"תזמורת של שקרים": אז מה קרה, בעצם, בעניין השלום מול סוריה?

מאת: ד"ר גיא בכור | 26 באפריל 2008 פורסם במקור באתרו GPALNET

כיצד סוריה נחשפה במבוכתה בשורה של שקרים בעניין ההתקפה על הכור הגרעיני שלה, וכיצד ביצעה פעולת הסחה חכמה, כדי להינצל מן הבושה. פעולת ההסחה הצליחה. שלום או התקדמות בעניין, זה כבר משהו אחר. לקרוא ולא להאמין.

ערב הדיון בקונגרס האמריקני, ופרסום ההוכחות על מעורבותה העמוקה של סוריה בטרור, בגרעין הצבאי, ובקשרים אסורים עם צפון קוריאה – עצרה דמשק את נשימתה. אילו רגעים קשים למשטר, שנתפס בקלקלתו, כשהוא משקר לכל אורך החזית, שקרים טפשיים, כמו אליו של עמיתם הבעתי'סטי מעיראק, שר ההסברה מוחמד סעיד א-סחאף. זה התעקש, כזכור, שהאמריקנים מובסים, כאשר הטנקים האמריקנים כבר כבשו את ארמונו של הנשיא סדאם חוסין.

שורה כה מביכה של שקרים לא רואים כל יום. נבחן אותם אחד לאחד:

מיד לאחר התקרית, פרסם הצבא הסורי הודעה, ב- 6 בספטמבר 2007, ולפיה, לא היתה התקפה, אלא חדירה אווירית ישראלית בלבד. צבא סוריה הודיע כי "מטוסים ישראליים נכנסו למרחב האווירי הסורי מכיוון הים. יחידות ההגנה האווירית התעמתו עם מטוסים וכפו עליהם לעזוב מבלי שגרמו לנזק לאנשים או לרכוש. סוריה מטילה את האחריות לאירוע התוקפני הזה על ישראל, ושומרת לעצמה זכות להגיב", נאמר בהודעה הקצרה. שימו לב: בהודעה רשמית: "מבלי שגרמו לנזק לאנשים או לרכוש". – זה היה כמובן, שקר.

זו היתה גם גרסתו הרשמית של שר החוץ הסורי, ווליד אלמועלם, שיצא מייד למסע פגישות בעולם: הישראלים חצו את הגבול, לא נגרם שום נזק. הכל שקרים. גם זה היה כמובן בפני עצמו שקר.

בנאום לפני עצרת האו"ם (!) אמר אלמועלם: גורמים בארצות הברית מפיצים שקרים וידיעות מפוברקות על ההתקפה הישאלית "לכאורה". גם זה היה שקר. הח"כ הישראלי הנמלט, עזמי בשארה, תרם גם הוא את תרומתו, עבור המשטר הסורי אותו הוא מעריץ: לדבריו, בראיון עיתונאי, הדבר נועד להכשיר פעולה ישראלית נגד איראן.

סגן נשיא סורי, פארוק א-שרע, מיהר ללגלג על הפעולה הישראלית, בסגנון הבלופים של חסן נסראללה (שאיש לא מאמין להם, חוץ מאיתנו). לדבריו של א-שרע, הדבר מעיד על "החולשה של הממשלה בישראל ושל צה"ל", שכן "התקיפה נועדה להגביר את המוראל הישראלי השפוף, בעקבות ההפסד של ישראל בלבנון". גם זה היה, כמובן, שקר.

חבר הפרלמנט הסורי, ד"ר מוחמד חבש, בראיון עיתונאי: זו היתה פעולה כושלת. "עוד כישלון ישראלי בשרשרת של כישלונות. המטוסים הישראליים הופתעו מן ההגנה האווירית הסורית, והשליכו את החימוש באיזור בלתי מיושב". גם זה היה שקר.

כאשר הדיווחים הלכו ותכפו, הפתיע נשיא סוריה עצמו, בשאר אלאסד, בראיון עיתונאי, והפוך לכל מה שסוריה טענה עד אז: "המטוסים הישראלים הפציצו מתקן צבאי נטוש". נכון, קרוב יותר לאמת, אך גם זה היה שקר.

הלאה. העמדה הסורית הרשמית, לאחר שהחלו להתברר העובדות: אנו לא עוסקים בשום צורה בגרעין. גם זה, עכשיו מוכח ומצולם, היה שקר.

סוריה לא העבירה שום דיווח לסוכנות לאנרגיה גרעינית על המתקן הגרעיני המתקדם שלה, למרות שהיא חתומה על האמנה, וטוענת כי רק ישראל, שאינה חתומה עליה, מפירה אותה. שוב עלינו לשאול, מה הערך באמנה הזו אם כה קל לעקוף אותה? גם זה מתברר עכשיו כשקר.

