היום שאחרי – תחקיר מיוחד: כך הכניעו החמאס והחיזבללה את מדינת ישראל
הכלים: חטיפה, אלימות, ושימוש במשפחות, בתקשורת ובאנשי השמאל הקיצוני

מאת: מאיר אינדור | 25 ביוני 2008

שיחרור האסירים"למעלה מאלף מחבלים בהם מאות שהשתתפו במעשי רצח שוחררו מבתי הכלא הישראלים והתפזרו בערי וכפרי הרצועה והגדה. בתמורה קבלה ישראל חייל חי מהחמאס ושתי גופות מהחיזבללה".

מוקדש לזכרם של מאות הנרצחים שברגע זה עדיין בחיים, אך אינם יודעים שגורלם נחרץ כתוצאה ישירה משיקום ממסד הטרור ע"י שחרור מאות הרוצחים, ההוגים והמתכננים המסוכנים ביותר שברגע זה עדיין כלואים.

מסמך מרתק זה מנתח את ה"כוחות" שעבדו סביב שחרור מחבלים, השילוב ביניהם והדרך שהוחמצה להיאבק בהם. ככלל היה זה תסריט פעולה דומה להפליא למה שקרה סביב עסקת ג'יבריל – במאפיינים, בדרכי הפעולה והשימוש המניפולטיבי בתקשורת, במשפחות החטופים וחלקים באוכלוסייה הישראלית ע"י גורמי הטרור. אלא שהלקחים של אז לא הופקו.


שום דבר לא קרה גם אחרי שועדת וינוגרד קבעה שאין לשחרר מחבלים;
גם את העסקה הזו היה אפשר לעצור; אך הכל הוחמץ .

מטרת התחקיר להלן לגלות – מי ומה גרם לקריסה של הממשלה מהבטחותיה הקודמות שלא להיכנע לסחטנות של החמאס? איך הצליחו קבוצות מיעוט לשנות את סולם העדיפויות הלאומי? מי עמד מאחורי חלק מהקבוצות?

1. החוטפים

הגורמים הפועלים סביב שחרור המחבלים היו כמובן בראש ובראשונה החוטפים.
בצפון-החיזבללה. בדרום-ברצועה, מדובר בחמאס המאורגן.
אין מדובר בחטיפה ע"י הג'יהד או קבוצת מיעוט בלתי ממושמעת שביצעה את החטיפה, כפי שנטען בתחילה, אלא בגורמים "רשמיים". החטיפה בוצעה ע"י החמאס השולט ברצועה.

התקשורת החליקה לציבור הישראלי -ללא שום סימני שאלה- את העובדה שגורמי ממשלת החמאס הם שמנהלים את המו"מ. ראשי השלטון ברצועה הם שמנהלים היום את המגעים עם ישראל כולל על החזרת החטוף. לו היתה ממשלת ישראל מדגישה נקודה זו, היה הדבר משרת אותה בלחציה לשחרור השבוי (כפי שעשתה בריטניה לגבי הכתב החטוף). ממשלת ישראל החמיצה נקודה זו, כנראה לא במקרה. ישנה דעה ששני הגורמים מתואמים ביניהם באמצעות איראן.

2. השיטה:

א. מייד כשעסקה אחת מסתיימת ניגשים אנשי הטרור לתכנן ולבצע את הבאה. משהסתיימה עסקת טננבוים יצאה הפעולה הבאה לדרך. "מבט לתקשורת הפלסטינית" גילה שמבחינת המחבלים חטיפות הפכו לבעלות עדיפות עליונה במשאבים, כח אדם ותקציבים בשל הצלחות הקודמות ו"רגישות הציבור הישראלי לשבויים וחטופים" (בקשורית נראים אמוני חטיפה).

ב. כמו בכל תרגיל סחיטה של חוטפים על רקע פלילי המשתמשים הן בחטוף והן בבני משפחתו להעברת מסרים דרך ערוץ תקשורת מקומי , גם החוטפים הפלסטינים עושים שימוש מושכל בתקשורת, הערבית והישראלית. הקלטת שהעביר החמאס עם קולו של שליט וטקסט שהחמאס הכתיב לו, הועברה לתקשורת הישראלית בתחכום, תוך ייצור תחרות בין ערוצי התקשורת- מי ישדר אותה ראשון. היא הצליחה לתעתע בציבור הישראלי ומשמשת עד היום כאחד ממכשירי הלחץ המרכזיים.

