רק רוצח אחד תמורת שליט, אפילו רוצח בתי

מאת רון קרמן | 2 ביולי 2011

בשבת צוין עוד תאריך, נקודת ציון כואבת בפרשת חטיפתו של שליט.

גם התומכים במטה שליט הפנימו ששחרור מאות מחבלים יגבה מחיר דמים ויחד עם הצהרתם "חילקו" משכך כאבים לאומי בהבטיחם כי ידו הארוכה של צה"ל תסגור חשבון עם המפגעים.

בכירי אנשי בטחון, שחלקם אחראי למחדלי בטחון חמורים בתקופת כהונתם, אף שפרשו ממערכת הביטחון מצוטטים כמצדדים בתשלום "המחיר הנוכחי" אותו דורש חמאס. אף שאין הם נושאים כלל באחריות, כראש הממשלה, נזהרים הם מאוד בלשונם, מחשש לביקורת בתמיכתם בשחרור מחבלים ביום שאחרי. האם יודעים הם מה "המחיר הנוכחי"? לא, הם אינם יודעים, הם מחוץ למערכת, הם לא יישאו באחריות ואצלם גבר הרגש על שיקול הדעת ארוך הטווח.

המטה לשחרור שליט, בראייתו הצרה, מבשר על פגיעה בחוסן החברתי, כמו גם ירידה באחוזי המתנדבים ליחידות מובחרות בצה"ל, נתונים שמבדיקתם עולה שההיפך הוא הנכון. הופרכו נתונים סטטיסטים בנוגע לנכונות העם לשלם את המחיר. האם נמצא המתנדב שמוכן להקריב את חיי קרוביו למען שחרור שליט? לא, לא נמצא – וגם לא ימצא! והסוקרים מחויבים לשאלה נוקבת זו ללא פלפולים סטטיסטים.

נתבשרנו השבוע על פתיחת קמפיין למשלוח מסרונים – קמפיין כלכלי גרידא. בושתי לצפות בצילומי אנשי רוח, וידוענים שכלאו עצמם בחדר דמיוני המדמה את תנאי כליאתו של גלעד, ובכך נתנו דרור לדמיונם וזכו לחשיפה תקשורתית. האם לבו של החמאס נמוג ממצג זה? האם בכך קודם שחרורו של גלעד שליט? האם לא ברור לאותם "אנשי רוח" שכניעה ושחרור מאות מחבלים יגבה מחיר דמים כפי ששולם בעבר?

נועם שליט הכריז כי "לראש הממשלה אין מנדט לגזור גזר דין מוות על גלעד". לראש הממשלה לאחר הבחירות ניתן המנדט לשמור על חיי אזרחי מדינת ישראל! עליו להבטיח את קיומה ושלומנו בעתיד. על ראש הממשלה החובה להבטיח את בטחון מדינת ישראל גם ביום שלאחר הכניעה לחמאס. ראש הממשלה אינו רוצה לעמוד אל מול משפחות שכולות מעסקת שליט, ומה יאמר להם? האם יודה שלחץ משרדי פרסום הכניע אותו? ומה יאמר לאם שילדיה נרצחו על ידי מחבל משוחרר מעסקת שליט? האם יצדיק את החלטתו להחליף דם בדם? והרי לכולנו ידוע שחלק מהמשוחררים ישובו לטרור. משפחות רבות חיות היום את חיי השגרה בזכות ראייתו הכוללת ושבועתו של ראש הממשלה לשמור על שלום אזרחי ומדינת ישראל.

