החזבאללה מפרק את האו"ם מנשקו
מאת רוברט טרז'ינסקי פורסם: 17 באוגוסט 2006

עם הנסיגה של כוחות צרפת מ"הכוח הבינלאומי" וסירובה של לבנון לפרק את החיזבאללה מנשקו, "הפסקת האש" הלבנונית קורסת לחלוטין, והופכת להיות נסיגה חד-צדדית פשוטה של ישראל.

מוסכם, אין זה הישג גדול לפרוק מנשקו ארגון הנמצא בבלבול תמידי ואינו מסוגל להפעיל כוח, אולם יישומה של החלטת האו"ם 1701 גילה פעם נוספת כי האו"ם הוא בן הברית של דיקטטורים וטרוריסטים. נכון הדבר גם לגבי הצרפתים, שנסוגו באופן רשמי מ"הכוח הרב-לאומי" שבו הם היו מצופים להיות "עמוד השדרה". אך מי חשב אי פעם שנוכל לסמוך על צרפת כעמוד שידרה?

disproportionate response ii06.08.20.gif

מעל: הקריקטורה "תגובה בלתי-מידתית II" מאת פורקום וקוקס.

"ההחלטיות נמוגה בפני הקריאה לפרק את חיזבאללה מנשקו" מאת בני אבני, בניו יורק סאן, ב-17 באוגוסט.

כאשר כל הצדדים מתכוננים לכך שכוחות לבנוניים ובינלאומיים יחליפו את הצבא הישראלי בלבנון בהקדם עד כדי 10 ימים, אנשי ממשל באירופה, אמריקה, ולבנון הבהירו כי הנחישות לעמוד מול חזבאללה ולפרקו מנשקו לאחר המלחמה נשחקת במהירות.

לאחר הפגישה של שרת החוץ של ישראל, ציפי ליבני, עם המזכיר הכללי ענאן, שיבחה ליבני את החלטת מועצת הבטחון שסיימה את הלחימה ביום שני בבוקר, בתארה את ההחלטה התחלה של "תהליך" שבו "הקהילה הבינלאומית" מצופה לסיים את נוכחות החיזבאללה ככוח צבאי…

אולם גב' ליבני קוראת ליישום של החלטה 1701 "מבחן" לאומות המאוחדות, מזכירת המדינה רייס צוטטה באמרה כי הכוח הרב לאומי המתואר בהחלטה אינו מתבקש לפרוק את החזבאללה מנשקו דבר שהיא אמרה צריך לעשות "מרצון"…

אתמול פאריס שוב צעדה הצידה בהודיעה על גודל הכוח והיקף התרומה הצרפתית לכוח הרב-לאומי. שרת ההגנה מישל אליוט-מארי אמרה כי צרפת מוכנה להוביל את הכוח אך התלוננה כי המנדט שלה נשאר "מעורפל"…

דובר האו"ם כשל עד כה מלענות על השאלות כיצד הם מתכוונים להבטיח כי לוחמי החזבאללה ונשקיהם לא יוברחו עם השיירות של הפליטים החוזרות לדרום לבנון בימים האחרונים.

מלחמת לבנון הביסה את "ההתנתקות"

הקורבן הראשון של כשלי ההתנהלות האסונית של ממשלת אולמרט במלחמת לבנון יכול מאד להיות שר הביטחון עמיר פרץ, איש שלום עכשיו לשעבר ששאיפותיו הפוליטיות גרמו לו לבקש תפקיד שכפי שנראה לא היה לו עניין לבצעו.
לאחרונה בישרו החדשות כי פרץ התלונן כי הוא לא ניהל את המלחמה כראוי, משום שאף אחד לא אמר לו מה לעשות. ובעת זאת שבה הוא אמור להתכונן לסיבוב שני של מלחמה עם לבנון, בת חסותה של סוריה, פרץ כעת דוגל במשא ומתן עם סוריה (דיווח זה מוקם באופן מתחכם על ידי חדשות YNET לצד מאמר ובו הצהרות הדיקטטור הסורי באשאר אסאד, המסוכמות בכותרת "חיזבאללה ניצח, ישראל היא האויב").

אני חושד (ומקווה בהתלהבות) כי סופה של כל ממשלת אולמרט מגיע בקרוב. חבר מישראל דיווח כי, בכניסתו לתל אביב אתמול, "ראינו פוסטרים עם תמונות של אולמרט, פרץ ולבני מתחת לכיתוב, בעברית, תבוסתנים הביתה!" אני אענה בעברית: אמן.

אולם הקורבן המיידי של מלחמת לבנון היא תוכנית ה"התכנסות" של אולמרט, המונח המכובס האחרון מאחורי קיר ההגנה – אסטרטגיה שמודגמת באופן תפיסתי ככישלון.

"ההתכנסות" בגדה המערבית בספק, אלי לייק, ניו יורק סאן ב-17 באוגוסט

בינות הנפגעים הרבים של מלחמת ישראל בחיזבאללה גם חזונו של ראש הממשלה לשרטט את הגבולות הסופיים של המדינה ולהשיג את ההתנחלויות היהודיות מהגדה המערבית של נהר הירדן.
אפילו חברים מובילים של מפלגת ראש הממשלה קדימה אומרים כי תכניות נסיגה אינן אפשריות לאחר הרקטות והטילים מאויבי ישראל ששוגרו מהטריטוריות אותן פינה הצבא.

