נקמה סוציאליסטית מול קפיטליזם חזירי

מאת: המערכת | 19 באפריל 2008

פרס בטקס לציון 65 שנים למרד גטו ורשההשבוע חזר פרס מפולין לאחר שהציג עצמו כדובר "בשם המתים והחיים" בסנאט הפולני. פרס הוסיף כי "הנקמה בנאצים" משמעותה עבורו הגשמת הסוציאליזם בדרך הקיבוץ והשאיפה לשלום (בדרך כל בשר).

בטקס הזכרון המרשים לציון 65 שנים למרד גטו וארשה אמר נשיא פולין לך קצ'ינסקי: "חיילי גטו וורשה לא נלחמו למען הניצחון, הם נלחמו למען הכבוד, הם החלו את מלחמתם בתנאים חסרי תקווה ולחמו בגבורה בלתי רגילה"…

פרס ענה בקטנוניות כשהציג את האינטרפטציה שלו ל"נקמה יהודית" בנאצים… "צביה לובטקין ואנטק צוקרמן עלו לישראל והיו לחברי קיבוץ והקיבוץ הוא צורת החיים הצודקת ביותר בעולם, זו הנקמה…".

אכן לפרס יש חידושים רבים לפולנים שזה עתה יצאו מחלום הבלהות של "נקמה סוציאליסטית בנאצים" אל מה שהוא מכנה "קפיטליזם חזירי". 

במקום סמוך ובטקס צנוע נערך טקס משלים לאלו שלא נלחמו למען "הקיבוץ כצורת החיים הצודקת בעולם" אלא למען ערכי חירות אנושיים אוניברסליים; באתר הצדדי נחנך בנוכחות משה ארנס לוח זיכרון לזכר לוחמי האירגון הצבאי היהודי של חניכי בית"ר שהניפו את דגל מגן הדוד ואת דגל פולין בכיכר המרכזית של הגטו לעיני כל וארשה המשתאה במהלך המרד. חניכי בית"ר הוזכרו בנאומו של נשיא פולין אך העדרותם בלטה בנאומו של פרס.

אגב מי שיחפש עיקביות אצל פרס יתאכזב, בנאומו בסנאט הפולני הוא תיאר את תהליך החלצותה של פולין מהביצה הסוציאליסטית אל קרקע הקפיטליזם הכלכלי בדימוי של "כתפי הפרפר הכואבות", כך הוא הפרפר, אמר פרס, כתפיו כואבות בטרם יצמיח כנפים וימריא אל על.

בזוכרנו את מצבם של ניצולי השואה בישראל, מצב בו לפרס יש אחריות רבה אם במעש ואם בחוסר מעש הרי שהוא מועל בתפקיד אותו לקח על עצמו של "דובר בשם המתים והחיים".

במקום אחר ציין פרס כי "השאיפה לשלום – היא הנקמה בנאצים". הפעם קורבנות השאיפה לשלום עמדו בסמוך. את חגיגת הניתוק מהמציאות של פרס קטעו הבהלה והבכי של תלמידי שדרות שהובאו לטקס, YNET מדווח כי: "בזמן הטקס נורו שלושה מטחי כבוד לזכר קורבנות הגטו. הירי נעשה ללא הודעה מוקדמת וחלק מהתלמידים משדרות נבהלו ואף בכו."

נראה שאורך החיים של קו המחשבה של פרס ראוי גם להיות מדומה לפרפר (או לעש הנמשך לאש), על כל מחשבה להיות מרהיבה וססגונית בכדי להלהיב את השומעים, אך על תוחלת החיים שלה והחיבור הריאלי למציאות מוטב שלא להרחיב.

 פרס בטקס לציון 65 שנים למרד גטו ורשה

צפו בכתבת הערוץ הראשון בוידאו על ידי הקשה על התמונה או כאן.

הוספת תגובה