רון קרמן ומודעת האזכרה לבתו (צילום: אחיה ראב"ד)

זוכר אני את הימים בהם הייתי בטוח ש"לי זה לא יקרה", הרי לי משפחה מצומצמת ואנו חיים על הכרמל בחיפה ובחיפה אין פיגועים. זוכר אני את פניה של טל בארון הקבורה ב 6 למרץ 2003, רגעים לפני שנטמנה בקברה, זוכר אני את עצמי עומד מעל קברה של טל, הערב ירד והיה טפטוף קל. זכור לי היטב מבטו של השר זמברג, נציג הממשלה בהלוויה, אך את דבריו איני זוכר מאותו יום נורא בו ראיתי את טל בפעם האחרונה. אני מניח שגם הוא דיבר על ידו הארוכה של צה"ל, החוסן החברתי וחובת המערכת לעשיית צדק עם משלחי הרוצח. היום לטל אינני דואג, בטל שלי אפילו הטרור לא יפגע. אך מה עם ילדיי ומשפחתי, האם הם יהיו מוגנים כאשר מאות רוצחים בעלי ניסיון וחדורי רוח לחימה יצאו מבין חומות הכלא? כאבא אני חושש לחייהם וכאבא לוקח את הזכות להלחם על חיי ילדיי ומשפחתי. לעולם לא אשכח את משפטו של מתכנן הפיגוע בראיון לטלביזיה הבריטית שצולם בבית הכלא, שבו הוא מתרברב בפני המראיין שהוא לא ירצה את מלוא תקופת מאסרו וישוחרר לפני תומה.

פרט לכניעה מוחלטת לחמאס ישראל וראש הממשלה נענו לחלק גדול מדרישות החמאס, אך הארגון עדיין לא מצא לנכון לקדם את העסקה. בצעד נוסף ובתקווה כן לקדם את העסקה הבטיח ראש הממשלה שתנאי הכליאה של המחבלים המורשעים יורעו, הבטחה חוזרת שעד היום דאגו גורמים שונים לבטלה.

סוכנויות זרות מדווחות שממשלת ישראל מוכנה להוסיף לשחרור עוד 20 סופר רבי מחבלים, האיחוד האירופאי וראשי מדינות הבטיחו הזרמת כספים והכרה בשלטון החמאס, ולסיום אנו מדווחים על כשלון פעולה לחטיפתו של בכיר חמאס. בחלוף הזמן נשאלת השאלה האם גלעד שליט חי, ואם הוא בעזה. שאלות שנשאלות ותשובות ברורות אין כרגע. דרישתו הפתטית של הצלב האדום בחלוף 5 שנים לראותו מיד, נענתה בזלזול מופגן של החמאס, תגובה האומרת דרשני.

במשך 1826 ימים אין טיעון שלא נטען בעד או נגד העסקה המסכנת את חיי אזרחי ישראל. ולמראית עין אין כל חדש. העובדות בשטח, והשאלות ללא תשובות הן תעודת עניות לכוחות הביטחון שלא הצליחו לאתרו או לשחררו.

בראיה מושכלת וללא גחמות שמקורן מהלב והרגש, יש לגרום לאויב לשחרר את שליט מבלי להיכנע לדרישותיו המשפילות. על ישראל להבהיר שבחלוף 5 שנים ישוחרר רק מחבל אחד בתמורה לשליט. (ואני מוכן בלב כבד שיהיה זה אותו בן בלייעל שתכנן את רצח בתי ורואיין לרשת הבריטית). ברצון העם "לשלם כל מחיר" יש לקחת בחשבון אובדן מקומות עבודה ורווחים מעסקים של חברות ישראליות ברצועת עזה, כמו גם הפסדים לחקלאי ישראל שסוחרים עם הרצועה. יש לקחת בחשבון גינויים וסנקציות מגופים בינלאומיים.

שחרור שלא בכניעה ימנע שפיכות דמים, רצח וחטיפות ויציל חיי ישראלים רבים. שמירת חיי ישראלים ולו גם חיי ישראלי בודד הוא התפקיד, בהא הידיעה, של הממשלה והעומד בראשה.

כולי תקווה ששחרורו של גלעד שליט ללא כניעה קרוב. זאת תהיה גם נקודת מפנה ביחסם של אויבינו לישראל.

הוספת תגובה