ובכדי להחמיר את המצב, הערכה פנימית ממשלתית שהודלפה השבוע לעיתון הארץ מצאה כי הנסיגה תחשוף את ירושלים, תל אביב ואת שדה התעופה בן-גוריון כמטרות לטילים אם תמשיך ההתקדמות בתוכנית ראש הממשלה כפי שתוכננה במקור לשנה הבאה.

אתמול, חבר בקדימה ואחד מאנשי המפתח לפיתוח האיסטרטגיה… אמר כי ישראל והמערב יצטרכו לבסוף להביס את הטרוריסטים האיסלמיים לפני שמדינתנו תחזור לדיון על נסיגה מהגדה המערבית.
"אנו נצא מחלקים מהשומרון ונמצא כי הם הופכים לחזית נוספת למלחמה נוספת" הוא אמר, "ירושלים, תל אביב, נמל התעופה, כל המדינה תחייה תחת איומי טרור. עלינו להיות בטוחים שעצרנו את הטרור. אז נוכל לשאת ולתת על שטחים והסכם שלום"…

עם ההתכנסות שהייתה האגף המרכזי של מדיניות אולמרט, שנראית כעת בלתי אפשרית פוליטית, ראש הממשלה במצב של ברווז צולע ומנהיג של ממשלה משוסעת עמוקות.

"פאשיזם איסלמי"

סמוק מהצלחתו ומתלהב מהניצחון במלחמת הרעיונות, הימין התומך-במלחמה העביר את היום בהתרגשות בשל האימוץ של הנשיא בוש את המונח "איסלמו-פאשיזם" שבו השתמש לתיאור המלחמה בטרור. נשיונל רוויו אונליין אירח סמפוזיון שלם על הנושא, בעת שה וויקלי סטנדרט פרסם את המאמר הבא, מטעם כותב שסייע להנחיל את המונח "איסלמו-פאשיזם". הכותב מאוזן באופן מעורר הערצה ומציין את קיומם של "פאשיסטים נוצריים" במספר מקומות וזמנים.

מהו "איסלמו-פאשיזם", סטפן שוורץ, וויקלי סטנדרט, 17 באוגוסט

בניתוחי, כפי שפורסם במקור מייד לאחר הזוועות של 11 בספטמבר 2001, איסלמו-פאשיזם מתייחס לשימוש באמונה האיסלמית ככיסוי לאידיאולוגיה טוטליטרית. תופעה קיצונית זאת מוחשית בקרב מוסלמים סונים כדוגמת הוואהביסטים הממומנים על ידי סעודיה, הג'יאהדיסטים הפאקיסטנים הידועים כגאמעיסטים, והאחים המוסלמיים המצריים. בשורות השיעה המוסלמית, התופעה מודגמת על ידי החיזבאללה בלבנון והקליקה הסובבת את הנשיא מחמוד אחמדי-ניז'אד באירן.

טיפולוגים פוליטיים צריכים להבחין, במקום לבלבל ביניהם, ואיסלמו-פשיסטים אינו מושג רופף או מאולתר. יש לעשות בו שימוש חסכני ומדויק. יש להתייחס אל התנועות המתוארות מעל כאיסלמו-פשיסטים, במיוחד בשל התאמתם למאפיינים המגדירים של הפאשיזם הקלאסי, במיוחד בצורה המשמעותית היסטורית – נציונאל סוציאליזם גרמני.

הפשיזם היה אימפריאליסטי; הוא דרש התרחבות של שטח ההשפעה הגרמני והאיטלקי. לאיסלמופאשיזם יש שאיפות דומות; הוואהביסטים ועמיתיהם המצריים והפאקיסטניים מבקשים שליטה על כל המוסלמים הסוניים בעולם, בעוד שהחזבאללה מציג עצמו כבן ברית לסוריה ואיראן בביסוס שליטה אזורית.

הפאשיזם היה טוטליטרי; כלומר, הוא טיפח ראיית עולם טוטלית – – מציאות חברתית מיוחדת שהפרידה את תומכיו מהחברה הרגילה. איסלמופאשיזם מקביל לפאשיזם בכפייתו הפרדה חריפה בין מוסלמים ואלו החשודים כלא-מאמינים…

הוושינגטון פוסט ציטט ב-14 באוגוסט דובר של הפגנת תמיכה בחיזבאללה בוושינגטון: "מר בוש: הפסק לקרוא לאסלם 'איסלמופאשיזם'" אמר איסם אומש, נשיא החברה המוסלמית אמריקאית, בעוררו שאון ניכר מההמון. הוא אמר כי "אין דבר כזה, ממש כפי שאין פאשיזם נוצרי"…
משמר הברזל הפשיסטי ברומניה בתקופה שבין המלחמות ובמלחמת העולם השנייה היה נוצרי באופן מפורש – התואר הרשמי שלו "לגיון הארכי-מלאך מיכאל"; פאשיזם נוצרי התקיים גם בצורה של טרוריזם פרוטסטנטי באולסטר, ונראה גם בתנועת החולצות הכחולות (הקתולית) שפעלה במדינה החופשית של אירלנד במהלך שנות 1920 וה-30'… ניתן להראות מקרים רבים כאלו.

 

Copyright © 2006 by Tracinski Publishing Company
PO Box 8086, Charlottesville, VA 22906

 

 

הוספת תגובה