים נצחו בקרבות על דעת הקהל כך גם עלינו לנצח את המלחמה עכשיו.

גישה רציונאלית בשילוב עם חוסנה של החברה הישראלית אל מול הלחץ האדיר המופעל בכל הרמות על דעת הקהל היא התשובה ופתרון ארוך הטווח למצב שאליו נכלאנו. שילוב שני מרכיבים אלה ויצירתיות של כל הגורמים הנוגעים לשחרור הן הפתרון לניצחון במלחמת דעת הקהל במחיר שהחברה ומדינת ישראל יכולים להרשות לשלם, וצודקים הטוענים שלא בכל מחיר.

חזרתו של החייל החטוף ללא המראות המבישים של רוצחים השבים למשפחותיהם וזוכים לכבוד גיבורים היא הניצחון והתשובה במערכה הנוכחית של המלחמה ארוכת השנים.

חובתה של דעת הקהל לגבות פתרון ארוך טווח לסוגיית שחרור חטופים בהווה ובעתיד. רק עמידה איתנה ונחישות כנגד המתקפות החוזרות ונשנות על דעת הקהל הישראלית הן התשובה והפתרון לסוגיית חטופים בהווה ובעתיד.

רון קרמן, הינו אביה של טל שנהרגה בפיגוע בקו 37 בחיפה, במרץ 2003 לזכרה הוקם האתר www.Tal-Smile.com

הוספת תגובה