בכל שלב וצומת שבו צריך ללחוץ על הציבור והממשלה בישראל, מושמעת הקלטת. אתר "הבנים" שנתמך על ידי הסוכנות היהודית (אתר הבנים – קישור) משרת את החוטפים ומשדר את הקלטת מהכלא; לא רק כדי ליצור סימפאטיה לשליט, כי הרי יש קלטות עם קולו של שליט מהבית – אלא את הקלטת מהכלא שבה הוא מתחנן שישחררוהו וימלאו את תנאי החמאס. בצמוד לקלטת משודרת קריאה לציבור, הכוללת סיסמא המוקרנת עם תמונות החטופים – "האדישות שלנו תהרוג אותם". כך יוצרים רגשות אשם בציבור על מנת שיסכים לכל מחיר שיידרש על ידי האויב.

גם הנשיא האמריקאי העויין לישראל -קארטר הפך לשליח בידי תעמולת החמאס. הוא נפגש עם ראשיו והביא מכתב סחיטה שפורסם בכל כלי התקשורת. בכך המשפחה קיבלה אשור נוסף לחיי בנה, אולם הפרסום בכל כלי התקשורת שירת את החמאס שמחכך מאז ידיים בהנאה. כל מדינת ישראל הפכה שבויה לתעמולתו ומשפחות החטופים הפכו לשבויים בידיו כשהם עובדים שלא מרצונם עבור החוטפים.
כך בעצם עובד הטרור! ניצול החברה הישראלית המאוימת על מנת שזה ילחץ על ממשלתו לויתורים. כמו בכל ארגון טרור נעשה פה שימוש מושכל גם בקבוצות אוהדות בצורה זו או אחרת את האוכלוסייה שארגון הטרור מייצג, הן בתקשורת והן בממסד.

קרטר במסע דילוגים בין משפחת שליט למנהיגי החמאס בדמשק

המטרה הפסיכולוגית של החמאס, שבה הצליח, לשים את החייל החטוף בראש סדר העדיפויות הלאומי ולדחות הצידה ספקות ושאלות מתבקשות, כמו – כמה אחרים ייהרגו כתוצאה משחרור מחבלים?

3. להלן, עוד שיטות מתוחכמות שהופעלו בדרך אל היעד – קריסת המערכות הביטחוניות והשלטוניות בישראל:

א. סרט בשם 'הביטחוניים' ששמו אינו מעיד כלל על תוכנו, נעשה על ידי שמעון נווה ומטרתו הייתה להציג את האסירים בבתי הכלא, ביניהם רוצחים רבים, באופן אוהד. לדברי יוצרו בויכוח עם הח"מ, בתום הקרנת הסרט, מטרתו הייתה ליצור אמפתיה לאסירים כדי שבשעת הצורך כשיצטרכו לשחרר אותם וההחלטה תעבור בהבנה של האוכלוסייה הישראלית. הסרט הזה שודר בערוץ 1 פעמיים.

ב. במשך זמן פעל מטה מיוחד שתפקידו יצירת קבוצות אוהדות באוכלוסייה לנושא החטופים- כולל באוכלוסיות שמתנגדות לשחרור מחבלים – תוך אמירה שהמארגנים רוצים רק לשים את החטופים בתודעה האזרחית. בינתיים הלובי למען החטופים זנח כמעט לחלוטין את הפעילות בחו"ל והתרכז בבניית מרכז כובד ישראלי בלבד, שישמש בשעת הצורך ללחץ על ההמשלה לשלם את התמורה. דהיינו, את המטבע חיפשו רק "מתחת לפנס" – פה בישראל, ולא אצל אלה שיכולים ללחוץ על ממשלת החמאס. הם אפילו לא טרחו לקדם את שחרור החטופים באמצעות הפעלת מנופי לחץ על האסירים הפלסטינים כפי שדרש 'אלמגור'. גם העתירה האחרונה של משפחת שליט להשאיר את המעברים סגורים (להלן) נועדה – כפי שאמרה איילה חסון בערוץ 1 – לפתוח מסלול מו"מ על הממשלה וללחוץ על חבריה להצביע עבור העסקה.
עו"ד יעקב נאמן שהתבטא בעבר באזני נפגעי הטרור נגד שחרור מחבלים המשיך לכהן כגזבר העמותה עד יום השחרור
והמשיך לשרת אותה עד שחרור המחבלים.

