תורכיה, הלנו את או לצרינו

מאת: ד"ר יובל ברנדשטטר | 14 באוקטובר 2009

החלטת ראש ממשלת תורכיה לבטל את השתתפות חיל האוויר בתרגיל משותף הכולל את ישראל ונאטו מעוררת את החלחלה הידועה: עוד ידיד נוטש אותנו ומצטרף לאויבינו.

על פי העיתונות בישראל "נדהמו" מן ההודעה התורכית. אבל כדברי נווט בכיר (מיל.) בחיל האויר יש גם מי שנאנחים אנחת רווחה. הרעיון שחיל אויר זר, מערכות הגנה אווירית זרות וטייסים זרים, ובמיוחד מוסלמים, יכירו את חיל האויר הישראלי טוב מדי, כבר מזמן מעורר תחושה לא נוחה. במיוחד לאור שיתוף הפעולה המסתמן בין חילות האויר של סוריה ותורכיה.

לפני שנתיים יצאו מטוסי חיל האויר למשימה בדיר א-זור, במזרח סוריה. איש לא ראה אותם בדרכם, ובשובם רק בצאתם מעל הים. ההגנה האווירית של תורכיה ידעה רק שמיכל דלק נתיק נפל בשטחה. זה המצב הרצוי, כי גם בפעם הבאה, במשימה להפצצת הכורים של איראן, עדיף שאיש לא ידע לזהות את המטוסים בדרכם ובשובם.

 

ברגע שבו נטשה תורכיה את דרך אטאטורק ושבה אל ממשלת האיסלאם אפשר לחזות בדיוק את הדרך שבה תבחר: שובו של האימפריאליזם המוסלמי על שם עותמאן. האיסלאם קובע כי מדינה יהודית היא יצור לא טבעי, לא לגיטימי, של הדהימי שמרד בשליט המוסלמי הלגיטימי, ובמקרה זה, התורכי-עותמני. כל שטח שהיה אי-פעם בשליטת המוסלמים הוא קודש למוסלמים לעולם ועד. בנושא זה אין הבדל בין תורכי למצרי לסורי לעזתי לנבלוסי. מה שהיה בשלטון האיסלאם חייב לשוב אליו, ואם צריך, גם בכוח.

 

ישראל נתפסת כטרף קל שהעולם המערבי המושחת והמתנוון יוותר עליו בקלות, ואולי בשמחה, כקרבן הפיוס עם האיסלאם, ראה המסר של נשיא ארה"ב, ראה פרס נובל לפייסנות. העובדה שהמערב נטש את ישראל פעם אחר פעם לגורלה וישראל עדיין עומדת אינה מרפה את ידי האימפריאליזם המוסלמי מסיבה אחת פשוטה: ישראל לא הנחילה מעולם תבוסה בלתי הפיכה לאויביה, ובכך הוכחה חולשתה. שיתוף פעולה צבאי ומדיני בין האיסלאם והדהימי המורד יכול להיות טקטי, אך לעולם לא איסטרטגי, כיוון שאסטרטגית יש בידי היהודים רק ברירה אחת: בין היותם דהימים לבין חיסול.

מה שמדהים הוא ה"תדהמה" של מנהיגות ישראלית אל מול המובן מאליו: אנטישמיות מוסלמית. מי ש"נדהם" מוכיח שכמדינאי הוא לא רלבנטי, ומי שעדיין מתיחס לתורכיה כנכס "איסטרטגי" הוא איסטרטג רע מאוד. אפשר לנהל עם תורכיה המוסלמית יחסים כלכליים, מסחריים, סחר-מכר. אבל הסתמכות איסטרטגית על האימפריה העותמנית החדשה? חס ושלום.

אגב, מישהו זוכר כמה חיילים של הממלכה הבריטית נהרגו על שחרור ארץ ישראל מן הציר התורכי-גרמני? יותר מכלל מלחמות ישראל. מישהו זוכר איזה חלק מן האומה הארמנית הושמד על ידי האימפריה העותמנית? דומה לזה של האבדן היהודי שלושים שנה מאוחר יותר. כדאי שנזכור עם מי יש לנו עסק.

הוספת תגובה