עלילת וושינגטון החדשה

מאת דני רשף | 25 באפריל 2010, פורסם באתר  About Israel 

מזה כחודשיים, בתיזמון מלא עם משבר הבניה במזרח ירושלים, החלו, קודם כול בעיתון ניו יורק טיימס, כתבות ורמיזות, החוזרות על עצמן ומייצרות נפח תקשורתי, שאי היציבות במזרח התיכון, במשתמע התמשכותו של הסכסוך הישראלי-פלשתיני, הוא אחד הגורמים המניעים את אויבי ארה"ב בעולם המוסלמי בעיראק ואפגניסטן לפגוע בחיילי ארה"ב ולכן אי פתרון הסכסוך עולה בדמים לארה"ב.

דברים ברוח דומה אמר מפקד פיקוד המרכז האמריקאי, המנהל את המלחמות בעיראק ואפגניסטן, גנרל דיוויד פטראוס בעדותו בסנאט ב 16/03/2010. הגנרל עצמו מיהר להכחיש שבמושג "אי יציבות במזה"ת" התכוון לסכסוך הישראלי-פלשתיני הנמצא מחוץ למוטת השליטה של הפיקוד שלו אלא לאי יציבות הכללית במזה"ת. זה כמובן לא שינה הרבה לדורשי רעתה של ישראל שפירשנו מהמשפט עלילת דם חדשה– ישראל אשמה בצורה חלקית ועקיפה במותם של חיילים אמריקאים במלחמות שארה"ב בחרה לנהל בעולם.

ראשית חייבים לציין שהברית ההדוקה בין ישראל לארה"ב ככלל, כתופעה פוליטית קבועה, אכן מרגיזה מאוד את הערבים והמוסלמים אבל, בסופו של יום, היא שולית לשלל הסיבות שמעמתות את ארה"ב עם העולם המוסלמי. לא ידוע (יתכן שיש ולא פורסם) על אף תחקיר של שבויים מוסלמיים בעיראק או אפגניסטן שציינו את תמיכת ארה"ב בישראל כגורם המרכזי שהניע אותם לצאת לג'יהאד. הסיבה העיקרית, כמה טרוויאלי, היה עצם העובדה שארה"ב פלשה למדינות האלה, במיקרה של עיראק ללא סיבה מוכחת.

ארה"ב הרי לא יכלה לצפות שצבאה יפלוש לשתי מדינות, ינסה לעצב מחדש את החברה המקומית ברוח ערכי הדמוקרטיה האמריקאית בלי שתיווצר התנגדות עזה למהלך – התנגדות שהיא סיבת הסיבות לאובדנם של כ 5,500 חיילים אמריקאים עד כה. פרשת ההתעללות באסירי כלא אבו-גרייב או ההרג של כ 800 אזרחים פקיסטנים בסיכולים ממוקדים בפקיסטן מ 2006 עד אפריל 2009, למול חיסולם של כמה בודדים מראשי הטאליבן ואל קאעידה הוזכרה כמניע משמעותי, הרבה יותר משמעותי, במלחמתה של ההתנגדות המוסלמית בעיראק ואפגניסטן בכיבוש המערבי בהנהגת ארה"ב.

כאשר פרסם אל קאעידה, מאפגניסטן, ב 23/02/1998, את המניפסט שלו תחת הכותרת "החזית המוסלמית העולמית של הג'יהאד נגד היהודים והצלבנים" הוא מנה 11 סיבות למלחמה – בראשם נוכחות צבאות ארה"ב על אדמה סעודית – ארץ שני המקומות הקדושים, תמיכה במשטרים מושחתים בעולם המוסלמי, ניצול החברה והמשאבים הלאומיים של החברה המוסלמית לטובת העולם המערבי(הכוונה בעיקר למשאבי הנפט), השחתת התרבות המוסלמית הנכונה והישרה בערכים מסואבים של המערב, יצירת סכסוכים ומאבקים בין מדינות מוסלמיות כדי להחליש אותם, להחליש את האסלאם ולהגבסיר את התלות במערב. רק בסעיף האחרון, מספר 11, מציינת ההכרזה את תמיכת ארה"ב בישראל כסממן לשאיפה האמריקאית לקים דריסת רגל ומשלט קידמי במזה"ת. הסכסוך עם הפלשתינים כלל לא עלה כנושא. רק בשנתיים האחרונות, נוכח ירידת מעמדו של אל קאעידה בעולם, מחיים ראשי אל קאעידה את הסכסוך כסיבה מרכזית להמשך מאבקם בארה"ב. יותר מתוך מצוקה בלגיטימיות של הארגון מאשר מתוך שכנוע עצמי.

כאשר יצאה ארה"ב, מסיבותיה היא, למלחמותיה בעולם המוסלמי מאגר הידע והניסיון העשיר ביותר בעולם בסוג הלחימה הצפוי היה בישראל כתוצאה משהיית צה"ל בלבנון והמלחמה בטרור הפלשתיני. ביחוד לאחר הפלישה לעיראק ב 2003 נעשה שימוש רחב היקף בטכנולוגיה ישראלית במיגון כלי רכב הרכבתה והשימוש בה. שיטות פעולה, שיטות להתגוננות לזיהוי ולפירוק מיטענים שהועברו מישראל לארה"ב, כולל הדרכה ותרגול, הצילו את חייהם של מאות חיילים מצבא ארה"ב. יש בישראל תכתובת תודה ענפה מרשויות שונות בארה"ב המודים לישראל על תרומתה ומציינים את היקף החיסכון המשוער בחיי חיילי ארה"ב במלחמות עיראק ואפגניסטן. ישראל עזרה לארה"ב לכייל ולעדן את השימוש במזל"טים לחיסולים ממוקדים ואכן בשנה האחרונה הצליחה ארה"ב לצמצם משמעותית את מספר הניפגעים החפים מפשע ולשדרג את היקף הפגיעה בפיקוד הטאליבן ואל קאעידה תוך שימוש מושכל במזל"טים בשיטות "ישראליות". מקורות זרים טוענים ש עד 400 אנשי צבא אמריקאים עברו במצטבר הכשרה בישראל בתהליך המורכב של יצירת מודיעין בזמן אמת מתוזמן לכוח אש זמין ומדוייק.

תקצר היריעה מלתאר את התרומה של ישראל למלחמותיה של ארה"ב ואת החיסכון שנגרם בכך לחיי חיילי ארה"ב. כדי לעצור את עלילת הדם התופשת תנופה לא רק בארה"ב אלא אפילו בישראל הגיע הזמן שישראל תרים, לפחות באופן חלקי, את המסך על הסיוע שאנחנו נתנו לארה"ב. ההנחה שחיילים אמריקאים נהרגו בגלל הסכסוך הישראלי פלשתיני היא ספסרות ומניפולציה, ההנחה שחיילים אמריקאים ניצלו ממוות בגלל הסיוע הישראלי, ובמספרים של מאות, ניתנת בקלות להוכחה.

הוספת תגובה