ג. למשימה הצטרף 'פורום ההורים השכולים היהודי פלסטיני' עתיר התקציבים הזורמים אליו מגורמי האיחוד האירופי, הוא נועד לסייע בארגון הפגנה גדולה בככר רבין בתל אביב על ידי חברי הפורום, וכן דאג לפרסום מכתבי הורים שכולים בעד שחרור המחבלים באתר 'הבנים'.

ד. בימים האחרונים שלפני קריסת הממשלה נערך בליץ תקשורתי שכלל ראיונות מקיפים בגליונות השבת של מעריבידיעות, וערוצי התקשורת עם משפחות החטופים. כולם העלו תביעה גלויה – לשחרר מחבלים. מה שנשמע בעבר מפי נעם שליט באופן מינורי – הפך עתה לקריאה גלויה של כל המשפחות, תוך תמיכה מוחלטת של כלי התקשורת.
ממול, אותם כלי תקשורת החרימו כמעט לחלוטין נפגעי הטרור בעלי דעות אחרות, אלו שרצו להזכיר לנעם שליט שבצד ההבטחה השלטונית למשפחתו ישנה הבטחה שלטונית שהובטחה ליד קברי יקיריהם, שישראל "תשיג את הרוצחים" ו"תנקום את נקמתם".
לא הובאו ראיונות עם בני המשפחות שאיבדו את יקיריהם – 180 היהודים שנרצחו בידי מחבלים ששוחררו בחמש השנים האחרונות, ושפרטיהם מופיעים באתר אלמגור – 
www.al-magor.com

ה. במוצאי שבת של ימי ה'בליץ' שודר בערוץ 2 סרט על משפחת שליט שאורכו היה כמעט כשעה ושהפך תשדיר שרות בעד שחרור בכל מחיר – כולל שחרור מחבלים רוצחים. (הסרט שודר שנית ביום רביעי 25 ביוני בשעות הערב המוקדם – הערה שלי ב.א.) הצופה בסרט לא קיבל את התמונה המקיפה על הסכנות שבשחרור מחבלים; לא הובאו נפגעי טרור ששיכלו את יקיריהם כתוצאה משחרורים קודמים, לא הובאו נפגעי טרור לספר את כאבם כאשר הצדק איננו נעשה עם יקיריהם, ולא הוזכרו הבטחות שלטוניות שהצדק ימוצה עם הרוצחים. מה שהובא בסרט זה דוברים פלשתינאים, אנשי שמאל למיניהם, ושרי מפלגת 'קדימה' שתומכים בשחרור מחבלים. עמי איילון שהבטיח לד"ר אריה בכרך וחבריו לשכול שהוא מתנגד לכל כניעה לחוטפים – סיפר כעת שהוא בעד השחרור. הוא וחברו לממשלה, השר דיכטר, סיפרו שהחיילים לא ייצאו לפעילות אם יידעו שלא ישוחררו.
את הסרט יצרה עירית גל
עירית גל הצליחה ליצור – באמצעות הסרט ששודר בפריים טיים – מצג שווא. כל צופה שלא היה מודע לתכסיסנות המניפולטיבית שבסרט זה, איבד את כל שרידי התנגדות לשחרור מחבלים ועבר מעמידה תקיפה מול הסחטנות של החמאס ומהתנגדות לשחרור מחבלים, להזדהות עם הצורך לבצע את העסקה. והנה כצפוי התברר שיוצרת הסרט מזוהה עם עמדות שהיו צריכות מראש להדליק נורה אדומה במשרדי "רשת": הגב' גל היא ממארגני מכתב של יוצרים בעד טייסים סרבנים ומכותבי ספר נגד מלחמת לבנון. כלי תקשורת אמין היה חייב להיזהר מלקבל את הסרט כמו שהוא בלי לבדוק את אמות המידה הדוקומנטריות האמיתיות שלו; אך מה לאמינות ולתקשורת הישראלית?
ערוץ רשת גם קרא לכתוב מכתבים לגלעד שליט. לא נאמר דבר על כך שהמכתבים לא יגיעו ליעדיהם ושזו אך ורק מניפולציה וסחטנות רגשית.

