כוחה של צפון קוריאה למול המערב

13 באוקטובר 2006 

מכון איין ראנד, ארווין קליפורנייה – –

הספקולציות מתפרצות סביב מה שנראה כניסוי הפצצה הגרעינית של צפון קוריאה. אולם השאלה היסודית האחת שממנה מתעלמים היא: כיצד מדינה שהינה כה ענייה עד כי אזרחיה גוועים ברעב הופכת לאיום גרעיני?
התשובה הבסיסית, לדברי אלן ז'ורנו, עמית במכון איין ראנד, "הינה כי צפון קוריאה מנצלת את פחדנותו המוסרית של המערב".

"צפון קוריאה הינה דיקטטורה אלימה שמחזיקה בשלטון באמצעות כפייה. המשטר בוזז את אזרחיו ומאיים לעשות כך גם לשכניו. מה עשו מעצמות המערב בתגובה למאמץ השגת הנשק הגרעיני המתמשך של קוריאה הצפונית?

"האם הן גינו את המשטר? האם הן עמדו נגד רברבנותו וניסו לשים לו קץ באמצעות אמברגו מסחרי הדוק ומוצדק? האם הן הפגינו ולו קמצוץ של בטחון מוסרי? לא. הן נמנעו מלהכיר באופי המרושע של קוריאה הצפונית והפיסו את משטרה בכספי סחטנות. שנים של 'דיפלומטיה' מערבית – ובכלל זאת מתנות של דלק ומזון – חיזקו ונטעו תעוזה בצפון קוריאה. בכל עת שצפון קוריאה ציחצחה את חרבות המלחמה, המערב המושחת מוסרית הגיב עם עוד דיפלומטיה – ועוד שוחד. המעגל המעוות הזה חייב להיפסק."

האיום מול ישראל

ישראל הזניחה את הטיפול בצפון קוריאה במשך שנים ושילמה על כך מחיר יקר, התשלום האחרון הידוע לנו הינו פגיעת הטיל C-802 שרכשה איראן מסין ושופר בשיתוף פעולה עם צפון קוריאה בטרם הועבר לחיזבאללה, ופגיעותיהן הרעות של הטילים שנבנו בסיועה של צפון קוריאה בסוריה. במלחמת יום הכיפורים שיגרה טייסת קרב למצרים, היא מספקת טכנולוגייה וטילים לאיראן, בנתה לסורים קו ייצור לטילי סקאד מתקדמים ומציעה טילים לכל מדינה ערבית החפצה בהם. כשם שישראל חייבת להתגייס לעצירת האיום האיראני כך עליה להתייחס לאיום הצפון קוריאני המזין אותו ומשולב בו.

הוספת תגובה