בכלל, בשקר הזה גורמת עכשיו סוריה נזק עצום לאיראן, שגם היא טוענתשאין היא מפתחת נשק גרעיני. אם סוריה שיקרה, הדבר משליך באופן ישיר על בעלת הברית שלה, איראן.

גם היום טוענת סוריה בתוקף כי צפון קוריאה לא היתה מעורבת בשום צורה במתקנים שלה, או בסיוע גרעיני אליה. גם זה שקר. צפון קוריאה היתה ועודנה מעורבת עמוקות בהשבחת טילים סוריים, ועוד. עכשיו כאשר העובדות מתבררות גם על המתקן הגרעיני, זהו שקר נוסף.

השרה הסורית ומקורבתו של בשאר, בות'יינה שעבאן: "איננו עוסקים בגרעין ולא עירבנו את צפון קוריאה. זו תזמורת של שקרים".

ולבסוף,בכירי המשטר הכחישו נמרצות טשטוש של ראיות לאחר ההתקפה (מחשש לביקורת חושפנית של הסוכנות לאנרגיה גרעינית), למרות שצילומי לווין הראו בפירוש את הטשטוש וההריסה לאחר ההתקפה. מה יש לנו לטשטש? שאלו בתמיהה הבכירים הסורים. אכן, מה יש לטשטש.

לנוכח השקרים הכה בוטים, עמדו הסורים במבוכה עצומה. הכל עומד לצאת לאור! ומי מציל משטרים ערביים במצוקה? תפקידו של מי הוא למחות את הלכלוך שהשאירו לאחר כישלונם? שלנו כמובן.

מה שעשה בשאר בימים האחרונים היא פעולת הסחה פשוטה. התיווך עם התורכים החל לפני שנה, ופתאום יום לפני הדיון בקונגרס האמריקני, הכל החל לרוץ! פתאום אולמרט כבר יורד מהגולן, ארדואן העביר מסר בהול (בטלפון), ואסד אפילו כבר דואג למקורות המים שלנו לאחר הנסיגה! מה אתם יודעים.

המשטר הסורי כפה עלינו ממש את המשא ומתן, לאחר שבמשך שנים הם מעוניינים במשא ומתן, אך לא בשלום. עכשיו זה היה דחוף, ואם ישראל לא נותנת, הם יעשו משא ומתן עם עצמם ובעצמם! שימו לב שישראל הרשמית כלל לא הגיבה לשפע הידיעות הרשמיות מסוריה. זו עוד הוכחה לטענה שלנו, כי סוריה חייבת מו"מ כפוליסת ביטוח מפני נקמת האמריקנים, אך חלילה לא שלום.

ההנחה של בשאר, שהתאמתה, היא שראש הממשלה אולמרט לא יהרוס את הקשרים העדינים שטווה עם התורכים בעניין סוריה, ולא יחבל בדיאלוג הרגיש שיצר לכאורה עם בשאר. והוא צדק.

פעולת ההסחה הצליחה, במקום לדבר על שקריה של דמשק, שנימנו פה באופן הכי פשוט, ולנדות אותה, כולם עברו לדבר עם השלום איתה. התרגיל עלה יפה.

אגב, התורכים, הם האחרונים שהייתי לוקח כמתווכים, שכן הם גורם מעורב, הם שחקן במשחק, ויש להם אינטרסים משלהם. למשל סכסוך המים שלהם עם סוריה על מימי נהר הפרת. זהו אינטרס תורכי שהסורים יקבלו את מי הכינרת. לשתי המדינות סכסוך על חבל מריבה, הוא אלכסנדרטה, "הטאי" בפי התורכים. ישראל צריכה להודיע כי תעביר את רמת הגולן לידי סוריה תוך 24 שעות, לאחר שתחזיר תורכיה את אלכסנדרטה לסורים, ועוד ועוד אינטרסים.

לגופו של עניין לא השתנה הרבה: הסורים רוצים התחייבות כתובה מראש על נסיגה כוללת מכל רמת הגולן, ורק אחרי הבחירות בארצות הברית הם מוכנים לפתוח במשא ומתן עקיף, באמצעות התורכים. בסרט הזה כבר היינו.

אם כל חטא: על האמת

**

בים הדיווחים בתקשורת הקונוונציונאלית שלנו, זו שכרגיל רוטטת מאוש?ר, כאשר מעלים את הויתור על הגולן, האם מישהו שאל שאלה פשוטה: אם סוריה משקרת שוב ושוב בעניין ההתקפה האווירית והגרעין שלה, יכול להיות שהיא משקרת גם בעניין השלום ורמת הגולן? לא… לא יכול להיות. איך אני בכלל מעלה אפשרות כזו.

הוספת תגובה