עם הראש באדמה
גבול הצפון "הוא כיום הקו הראשון של איראן מול ישראל. האיראנים משתמשים בחיזבאללה כדי לרגל נגדנו כדי שיוכלו לאסוף מידע עבור מתקפות בעתיד, ואנחנו יכולים לעשות רק מעט מאוד בנידון". הציר האסלאמי נערך למלחמה וישראל משגרת מולו את עמיר פרץ

מאת: קרולין גליק פורסם לראשונה ב-9 באפריל 2006 

השבוע דיווחה התקשורת הרוסית כי יש סבירות שחלק מהארסנל הגרעיני של אוקראינה מצא את דרכו לאיראן. עם התפרקות ברית המועצות הודיעו האוקראינים על הסכמתם לוותר על הנשק הגרעיני הסובייטי שנמצא בתחומי המדינה העצמאית החדשה, ולהעביר את כל כולו לרוסיה. אך מתישהו, על פי הרוסים, כ-250 פצצות גרעיניות נעלמו. בתגובה לדיווח, שפורסם בעיתון 'נובאייה גזייטה' ביום שני, אמר הרמטכ"ל וסגן שר הביטחון הרוסי, גנרל יורי בלוייבסקי, שאין ביכולתו לאשר או להכחיש את הדיווח. על פי הדיווח, הפצצות יישארו מבצעיות עד שנת 2010.

קשה להעריך את מהימנות הדיווח, מה גם שממשלת אוקראינה מכחישה אותו ופוסלת את הטענות מכל וכל. כך או כך, אין ספק כי הסכנה הנשקפת לישראל ולעולם המערבי כולו מאיראן ובנות בריתה – הנתמכות כולן באופן בוטה ובלתי מסויג כמעט על ידי רוסיה – הולכת וגוברת מיום ליום. בעדות בפני הקונגרס השבוע, אמר ראש המודיעין הלאומי של ארצות הברית, ג'ון נגרופונטה, כי הסכנה שאיראן "תשיג נשק גרעיני ואת היכולת לשלב אותו עם מערך הטילים הבליסטיים שכבר נמצאים ברשותה" היא "גורם לדאגה בטווח המיידי". על פי דיווח נוסף השבוע, דו"ח המיוחס לגורמי מודיעין מערביים, המועצה האמריקנית למדיניות חוץ פרסמה כי טהראן נמצאת בתהליך הרכבת טילים בין-יבשתיים בעלי טווח של 4,500 ק"מ המסוגלים לפגוע בכל אירופה המערבית כמעט. אותם גורמי מודיעין קבעו גם כי לאיראן יש כבר לפחות פצצה גרעינית אחת.

גם אם ההודעה של נגרופונטה והדיווח של המועצה מבוססים על הערכות מוגזמות, איראן עצמה עשתה גם השבוע כל מאמץ לשכנע את העולם שהערכות כגון אלו זהירות למדי. איראן ערכה תרגיל צבאי ענק בשם 'הנביא הגדול' במצרי חורמוז במהלך כל השבוע האחרון. מדי יום דיגמו כוחות הביטחון האיראניים עוד מערכת טילים מתקדמת – ים-ים, אוויר-ים, קרקע-אוויר וקרקע-ים.

זאת ועוד, ההתנהלות הפיננסית של איראן בשבוע האחרון מצביעה על היערכות כללית למלחמה. העיתון השוויצרי 'דר בונד' דיווח כי במהלך הימים האחרונים משכה ממשלת איראן פיקדונות כספיים וזהב ממוסדות פיננסים באירופה בסך כ-31 מיליארד דולר. חלק הועבר לבנקים באיראן וחלק לבנקים בדובאי. טהראן גם הודיעה על חידוש והקשחת מדיניות הקצעת הדלק לציבור.

ציר הרשע האסלאמי

אמנם הרטוריקה הארסית והאפוקליפטית של נשיא איראן אחמדינג'אד גורמת למערב ככלל לקחת לפחות צעד אחד אחורה בהערכת קשריו עם טהראן, אולם אי אפשר לומר כי טהראן מבודדת כיום. אדרבה, כיום היא נתפסת בעיני עצמה ובעיני אחרים כראש ציר אסלאמי. בדיווח שפורסם בעיתון ה'גלוב אנד מייל' בטורונטו בחודש פברואר, הודה חבר פרלמנט לבנוני מטעם חיזבאללה, חוסיין חאג' חסן, כי חמישה ימים לפני הבחירות לרשות הפלשתינית – ב-20 בינואר – הוקם הציר האסלאמי רשמית בפסגה שהתקיימה בדמשק בראשות אחמדינג'אד, ובהשתתפות נשיא סוריה בשאר אסד, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, חאלד משעל מחמאס, עבדאללה רמדאן שלח מהג'יהאד האסלאמי, מנהיגי החזיתות וכן מוקטאדה אל-סאדר, ראש המיליציה השיעית בעיראק. באותו יום, כזכור, אירע פיגוע ההתאבדות בתל-אביב.