באופן מתואם ומתוזמן עם שאר כלי התקשורת , שודר הסרט ללא כל תגובות של המתנגדים הרבים לעיסקת השחרור. הביקורת היחידה הייתה על הממשלה שלא עשתה עד כה את הצעדים בכיוון שחרור מחבלים. הדוברים המרכזיים, כמו יעקב פרי, הסבירו מדוע בכיכול 'אין סכנה בשחרור המחבלים' והדבר 'לא ישנה את המאזן'; אך קולו של ד"ר בעז גנור, מהמכון לחקר הטרור בהרצליה, המתריע נגד עסקה -נקטע בעריכה.

3.עצומה

עצומה (הקישו לקישור) שרצה בימים האחרונים בתקשורת חושפת קבוצה של אנשי שמאל ידועים ביניהם-נעם לבנה פרופ' יהושוע צאל ועוד.
הם נוהגים לחתום ולפעול בקבוצות שונות בחוגי האנרכיסטים והשמאל הקיצוני. חלקם הגדול פעלו נגד "נוהל שכן" וצעדי מלחמה שתפקידם לסייע לצה"ל במאבקו בטרור. לפתע, עתה הם מגלים פתאום דאגה יתירה לחייל החטוף. בעצומה הקודמת הם חתמו על עצומה ל"הפסקת ירי הקסאמים"… – הכל כדי לשחרר את המחבלים, שמהווים, לדבריהם "גורם חיובי וממתן באזור"… שמות כמו עמי ליבנה מופיעים שם, כולם שמות מוכרים מהשמאל.

4. הקריסה

הראשון שקרס היה, כצפוי, השר אלי ישי מש"ס; הוא אדם בעל מיומנות תקשורתית, שהבין לאן הרוח נושבת בתקשורת הישראלית, ושלמפלגתו אין מחוייבות גדולה לעניינים לאומיים מלבד האינטרסים של המפלגה. כדי לשכנע את קהל בוחריו למען שחרור מחבלים, הוא העלה בתקשורת, באופן נואל, את נושא הצורך להתיר את העגונה; בכך העניק קלף מיקוח נוסף לנסראללה, שכעת למד על קיומה של הבעיה, הפנים אותה, ומנע נקיטת צעדים שהיו יכולים לסייע בהתרת העגונה בלא גופה. (לא נפרט – אולי עוד ניתן לתקן את אשר עשה). כבר לפני כן הוא הציע את שירותיו בתיווך לקידום עיסקה, ו"התנדב" ללכת לדבר עם אנשי החמאס. הוא גם מהיחידים שהלך להיפגש עם קרטר, והצטרף למחול הלחצים של החמאס. אחר כך, כדי להפיל כל התנגדות של חבריו, הוא הביא את הורי החטופים לפגישה עם הרב עובדיה. במקביל הוא סירב לסייע לפגישות של משפחות נפגעות טרור כולל של מלחמת לבנון.

מכאן כבר הייתה הדרך להתמוטטות רוה"מ סלולה. לא עזרו כל חוות הדעת המקצועיות. הם נעלמו בבליל ספינים תקשורתיים וחוות דעת של כל מיני "לשעברים" במערכת הבטחון – כולל כאלה שבצעו 'פליק פלק'. תכניות הבוקר – אלה שפעלו למען עסקת ג'יבריל לפני 22 שנה – התגייסו לראיין את כל מי שצידד בשחרור.

כך שוחררו המחבלים. הם יצאו שמחים וששים אל בתיהם ומשם לשדות הטרור, והארץ התחדשה בפגועים ורציחות ויתומים ואלמנות.


הכל היה שווה: משפחת שליט קיבלה את בנה שחזר למצפה הילה בשידורים חיים. משפחות גולדווסר ורגב ערכו לוויות לבניהם. שרי הממשלה, שלא באים להלוויות נפגעי הטרור מזה זמן, התייצבו בשדה התעופה – בדיוק כפי שעשו בפעם הקודמת לשלשת הנעדרים. נישאו נאומים מכובדים של אולמרט וראיונות עומק ורוחב על מילוי המשימה ורוחו המיוחדת של צה"ל…..

גם החיזבאללה והחמאס שמחו. הם הורידו את מדינת ישראל על הברכיים, קיבלו את גיבוריהם בטקסי הערצה, ונשבעו להמשיך – עד חיסול הישות הציונית. מאות אלפי נערים ערבים קבלו את המסר.

