תנו לספינת הפרובוקטורים להגיע לעזה

מאת: אבי טרנגו | פורסם ב10 באוגוסט 2008

גיסתו של בלייר מפליגה לעזהמעולם לא הייתה כזו הכנה במשרד החוץ הישראלי: ארוע תקשורתי שניתן ממש להתכונן אליו ואינו מתבטל במפתיע: בעוד מספר ימים, כשיגיעו שתי ספינות הפרובוקציה למרחק של 32 ק"מ מחופי עזה יעוטו עליהן סירות חיל הים ויעצרו אותן מלהגיע לעזה.

משרד החוץ כמרקחה, אך מהתנהגותו אפשר שוב ללמוד עד כמה אינו מבין מספיק בהסברה. משרד החוץ הכין ושלח לנציגיו עשרות דפי הסבר המכילים ציטטות מחוקי השייט הבין לאומיים ובהם הוכחה שיש לישראל הזכות והסמכות החוקית למנוע ממשט הפרובוקציה "לשחרור עזה" מלהגיע לחופי הרצועה.

מול ה"הסברים" המלומדים של מחלקת 'ההסברה וההתנצלות הישראלית', ניצבים אנשים שכל יעודם בחיים הוא ליצור פרובוקציות תקשורתיות. במוקד נמצא ארגון ה-ISM שביחד עם האנרכיסטים למען נגד הגדר מבצע את הפרובוקציות השבועיות בבילעין שהפכו לפרובוקציות היומיות בניעלין.

אבל לא רק ISM ובמשט מתחילה ונגמרת הבעיה הישראלית. תקשיבו טוב אנשי משרד החוץ: אינכם יכולים לנצח אותם בהסברים, כאשר לצידם נמצאת הפעילה הפרו-פלסטינית לורן בות' (Lauren Booth) גיסתו של טוני בלייר, האחות-למחצה של שרי בלייר, שגילתה בעצמה ב-2002 הבנה למחבלים מתאבדים.

בות' מתראיינת ברהיטות לצוותי BBC ו-SKY, הנמצאים כבר על האנייה, ומסבירה בפשטות: "אם ישראל תעצור אותנו ננצח, גם אם הם רק יעלו לבדוק את הספינות ויתנו לנו להמשיך לעזה, הוכחנו שישראל עדיין שולטת על עזה 360 מעלות ולכן נחשבת ככובשת של עזה".

משרד החוץ וכמוהו כל המדיניות הישראלית אינו מסוגל להתנתק מאיזושהי מראית עין של שליטה על עזה. למרות שסגירת מעבר רפיח היא אינטרס מצרי חמאסי ולא ישראלי דוחפת ישראל את אפה ומכריזה: "לא ניתן לפתוח את המעבר". בפועל המעבר פתוח לאנשי חמאס הרוצים בכך ומתחת לאדמה עובר כל השאר. אבל ההצהרה הישראלית המטופשת היא שלפי החוק הבינ"ל ישראל עדיין נחשבת ככובשת של עזה. (מהגדרה זו נגזרות כל האחריות שיש עדיין לישראל לספק לעזה את כל צרכיה)

אז יש לנו הצעה למשרד החוץ: תנו לפרויקט של בלייר לנצח. ניצחון פירוס קוראים לזה. תנו למשט האנרכיסטים להגיע לעזה בלי שיזכו לראות את צל צילה של ספינת חיל הים הישראלי. תנו להן לחגוג, תנו להם להוכיח לעולם שעזה אינה תחת "כיבוש ישראלי" אבל רק תוסיפו מספר צעדים שיוודאו שמשט כזה לא יחזור – להלן הצעדים:

איש מבאי המשט, 40 הפרובוקטורים וצוותי הטלויזיה והעיתונאות שאיתם לא יורשה להכנס מעזה לישראל דרך מעבר ארז. הם יוכלו לעזוב את עזה רק דרך מעבר רפיח בתנאי שהחמאס ומצרים יסכימו למעברם. זה לא עסק של ישראל.

הזרים וצוותי הצילום שיהיו על משט הפרובוקציה, (הרי צוות הצילום שנמצא שם אינו מכסה חדשות כי אם יוצר מארב תקשרותי למדינת ישראל), לא יורשו בעתיד להכנס לישראל. צוותים מהרשתות שהיו על האניות גם הם לא יורשו יותר לעבור במעבר ארז לעזה וממנה ויתבקשו אחר כבוד להגיע בדרך הים או דרך מעבר רפיח. זה יוריד את הסיקור העתידי של הנעשה בעזה ל5% מהכמות הנכחית (שימו לב שכל הסיקור היום הוא ממילא רק מה שהחמאס מאפשר לשדר מעזה).

האניות שמגיעות לעזה יתקלו בדרכן חזרה מהרצועה באניות חיל הים שימנעו מהם (בעדינות) לצאת אל מחוץ לרצועת עזה – הם פשוט ישארו שם – וכאן טמון הסוד האמיתי: בעלי האניות דרשו בוודאי מ-ISM לקחת ביטוח מלא נגד הטבעת הספינות בידי הצי הישראלי. ביטוח כזה הוא יקר ונלקח לתקופה מוגבלת של המשט הלוך וחזור (נאמר לשבועיים). ברגע שהאוניות האלו יתקעו בעזה בלי יכולת לצאת ממנה מישהו יפסיד הרבה כסף – שיתבעו בעלי האניות את ה-ISM או להיפך. הפסד כספי זה יבטיח שאיש לא ירצה לחזור על שטות כזו בעתיד. בקיצור, לבני, תני לגיסה של בלייר לנצח ….

הוספת תגובה