יצירת הציר הזה, כמו גם הניצחון הגורף של חמאס בבחירות הפלשתיניות, הביאו להקשחת עמדתה של דמשק למערב. בחודשים האחרונים החלה דמשק לנקוט יד קשה נגד כל קולות האופוזיציה הליברליים בסוריה, שהחלו להישמע בעת חקירת האו"ם לרצח רפיק חרירי. מתנגדי שלטון רבים נמצאים במעצר. מצד שני, משטרו של אסד החל ללבוש צורה הרבה יותר אסלאמית משהיתה לו אי פעם. כתב 'הניו-יורק טיימס' בדמשק, אשר דיווח על שינוי האווירה בסוריה, הסביר ביום רביעי כי הוא "משקף לפחות חלקית תחושת ביטחון ההולכת וגוברת כפועל יוצא מהתפתחויות במזרח התיכון בחודשים האחרונים, ובמיוחד ניצחון החמאס בבחירות הפלשתיניות, השיתוק הפוליטי בלבנון, והקשיים המצטברים בפני ארצות הברית בניסיונותיה לייצב את עיראק ולחסום את ההתקדמות של איראן לעבר כוח גרעיני".

כלומר, ציר האסלאם, או כפי שכתב 'הגלוב אנד מייל' מכנה זאת – "הברית האנטי-אמריקנית ואנטי-ישראלית", מתחזק כאשר חברותיו חשות כי ידן כעת על העליונה בעת שישראל וארצות הברית נמוגות.

ומן הסתם, לתוך הביצה הטרוריסטית יש גם להוסיף את אל-קאעידה. עיתון ה'סאנדיי מירור' הבריטי דיווח כי יש כיום יחידות אל-קאעידה הפועלות בתוך משמרות המהפכה האיראניים בעיראק. גם גורמי צה"ל וגם מחמוד עבאס הודו בחודש האחרון כי אל-קאעידה פועל בתוך עזה. צה"ל עצר שני מחבלים הקשורים לאל-קאעידה ביהודה ושומרון בחודש שעבר, וממשלת לבנון דיווחה לאחרונה על התבססות אל-קאעידה במחנות הפליטים הפלשתינים במדינה. כל זה הולך יחד עם הודעתו של אבו-מוסאב זרקאווי, ראש אל-קאעידה בעיראק, הידוע בקשריו הענפים עם משמרות המהפכה האיראניים, כי בכוונת ארגונו לשים דגש על ביצוע מגה פיגועים בתוך ישראל.

תרגיל נרחב בצפון

גורמים צבאיים ישראליים הודיעו לעיתון 'הטלגרף' הלונדוני השבוע כי כוחות משמרות המהפכה האיראניים כבר שולטים בכל העמדות של חיזבאללה לאורך הגבול עם ישראל, ומפתחים מערכת מודיעין ענפה לריגול על ישראל. כפי שגורם צבאי אחד הסביר זאת, גבול הצפון "הוא כיום הקו הראשון של איראן מול ישראל. האיראניים משתמשים בחיזבאללה כדי לרגל נגדנו כדי שיוכלו לאסוף מידע עבור מתקפות בעתיד, ואנחנו יכולים לעשות רק מעט מאוד בנידון".

אולי במטרה לנסות בכל זאת לעשות משהו בנידון, ערך השבוע פיקוד הצפון תרגיל ענק שבו, על פי דובר צה"ל, תורגלו "חבירת כוחות סדיר ומילואים לחזית, הקמת גשרים, הטסת כוחות ואספקה מהעורף לחזית, פריסת כוחות במתארים שונים, הפעלת המרכזים הלוגיסטיים בשטח ומתן מענים מבצעיים מגוונים לפעילות ארגוני הטרור מגזרת לבנון". עצם העובדה שצה"ל ביקש באמצעות התרגיל לאותת לאיראן שישראל מוכנה לבאות, בא לידי ביטוי בדיווח הנרחב והמפורט שצה"ל עצמו נתן לפרטי התרגיל באתר האינטרנט שלו.

אך נראה שתרגילים צבאיים לא יספיקו היום לישראל. צה"ל, כמערכת הכפופה לדרג הפוליטי הישראלי, מאבד מאמינותו בעיני אויבי ישראל, עקב החולשה האיומה של ההנהגה הלאומית שלנו. בשבוע שעבר, בתקופה שבה ישראל עומדת בפני איומים קיומיים שלא היו כדוגמתם בתולדות המדינה, החליט עם ישראל להמריא לחלל החיצון ולהתעסק בזכויות הפנסיה שלו.