רק הורי 119 החיילים, שנהרגו במלחמת לבנון השניה נותרו דוממים. הם שאלו את עצמם, ספונים בבתיהם: אם כן למה זה יצאנו למלחמה, כשניתן היה לוותר לנסראללה מלכתחילה ולתת לו את מה שביקש?! והאם בעצם אין בכך אקורד הסיום של הנצחון שלו עלינו?!

משפחת הרן ונרצחי קונטאר שאלו את עצמם – מדוע לא שאלו את דעתם מה הם חשים כשדם יקיריהם נעשה הפקר והרוצח יוצא מהכלא לביתו בכניעה לחיזבאללה?

וחיילים שאלו עצמם – למה להסתכן כדי לתפוש מחבלים, להיהרג חלילה או להיפצע עבור לכידת מחבל אחד, כשהמדינה משחררת מאות מחבלים שכה רבים סיכנו את עצמם לתופשם….עבור שבוי אחד?

סוף דבר: כעבור חודשיים הייתה חטיפה נוספת של שני אזרחים ולמחרת של עוד חיילת.

מנסחי העצומות הקודמות רעננו את הנוסחים; הם ביקשו – וקיבלו – מהאחוד האירופי תקציבים לפרסום עצומות וקמפיין נוסף יצא לדרך. שוב פרופ' נאמן התבקש ונענה לסייע ככל שיוכל כנאמן קרן התרומות; נאמן הוא הרי אדם טוב וידיד נאמן.

5. בסיום – כמה הדגשים:

א. ישי שלף שפן של התרת עגונה (קרנית גולדווסר) כצורך לשחרר את קונטאר ואחרים תמורת גופות. אך על פי בדיקה שעשינו היה ניתן להכריז עליה כאלמנה לפי הנתונים שבידי צה"ל. גם הטיעון שצריך להביא גופות לקבר ישראל איננו נכון; בנושא זה ישנה פסיקה של הרה"ג יעקב אריאל שאומר דברים אחרים במאמר ב'תחומין'.

ב. דיכטר ואיילון טענו שחיילים לא ייצאו לקרב אם ידעו שלא עושים הכל כדי להחזיר אותם. שקר. יש עצומות של חיילים שאומרים בדיוק דברים הפוכים, שאם ישחררו את המחבלים, אין טעם שיישלחו מחדש ויסתכנו כדי ללכוד אותם.

ג. הבג"ץ של משפחת שליט שלא לפתוח את המעברים לא התאים לכאורה לקו הפעילות שלהם. שליט מעולם לא בקש להקשות את התנאים בבתי הכלא למחבלים או להקשות את חיי תושבי הרצועה, מסיבות מובנות. מה קרה שפתאום הוא שינה את טעמו? ההסברים שקיבלנו הם שהמשפחה בעצם לוחצת על הממשלה כדי שזו תבטיח לה ותביא לה ערבויות שאמנם הולכים על עיסקה, ולפי הפרסומים סביב הבג"ץ בקרוב מאד יתחיל עופר דקל לנהל משא ומתן אינטנסיבי, ואופן ההתנהלות העתידית של המשא ומתן מתואר בהדלפות. מטרת הבג"ץ, לפי דברי כתבת ערוץ 1 איילה חסון, היא ליצור לחץ על הממשלה לקדם במהירות את המשא ומתן כפרס לוויתור של המשפחה על הבג"ץ. בג"ץ משמש כבמה להאשים את הממשלה שאינה עושה די, ואז הממשלה תגיד בתשובה "אנו מקדמים את העיסקה" וחבריה לא יעזו להתנגד ולהצביע נגד שחרור מחבלים". את הרעיון לכך הם שאבו מבכיר המנהל את המו"מ ומנתב את פעילותם ללחוץ על השרים – עופר דקל, השליח שקם על יוצרו. לשם כך גויס גם אלדד יניב – עו"ד שהוא עצם מבשרו של הממסד.

ד. השימוש המניפולטיבי בתקשורת נענה מצידה בחפץ לב, ובהתמסרות מוחלטת. מנגד, כלי התקשורת דחו כמעט לחלוטין ידיעות על התנגדויות מצד משפחות שכולות. בערוץ 2 שורר חרם עליהם. ערוך 2 וynet החלו להצמיד 'ספירת ימים' של ישיבה בשבי, בצמוד לכל ידיעה העוסקת בעניינם של החטופים; בכך הם יוצרים מסר סמוי – או גלוי – של אמירה – "שחררו אותם בכל מחיר, אנו סופרים את הימים וקצרי סבלנות'.

