עם אטום או בלעדיו, אירן מהווה איום קטלני

מאת: אלן ז'ורנו | באנכי 11 באוגוסט 2008 הופיע במקור באתר ARI

דמיינו שלשכונתכם פלשה כנופיה. בריונים אלו מנופפים מוטות ברזל, סכינים, ואקדחים בבולמוס השתוללות של פריצות לבתים, שוד ורצח. כעת הניחו כי המשטרה מדווחת שהאסטרטגיה המרכזית שלה לטיפול בכנופיה היא למנוע ממנה להשיג מכונות ירייה – – כאילו ללא נשק זה, הכנופיה לא תטריד אנשים.

האם תישנו היטב בלילה?

או האם תזדעזעו? כמובן שכך, משום שכנופיה זאת – גם ללא נשקים מסוכנים יותר – היא כבר איום רציני שיש להפסיקו.

כעת, מה תאמרו אם התסריט המגוחך הזה ידמה לתגובתנו בפועל לאיום המאוד אמיתי מאירן?

מאז שחטפו את סגל השגרירות האמריקאית בשנת 1979, המשטר האיסלמי בטהרן הוביל בולמוס בינלאומי של פיצוצים, חטיפות, והתקפות טרור אחרות על אמריקאים ומערביים. וכעת פוליטיקאים ודיפלומטים, המשלימים מזה שנים עם האלימות האיראנית, מבטיחים ברמה כי יחסמו את מסעה של איראן לנשק גרעיני.

במהלך מסע הבחירות [האמריקאי] מתווכחים המועמדים כיצד (אם או בלי תנאים מוקדמים) הם ישאו ויתנו עם איראן על מנת להניאה מהשגת נשק גרעיני – – על בסיס הרעיון שללא נשק זה בידי האיראנים, הכל יהיה נפלא.

אך האמת הלא נוחה היא שאם המולות ישיגו נשק אטומי, איראן לא תעבור מהפך של 'ד"ר ג'ייקל ומר הייד' פתאומי, ממצב של שכנה ידידותית למצב של אויב מטורף. איראן הוכיחה עצמה מזמן כאיום שיש לעצרו; מאגר נשק גרעיני רק יהפוך אותה לאיום חמור יותר.

במשך שלושה עשורים עשו האייטולות של איראן שימוש בבאי כוחם – – כדוגמת החיזבאללה – – על מנת להוציא לפועל התקפות רצחניות. משמרות המהפכה של איראן סייעו ביצירת ואימון החיזבאללה, שחטף את מטוס TWA וחטף ועינה למוות אזרחים אמריקאיים. איראן משכה בחוטים מאחורי התקפות הפיצוצים של 1983 על השגרירות האמריקאית בלבנון ולאחר על מגורי המארינס האמריקאיים, שבהם נרצחו 241 אמריקאים. איראן גם תזמרה את הפיצוצים במגדלי חובר בערב הסעודית בשנת 1996, בהם נהרגו 19 חיילים אמריקאיים.

ומעבר לכך: הוועדה לחקירת אירועי ה9/11 מצאה כי "פעילים ומאמנים בכירים באל-קאידה נסעו לאיראן לקבלת אימונים בחומרי נפץ", וכי "8 מתוך 14 הפעילים הסעודיים הבולטים נסעו לתוך או אל מחוץ לאיראן בין אוקטובר 2000 לבין פברואר 2001". במהלך המלחמה באפגניסטן, איראן קידמה בברכה לוחמי טאליבן ואל-קאידה נמלטים, היום, על פי צבא ארה"ב, איראן מפעילה מחנות אימונים ליד טהראן למורדים עיראקיים החוזרים לעיראק על מנת ללמד ולתרגל אחרים בכישורי הכנת הפצצות שלהם. קיימות גם עדויות מתגברות כי המורדים העיראקים מקבלים טכנולוגיה לפצצות מאירן.

מה קורה כאן?

הערכה רציונאלית של אירן צריכה להכיר בכך שהמולות בטהראן מנהלים מלחמת 'באי-כוח' נגד אמריקה. ההשראה למלחמה זאת היא השאיפה האיראנית להשליט את האיסלם הטוטליטארי בעולם. אירן היא התומכת המובילה של הג'יהאדסטים ומזהה עצמה כמודל הזדהות לייצוא המהפכה האיסלמית למדינות אחרות. היא האויבת המושבעת של המערב. עלינו לקחת ברצינות את קריאתה להביא "מוות לאמריקה!" – – משום שהיא כבר עשתה זאת.

אולם דיפלומטים ופרשנים אמריקאיים רבים מידי מסרבים לשפוט את אירן. במקום זאת, הם רואים בפעולותיה העוינות בעבר כמחרוזת של משברים בלתי-קשורים, שאינם קשורים לסדר היום האידיאולוגי האירני. הם נמנעים מלכנות את טבעו של המשטר בשמו ומתנהגים כאילו הרכישה של נשק גרעיני יהיה אירוע מכריע. אולם נשק מסוים זה – – למרות כוחו – – לא יכול להיות כל הסיפור, היות ואנו לא דואגים לגבי מדינות אחרות, כמו צרפת ובריטניה, המחזיקות בנשק גרעיני. ההבדל, שלעיתים רחוקות מודים בו, הוא שהמשטר האירני ילחץ על כפתור השיגור בלהיטות.

המנטאליות של פחד-מהנשק-ולא-מהרוצח מסרבת להבין את האיום אותו מציג המשטר האירני ברגע זה. ראייה זאת מחזיקה בכך שרק עובדות קונקרטיות לגבי מאגר הנשק של אירן הינן בעלות משמעות, בעוד מטרותיה המופשטות, האידיאולוגיות ואופי משטרה יכולים להיות פטורים בלא כלום. אולם אם איראן תשתמש בפצצה גרעינית אחת, או תתקוף עם יותר נשק קונוונציונלי, קורבנותיה עדיין ימותו.

הדאגה הצרה של מנהיגינו בנושא היכולת הגרעינית של איראן לא יכולה להעלים את העוינות המתמשכת של משטרה לאמריקה. האמריקאים צריכים להכיר את האופי וההתנהלות האמיתיים של המטר האירני, בטרם יהיה מאוחר מידי.

Elan Journo is a resident fellow at the Ayn Rand Institute, focusing on foreign policy. The Institute promotes Objectivism, the philosophy of Ayn Rand–author of Atlas Shrugged and The Fountainhead.

הוספת תגובה