משא ומתן עם איראן

כיום, עם ההודעה על מינויו הכמעט-סגור של עמיר פרץ לתפקיד שר הביטחון- אנו עומדים לקבל ממשלה שאף אחד משריה הבכירים אינו מבין ולו במעט בביטחון לאומי, ושני האנשים שיעמדו בראש הפירמידה הביטחונית של ישראל – אהוד אולמרט ופרץ – מחזיקים בתפיסות ביטחוניות הזויות. אולמרט קובע כי הדרך להתמודד עם הציר האסלאמי העולה היא לברוח לגבולות שלא ניתן להגן עליהם, תוך התפרקות החברה הישראלית ומסירת האדמה המפונה לאויבינו המרים ביותר. פרץ מצידו סובר כי ניתן בכלל לשאת ולתת עם חמאס ובכך להגיע להסדר. האויב הזה מצידו מרגיש שהוא עומד לנצח.

כבר למעלה משנתיים מסבירים ממשלת ישראל והתקשורת לציבור הישראלי שלא משנה מה האיומים המוצבים נגדנו, ארצות הברית איכשהו תשמור עלינו, ועל כן אין לנו שום סיבה לחשוש מההשלכות של נסיגות של צה"ל והעברת שטחים לשליטת חמאס. הבעיה עם הטענה הזאת היא שאין בה הרבה מהאמת. ממשל בוש שקוע כיום עמוק בבלבול אסטרטגי וסחרור פוליטי, המונעים ממנו לגבש מדיניות ברורה בכל הקשור להמשך המלחמה נגד כוחות הג'יהאד העולמי. מול הפלשתינים, האמריקנים מגמגמים. יום אחד הם אומרים כי הם מנתקים מגע עם הפלשתינים, וביום שלאחריו הם דורשים מישראל לשמור על המעברים פתוחים ומבטיחים להעביר סיוע בדרך שאיכשהו תעקוף את משטר החמאס.

מול סוריה, התמוטטה העמדה העיקשת של ארצות הברית נגד אסד, שהוצגה במהלך חקירת רצח חרירי. כיום מסתפקים דוברי ממשל בקריאות "נו, נו, נו" לדמשק. בעיראק בסוף השבוע, יצאה מזכירת המדינה קונדוליס רייס באופן תמוה נגד ראש הממשלה המכהן, איברהים ג'עפארי, שמבקש להרכיב את הממשלה הקבועה של עיראק. במקום ג'עפארי, לחצו רייס ביחד עם עמיתה הבריטי ג'ק סטרו על נשיא עיראק, ג'לאל טלבאני, למנות את שר האוצר המכהן עדל עבדול מאהדי. מאהדי, המכהן כראש המועצה העליונה למהפכה האסלאמית בעיראק, נתפס בעיראק כסוכן איראני.

למהלך אמריקני תמוה זה יש להוסיף את פתיחת השיחות הישירות הראשונות בין ארצות הברית ואיראן מאז מהפכת חומייני בשנת 1979. מחר יפתח שגריר ארצות הברית בעיראק, זלמיי חליזאד, במשא ומתן ישיר עם סגן שר החוץ של איראן, במגמה לשתף פעולה עם טהראן בייצוב המצב בעיראק.

ואם אין די בכך להפגין את החולשה האמריקנית נגד איראן, נפגש השבוע שר החוץ של גרמניה, פרנק וולטר שטיינמייאר, עם רייס בוושינגטון, והאיץ בה לפתוח במשא ומתן ישיר עם איראן בנושא התוכנית הגרעינית של טהראן.

מכל זה עולה אם כן התמונה של כוחות ג'יהאד בראשות איראן ההולכים ומתחזקים, תוך הידוק הטבעת סביב ישראל – בעוד ישראל וארצות הברית, כל אחת מסיבותיה שלה, מתעקשות לעשות את הכל כדי למנוע כל אפשרות להתמודד עם האיומים הגוברים באופן אפקטיבי. אין ספק כי ההנהגה המדינית של לפחות אחת ממדינות אלו צריכה להתעשת ומהר. מסתבר כי אויבינו לא מתחשבים ברצוננו להתעלם מקיומם.

 

caroline_glick.jpgקרוליין גליק משמשת כסגן עורכת של הג'רוזלם פוסט הינה מבכירי המנתחים הפוליטיים בעולם. מאמרי הניתוח הפוליטי שלה מתפרסמים במיטב העיתונות. גב' גליק עלתה לישראל מייד לאחר סיום לימודיה באוניברסיטת קולומביה ולאחר שירותה הצבאי בצה"ל שימשה בתפקידי מפתח בצוות המייעץ לראש הממשלה רבין במהלך הסכמי אוסלו. גב' גליק מפרסמת טור קבוע בעמוד הראשון של הג'רוזלם פוסט, במהלך מלחמת עיראק האחרונה היא הצטרפה לכוחות החי"ר האמריקאיים והיתה בין הראשונים שהגיעו לבגדאד. המאמר מתפרסם ב"אנכי" באישור מיוחד של הכותבת.

 

 

הוספת תגובה