נוף הירח של פטר גינז

שרות אנכי | 15 באוקטובר 2009 | יצירותיו של פטר גינז במוזאון הגיאולוגי ברמת השרון | אוצרת התערוכה: רחל ששפורטה, התמונות באדיבות "יד ושם".

"זרעו של רעיון יצירתי אינו דועך בבוץ ובזוהמה. אפילו שם ינבוט ויפיץ את פריחתו כמו כוכב שזורח באפלה"… פטר גינז.

 כך כתב פטר גינז בגטו טרזינשטט. חייו היו קצרים ונקטפו באכזריות על ידי הרוצחים הנאצים, אך במעט הזמן שהיה לו האיר כוכבו באור יקרות. בן אחת עשרה היה בעת שפלש הצבא הגרמני לצכוסלובקיה, במרץ 1939 וסיפח את עיר הולדתו פראג. שלוש שנים לאחר מכן הוא נותק ממשפחתו וגורש לטרזינשטאט שם שהה כשנתיים עד שנשלח לאושוויץ.

כשרונותיו כילד מחונן וסקרן מצאו ביטוי גם בגטו, שם המשיך לחקור ולגמוע ספרים, לערוך עיתון מחתרתי, לכתוב סיפורים ושירים ולצייר באופן בוגר. בתנאי צפיפות ורעב, תוך מחסור בחומרים ובתנאים קשים מנשוא בנה פטר נתיב בריחה לעולם של מדע, גיאוגרפיה, ומחקר תוך שהוא מאייר איורים לספרי ז'ון ורן, מתאר את נוף הירח כפי שראה אותו בדמיונו, ומהלל את גבורתו של מגלה העולם החדש – קולומבוס. לאחר מציוריו העניק את הכותרת "המדע קודם לכל".

ציורו של פטר גינז, "נוף הירח" הוא הציור שאת העתקו בחר האסטרונאוט אילן רמון לשאת עימו אל מחוץ לכדור הארץ, מסע שסופו הטרגי התרחש ביום בו היה אמור פטר לחוג את יום הולדתו ה-75.

נוף ירח

מעל: האיור "נוף ירח" אותו נשא אילן רמון עימו למסע החלל בקולומביה.

הציור "נוף הירח" התפרסם בעולם כולו בעקבות מותו של אילן רמון ונגע בליבותיהם של אנשים רבים, בעקבות האירוע הציע תושב פראג ליד ושם לקנות ממנו שש מחברות כתובות ומצוירות של פטר שאותם מצא בבית ישן שקנה שנים אחדות קודם לכך בפרבר של פראג. המחברות כללו את יומנו של פטר מן השנים 1941-1942, חיתוכי לינולאום, בעיקר איורים לספרי ז'ול ורן, מאמרים וחלק ראשון של רומן שכתב. היומן ראה אור כספר ותורגם למספר שפות.

סנטה מריה 1943

מעל: הציור "סנטה מריה", 1943 צבע מים ודיו על נייר (מאוסף ארכיון יד ושם)

לציור ספינתו של קולומבוס "סנטה מריה" אשר עמה יצא קולומבוס לגילוי אמריקה ב-3 באוגוסט 1492, הוסיף פיטר שיר המייצג את דברי קולומבוס כפי שראה אותו לנגד עיניו:

"כובשים!

גברים בעלי לב אמיץ העומדים במילתם.

בעלי פנים חמורות סבר

נקיים וללא כוונות רעות,

המקריבים נפשם למען המלך

בגיל 20 עם הגה ביד

רוצו אל תגליות חדשות בעולם!"

                                                        — קולומבוס, 1492

מעל: מפת אסיה, צבע מים ודיו על נייר פרגמנט (מאוסף יד ושם, תרומת אוטו גינז).

ציוריו של גינז "נוף ירח", "סנטה מריה" ושיר ההלל לגבורתו של קולומבוס, גגות פראג ויצירותיו האחרות ממשיכות להאיר באור יקרות מתוך הגיהינום בו נוצרו. הם מספרים את סיפורה של הטרגדיה הנוראה שבאובדנם של הטובים והמוכשרים מבני העם היהודי. כל אלו מוצגים בתערוכה מיוחדת במוזאון הגאולוגי ברמת השרון עד סוף החודש – אל תחמיצו. (לבירור שעות הביקור וכתובת כאן)

פטר ואחותו בצילום לפני המלחמה

מעל: גגות פראג

בית מתוך שירו של פטר "פראג" שפורסם בעיתון הנוער "וודם" בטרזין:

 "שנה, כמעט שנה עברה

רחובות אפורים החליפו את יופייך.

כמעט שנה רובץ אני בבור

כחיית-פרא הכלואה בכלוב.

פראג שלי, אגדת אבן, חושב עלייך."

לצפייה במצגת שקופיות מן התערוכה – כאן.

לעיון נוסף במאמרה של עורכת הספר חוה פרסבורגר – יומנו של פטר מן השנים 1941-1942

הוספת תגובה