ה. מאות הרוצחים והמחבלים, שהתפזרו בכפרים מתארגנים ברובם מחדש לפעולות טרור, כאשר חלק מהם – המבוגרים הופכים להיות היוזמים, המכוונים והמדריכים של פעולות טרור בדיוק כפי שהיה בעיסקת ג'יבריל. משוחררי עיסקת ג'יבריל

ו. משעה שגורמי הטרור ראו את את ההתעניינות התקשורתית האדירה בישראל וההתמקדות של כל כלי התקשורת בשלושת החטופים, בדומה לעיסקת ג'יבריל, הם העלו את המחיר, שילשו וריבעו אותו. החיזבאללה שדרש מאות מחבלים פלשתינים במקום לקבל את קונטאר ועוד מספר אנשי חיזבאללה , לא הרתיע את אחי אחד החטופים להתראיין בתקשורת ולומר שיש להיענות לדרישה… והחוטפים קוראים ומפנימים. התהליך פה מזכיר את מה שאמר ג'יבריל לאחר העיסקה הידועה ב-86, "כבר כמעט הסכמנו לחתום על עיסקה תמורת 250 מחבלים אבל כשהביאו לפניי את התקשורת הישראלית שמראיינת כל יום את מרים גרוף אמא של החייל יוסקה וחברותיה הבנתי כמה חשוב הדבר בעיני הישראלים והעליתי את המחיר וידעתי שהמחאות והציבור הישראלי יעשו בשבילנו את העבודה."

ז. ההתנגדות שהובעה מצד גורמי הממשלה לאחר הפרסום מצד החיזבאללה על דרישות נוספות , חוסלה באבחה אחת על ידי תרגיל מחוכם של דיון בגלי צה"ל שבו השתתף דובי וייסגלאס, עוזרו של רה"מ הקודם, והסביר שגם בעיסקת טננבוים נעשו ספינים שמטרתם לחסל את העיסקה וחוץ מלהעליב את שרון אישית הם לא גרמו לביטולה. לאמור, גם פרסום דרישת החיזבאללה על מחבלים ישראליים אינו אלא ספין של מתנגדי העיסקה.

ח. נעלם שיקול הדעת, נעלמו חוות הדעת המקצועיות; הכל נכנס לסחרור מהיר, והכל חזר לאותו דגם שבו קרסו כל ההערכות ושיקולי הדעת הלאומיים בעניינים שיש בהם אפילו השפעה אסטרטגית. הכל קרס מול הקופרודוקציה של החמא"ס והחיזבאללה תוך שימוש בחטופים, בבני משפחותיהם – שהפכו גם הם בני ערובה – ובתקשורת שחלקה התמסרה מרצון, וכן בגורמים אוהדים בישראל.

ט. ועדיין לא דיברנו על -השליח שקם על יוצרו, שהוביל את כולם באף בספינים וטריקים תוך שימוש במשפחות. האיש שהתאהב בתפקידו ורצה בהצלחת משימתו בכל מחיר כולל תשלום של כל מחיר…האיש שהפעיל את המשפחות ואת התקשורת כנגד הממשלה עד להכנעתה. עופר דקל.

ט. הערה שולית: הקריסה עדיין יכולה להיעצר!
נכון להיום, חיות הטרף העתידות להיות משוחררים לרחובות עדיין מאחורי סורג ובריח, מאות מחיילינו ואזרחינו עדיין חיים, אלפים מהם עדיין שלמים בגופם, מאות נשים עדיין אינן אלמנות ואלפי הורים עדיין אינם שכולים. העובדה ששמותיהם אינם ידועים לנו כעת, ושהם עצמם אינם יודעים מה מצפה להם, אינה אומרת שזה יהיה גורלם.

גורלם? אולי גורלך הקורא\ת?

                                                storyend_dingbat.gif

הכל תלוי בכם. זה ניתן, אם חברים ירצו לסייע. אנו ב'אלמגור' מוכנים לפעול, אך לבד לא נוכל לעשות זאת! תרומות והתרמות חיוניות!

מאיר אינדור -אלמגור
[email protected]

הוספת תגובה