מי מפציץ אותנו ולמה?

מאת: אביתר בן-צדף | 30 במרץ 2009

הדלפות נועדו לשפר את יחסי הציבור, או למחות את הרושם הרע של הדבר האמיתי.

משך שנים התעמקתי בחקר הדלפות. ניסיתי להשוות – לצורכי מחקר מדעי – בין סוגי הדלפות, ולבסוף אפילו הבנתי, לדעתי את התופעה, המביאה ל"עיתונות מסכלת" – שמודלפת על מנת למנוע ביצוע מדיניות, או מעשה.

ההדלפה הפשוטה ביותר נעשית לצורך יחסי ציבור. מנהיג משסה את עוזריו (לרוב, לא יתבזה אישית בהדלפה, אלא לעיתונאי בכיר ביותר) להפיץ מידע, שישפר את תדמיתו. פתאום, באמצע מסע הבחירות של ציפי לבני, הופיע באירופה סיפור על ימיה כסוכנת ב"מוסד". מעשה כשפים ממש – אלא שמאז שביקרתי במוזיאון המכשפות בסאלם, מסצ'וסטס, איני מאמין עוד בכשפים …

הממסד שומר לכאורה על סודות המדינה, אך משחררם לפרסום לפי צרכיו ביחסי ציבור. בכירים והממונים עליהם חושפים מידע מסווג בהתאם לצרכים, שאינם תואמים את צרכי הביטחון, בהופעות פומביות ובתדריכים לעיתונאים. מידע חסוי מגיע סלקטיווית לעיתונאים, הרצויים לשלטון. "… כתבים ועורכים אינם ממציאים סודות" – אמר חוקר מסוים – "מספרים להם אותם … מדליפים להם". אישים בממשל משתמשים בחומר חסוי להוספת "פלפל" שיווקי לזיכרונותיהם; ויש כבר ספרי זיכרונות בזמן אמיתי. כלומר, הממשל עצמו מקעקע במו-ידיו את האמינות של מערכת הסיווג, שהוא כה חרד לקיימה מסבות של ביטחון לאומי. אחרים (כמו סנטור – לימים נשיא – לינדון ב' ג'ונסון, שהדליף לעיתונות את התכניות לבנות את מטוס הביון SR-71) עושים זאת כדי לשמור על "זכות היוצרים" שלהם על רעיונות ועל מעשים. היו ימים במערב. עבדתי בתעשייה האווירית בשנות השבעים, בימים הפרועים של נמל התעופה לוד (שהיו מי שכינוהו, "אל-ברדקיע" על שם שלושת אמהות הטומאה: אל-על, בדק – היא התעשייה האווירית – וארקיע). כל אימת שאירעה תקלה, או שעמד להתפרסם דו"ח שלילי של מבקר המדינה על התנהלותה הקלוקלת של התעשייה האווירית צץ לפתע בעיתונות הישראלית "סיפור הצלחה" – טכנולוגי, או ביטחוני – כדי למחות את הרושם הרע של הדבר האמיתי. לפעמים, כדי להגביר את הרושם – הידיעה הופיעה קודם בעיתון אמריקני (רצוי – Aviation Week היוקרתי).

נזכרתי בכל אלה – אם תמהת על דבריי – לאחר שפתאום, לקראת סוף כהונתו של הגרוע והמושחת בראשי ממשלתנו, צץ סיפור הפצצת השיירה בסודאן. מיד אחריו צץ – כאילו פתאום – סיפור הפצצת הספינה האיראנית. אבל כבר בטירונותי לא הייתי שייך למחלקת התמימים, אלא למחלקה 1 , שבה רוכזו כל הרשעים. לכן, אני מנסה להפוך את הסיפור על פניו, ולראות את חתימת ידו של החייט, שתפר בחוטים כל כך גסים את הסיפור.

הוספת תגובה